Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce będziemy obchodzić Niedzielę Palmową, zwaną niegdyś w Polsce także Kwietną lub Wierzbną. To jedno z najstarszych świąt w tradycji kościelnej. Co więcej, Niedziela Palmowa się już tuż-tuż! Święto rozpoczyna Wielki Tydzień, a upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, podczas którego na znak radości i uwielbienia rzucano Mu pod nogi gałązki palmowe. Nieodłącznym elementem Kwietnej Niedzieli jest oczywiście kolorowa palma wielkanocna, która ma bogatą tradycję i ciekawą symbolikę. Związanych z nią jest także mnóstwo wierzeń, zwyczajów oraz przesądów.
„Palma bije, nie ja biję, za tydzień Wielki Dzień, za sześć noc Wielkanoc!” lub „Palma bije nie zabije – wielki dzień za tydzień, malowane jajko zjem, za sześć noc – Wielkanoc”: te słowa towarzyszyły niegdyś „palmowaniu”, czyli symbolicznemu uderzaniu się poświęconymi palmami dla zdrowia, energii oraz urody. Mimo, że wiele dawnych obyczajów odeszło w zapomnienie, warto je znać. Palma wielkanocna dla polskiej kultury wciąż ma bowiem ważne znaczenie.
Spis treści:
Historia i symbolika palmy wielkanocnej
Zwyczaj wykonywania palm podobno sięga czasów przedchrześcijańskich. Dawni Słowianie w wiosennym okresie przygotowywali „wiechy”. Miały one zapewniać pomyślność i odpędzać złe moce. Do ich przygotowania wykorzystywano gałęzie drzew oraz rośliny, które miały – jak wierzono – magiczne właściwości. Z czasem zwyczaj przeniknął do tradycji chrześcijańskiej, ulegając modyfikacji. Podobno zwyczaj święcenia palm wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.
Palmy wielkanocne nawiązują do wspominanych palmowych gałązek, jakimi witano Jezusa w Jerozolimie, jednocześnie symbolizują zmartwychwstanie i życie wieczne. To także znak triumfu, męczeństwa, odkupienia oraz zapowiedzi raju. Palemki to znak odrodzenia. Poszczególne elementy dekoracji, jak też kolory, mają symboliczne znaczenie. Zieleń to oznaka nadzieli, fiolet – oczekiwania, czerwień – miłości, żółty – odrodzenia, siły. Korona wieńcząca palmę to znak Chrystusa Króla, a spływające z niej wstążki – łączą niebo z ziemią. Palma wielkanocna, jak widać, jest niezwykle symboliczna.
Rodzaje palm i tradycje regionalne
Dawniej palmy wielkanocne były zazwyczaj pękami gałązek, głównie wierzbowych, gdyż to drzewo kojarzy się w naszej tradycji z witalnością oraz odradzaniem się życia. Do bukietów dokładano także gałązki bukszpanu, barwinka oraz leśnych borówek. Dziś palmy to często małe dzieła sztuki, które tworzy się z żywych, suszonych, a czasem i sztucznych roślin. Najpiękniejsze są jednak te naturalne, zrobione własnoręcznie.
Wielkanocne palmy w zależności od regionu przyjmują różne formy. Szczególnie ciekawe są: palmy kurpiowskie, góralskie oraz wileńskie, pochodzące z miejsc, gdzie wciąż żywe są dawne tradycje. Pierwsze zdobione są m.in. wrzosem, borówką, kwiatami z bibuły oraz wstążkami, kokardkami, drugie powstają np. z witek (np. wiklinowych, leszczynowych, wierzbowych), jałowca i bukszpanu, a ostatnie: zachwycają mnogością suszonych leśnych i ogrodowych kwiatów, traw, mchu oraz barwnych kłosów.
Warto przy tym dodać, że w wielu polskich miejscowościach odbywają się konkursy na najwyższą lub najładniejszą palmę. Sędziowie szczególnie doceniają te, które powstały dzięki pracy zbiorowej, najlepiej rodzinnej i wielopokoleniowej. Palma wielkanocna niejedno ma imię!
Przesądy i zwyczaje związane z palmami
Dawniej poświęconym palmom wielkanocnym przypisywano rozmaite właściwości dobroczynne. W tradycji ludowej miały szczególne znaczenie. Wierzono, że chronią ludzi, zwierzęta i domy. Po wyjściu ze świątyni uderzano się palmami, wierząc, że w ten sposób zielone gałązki przekazują ludziom zdrowie oraz siły witalne. Po powrocie do swoich siedzib, zamoczoną w wodzie palmą kropiono domy i obejścia. Nie wolno było nikomu ich pożyczać – uznawano, że to przynosi pecha.
Poza tym, ustawiano palemki w kątach wnętrz, by chroniły domowników przed chorobami i złymi mocami. Niekiedy ustawiano je w oknach by uniknąć piorunów, a by pozbyć się bólu gardła lub by zachować zdrowie: połykano oderwane z ich gałązek bazie. Poświęcone palmy przechowywano w domach przez cały rok. Niekiedy zatykano ja za świętymi obrazami. Nie wolno ich było niszczyć i wyrzucać. Przed nastaniem kolejnego Wielkiego Postu – palono je.
Zachęcam także do lektury tekstu: “Wielkanocne rośliny – wiosenna i świąteczna zieleń“.
Bardzo ciekawy wpis. Tylu rzeczy o palmie wielkanocnej nie wiedziałam 🙂
Polskie tradycje wielkanocne są bardzo interesujące. 🙂
Piękny wpis, dowiedziałem się i przypomniałem o wielu ciekawych rzeczach. A tak trochę prywaty – zapraszam na Wielkie Oczekiwanie. Wpis niedopracowany był, ale całość się pisze. Pozdrawiam, dziś 100 minut na zewnątrz, w tym wizyta u dentysty . Ale poszło sprawnie 🙂
Nasza tradycja kryje wiele ciekawostek. 😉
Bardzo lubię czytać o takich ludowych przesądach i zwyczajach, nie wiedziałam, że palma wielkanocna ma aż tyle znaczeń 🙂Wpis na czasie i bardzo interesujący.
Niedługo pojawią się kolejne wielkanocne teksty. 🙂
Jaki ciekawy artykuł. Przekazuje mnóstwo intersujących informacji.
Cieszę się, tak miało być. 🙂
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dziękuję za przypomnienie tradycji:)
Proszę bardzo. 🙂
Oj chodziło się z palemką 🙂
I porównywało, kto ma ładniejszą. 😉
Ile ciekawych informacji i jakie piekne pocztowki 🙂
Fakt, te pocztówki z Polony są świetne. 😉
Nigdy sama nie tworzyłam palmy 😉
Kiedyś koniecznie spróbuj. Bukszpan, bazie, jakieś kwiaty i już… 🙂
Bardzo ciekawy wpis! Trzeba przyznać, że to piękna tradycja. Ostatnio widziałam w Internecie zdjęcie dzieci z gałązkami palmy Tak świętują ten dzień w Kamerunie 🙂
Ciekawie, fakt to piękna tradycja. 🙂
Fajny materiał, ciekawe informacje👍🏼
🙂