Szczecin skrywa wiele perełek architektonicznych. Jedną z nich jest budynek poczty, położony przy ulicy Dworcowej. Macie ochotę przenieść się w czasie? Koniecznie wejdźcie do środka! Poczta nr 2 w Szczecinie kryje w sobie kilka ciekawostek. Co w niej takiego wyjątkowego? Mówi się, że to najładniejsze wnętrze budynku pocztowego w Polsce.
Oto kolejny post z cyklu Własne drogi. Macie ochotę na następną podróż w głąb szczecińskiej historii i architektury? Oby!
Spis treści:
Gmach Urzędu Pocztowego nr 2 w Szczecinie
Poczta nr 2 znajduje się przy ul. Dworcowej, na Nowym Mieście. Okazały budynek został wzniesiony w latach 1872 – 1905 według projektu architekta Carla Schwatlo. Obiekt został zbudowany w stylu neorenesansowym. Można w nim także znaleźć elementy neoklasycystyczne oraz rozwiązania secesyjne.
Budynek wykonany jest z czerwonej cegły. Ciekawa fasada, detale elewacji… Jest na czym oko zawiesić. W górnych partiach elewacji znajdują się tympanony zwieńczone końskimi łbami, a w nadprożach okien – orły. Liczne są też zdobienia w formie płaskorzeźb, przedstawiające motywy roślinne oraz zwierzęce.
Ciekawostką jest też rzeczka płynąca pod budynkiem. Znajduje się w podziemiach gmachu. Wnętrze jest również warte uwagi! Poczta na Dworcowej skrywa w swoim środku prawdziwą perełkę.
Secesyjny wystrój głównej sali
Ten monumentalny budynek przypomina nam o czasach, gdy listy miały wielką moc. Poczta nr 2 w Szczecinie to ciekawy fragment historii miasta. Przejdźcie przez drzwi i przenieście w przeszłość. Z pewnością zatrzymacie się na dłuższą chwilę w holu.
Wśród gwaru codzienności, warto przystanąć na moment. Zwróćcie uwagę na secesyjny wystrój głównej sali przyjęć interesantów. Detale architektoniczne robią wrażenie, prawda?
Szklany dach przypominający witraż, stropy wsparte na kolumnach, motywy roślinne, herby. To okazałe pomieszczenie. Obiekt posiada jedne z najbogatszych zdobień wnętrz publicznych!
Ludzie listy piszą…
W dawnych czasach w budynku znajdowały się nie tylko pomieszczenia obsługi klientów, ale też mieszkanie dyrektora i innych pracowników poczty, a na zapleczu była stajnia i wozownia. Mieściły się tu także m.in. inspekcja radiowa oraz laboratorium telekomunikacyjne.
Ten zespół budynków jest najstarszym zachowanym przykładem XIX-wiecznej architektury pocztowej! Robi wrażenie. Mówi się, że obiekt w Szczecinie był pierwowzorem dla wielu innych gmachów pocztowych.
Może wizyta w tym miejscu natchnie kogoś, by wysłać piękny, tradycyjny list? Jak Wam się podoba poczta nr 2 w Szczecinie? Więcej lokalnych ciekawostek niebawem! Zainteresowani? Wpadnijcie też na Instagram.
autor: Urocznica, zdjęcia: archiwum prywatne, Wikipedia
Świąteczny zamek, Bogusław, Anna oraz listy miłosne
Niezwykła. Można przenieść się w czasie 🙂
O tak, to wyjątkowe miejsce.
Piękne miejsce
Bardzo ciekawe, prawda? 🙂
Niezwykle piękne, pozdrawiam 🙂 .
Nigdy tam nie byłam. Ładnie tam.