„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to zbiór wierszy i przemyśleń, wybranych przez znanego pisarza Naila Douglasa-Klotza z opowieści amerykańskiego poety libańskiego pochodzenia. Można tu znaleźć ponad 90 fragmentów pism ukazujących miłość i życie we wszystkich ich złożonościach, niuansach, a także w ich blaskach oraz radościach.
Wiele osób zna cytaty oraz aforyzmy Gibrana, nie każdy miał jednak okazję bliżej zapoznać się z twórczością tego autora. Zaintrygowana jedną z jego myśli, kupiłam sobie w ramach świątecznego prezentu publikację „Mała księga miłości według Kahlila Gibrana”. To była ciekawa lektura.
Ledwie wczoraj/ spotkaliśmy się we śnie.*
Poetycki autor: Kahlil Gibran
Kahlil Gibran (1883-1931) to libański poeta, pisarz i malarz. Jeden z najważniejszych twórców współczesnej prozy poetyckiej w literaturze arabskiej. Autor wydanej w 1923 powieści poetyckiej „Prorok”, która pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się inspirujących dzieł wszechczasów. Książka ta została przetłumaczona na ponad 100 języków. Szczególną popularnością cieszyła się w latach 60. XX wieku wśród dzieci-kwiatów. Cytaty z „Proroka” do dziś wykorzystywane są chętnie podczas rozmaitych okazji i uroczystości rodzinnych.
Kahlil Gibran urodził się 6 grudnia 1883 roku, w maronickim miasteczku Biszarri, leżącym na terenie współczesnego Libanu. Jako młody człowiek dobrze się uczył i rozwijał talent artystyczny. Wraz z rodziną wyemigrował do USA ze względu na słabą sytuację materialną familii. Tam brał czynny udział w życiu intelektualistów. Na kilka lat wrócił do Libanu, gdzie doskonalił znajomość tamtejszej literatury oraz języka arabskiego. Powrócił do Stanów Zjednoczonych. Wtedy też opublikował swoje pierwsze dzieła.
Przez wiele lat jego muzą, kochanką i oddaną przyjaciółką była Mary Elizabeth Haskell, dyrektorka renomowanej szkoły dla dziewcząt w Bostonie. Gibran dwa lata spędził też w Paryżu, gdzie studiował sztukę i zawarł znajomość z Augustem Rodinem. Później znów wrócił do USA. Zmarł w Nowym Jorku 11 kwietnia 1931 roku. Jego prochy, zostały przeniesione do rodzinnego Biszarri i pochowane w klasztorze Mar Sarkis, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza. W Stanach Zjednoczonych pisarza upamiętniono m.in. pomnikiem w Waszyngtonie, oraz pamiątkową tablicą w Bostonie.
Cisza oświeca nasze dusze, szepce do naszych serc, jednocząc.
Ku refleksji: cytaty, wiersze, myśli
„Otwórz swoje serce i wzbogacaj swoją duszę!”: to zdanie z opisu wydawniczego książki. Ten mały zbiór zawiera wiele różnych form literackich. Przede wszystkim jednak łączy poezję i prozę. Znaleźć tu można wiersze, przypowieści, opowiadania, złote myśli, aforyzmy…„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana” to też literatura nurtu romantycznego, zawierająca nawiązania do kultury arabskiej i chrześcijańskiej.
Książka prezentuje szeroki zakres relacji i emocji, których doświadcza każdy z nas. Autor zawartych w niej tekstów zgłębia znaczenie pasji, pożądania, wyidealizowanej miłości, sprawiedliwości, przyjaźni oraz wyzwań radzenia sobie w różnych relacjach międzyludzkich. Jego pisma poruszają takie tematy jak miłość, śmierć, natura i tęsknota. Pełne są liryczności, wyrażają głęboko mistyczną naturę autora. Egzotyki treści dodaje kultura bliskowschodnia, porusza mistyka przyrody, a zaciekawia duchowość pisarza, który przełamuje różne schematy i konwencje.
Gibran to pisarz-filozof szukający prawdy, głębi, harmonii czy piękna. Inspirujący do refleksji. Łączący różne kultury, religie, nurty myślowe. Z publikacji „Mała księga miłości…” można wybrać wiele złotych myśli, aforyzmów, które przemawiają do czytelnika. Gibran przypomina, że miłość, w różnych jej odsłonach, może odsłonić przed nami głębszy sens życia. Pozwala też zanurzyć się w pięknie słowa.
„Mała księga miłości…” to lektura przede wszystkim dla miłośników poezji, filozofii i aforyzmów. Spodoba się wrażliwym duszom, które szukają ukojenia, chwili wytchnienia od współczesnego zgiełku. Ta książka to odtrutka na królującą, zalewającą nas ze wszystkich stron popkulturową papkę. Warto czasem sięgać i po tego typu lektury. Dawna literatura ma nam wiele do zaoferowania.
Pocałuj mnie, ukochana,/ bo zima skradła już wszystko/ prócz naszych żywych warg.
„Mała księga miłości według Kahlila Gibrana”
Zebrał: Neil Douglas-Klotz
Przełożył: Robert Sudół
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2021
*Wszystkie cytaty pochodzą z tego wydania.
autor: Urocznica, źródła informacji o Gibranie: wikipedia.org, lubimyczytac.pl, barberlo.com.pl/ zdjęcia: mat. prasowe, Wikipedia (portret autora: Khalil Gibran w 1913 r.), Pexels
Recenzja: „Krwawnik, mniszek, ułudka” N. de Barbaro
Będę miał na uwadze Urocznico. Poezja nie jest mi obca, więc na uwadze – będę mieć 🙂 . Pozdrawiam serdecznie , po zalatanym nieco dniu 🙂 .
🙂
Lubię opowiadania, więc i po te chętnie sięgnę 🙂
Akurat tutaj więcej jest wierszy, a te opowiastki są króciutkie, choć bardzo ciekawe. 🙂
Znam wiele cytatów tego autora. Potrafił niesamowicie pięknie ubierać myśli w słowa.
To fakt. 🙂
Bardzo ciekawa lektura. Nie widziałam jej jeszcze w reklamach. Fajnie, że wyciągasz takie rarytasy.
Warto czytać różnorodną literaturę. 😉
Ciekawy tytuł 🙂
🙂
Moja ciocia uwielbia czytać różnego rodzaju poezję, dlatego jej polecę powyższy zbiorek.
Koniecznie. 🙂