Szczecin można nazwać miastem kwitnącej wiśni. Wystarczy wybrać się na wiosenny spacer miejskimi ulicami! Wiśnia japońska to popularna roślina ozdobna, kulturowo bardzo ważna w Azji. Jej niezwykła uroda zachwyca! Sakura ma też niezwykłą symbolikę. To z nią wiąże się zwyczaj hanami. Dosłownie znaczy on „oglądanie kwiatów”. To japońskie święto kwitnących wiśni. Jego namiastkę można poczuć na własnej skórze właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego. Szczecin bowiem sakurą stoi! Zapraszam na kolejny post z cyklu „Własne drogi” i ukwiecony spacer. Zainteresowani?
Tak jak Japonię nazywamy Krajem Kwitnącej Wiśni, tak Szczecin swobodnie można nazwać jej miastem. Popularność tej rośliny jest w stolicy województwa zachodniopomorskiego ogromna. Co więcej, na stronie internetowej Szczecińskiego Klubu Azji można znaleźć nawet mapkę pod tytułem „Szczecińskie sakury”. Dzięki niej każdy możne praktykować hanami. Czas wyruszyć na spacer szlakiem japońskich wiśni!
Święto wiśni w Szczecinie
„Sakura” znaczy „drzewo wiśni, kwiat wiśni”. To japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Sakura jest główną bohaterką święta hanami. Nic w tym dziwnego. To niezwykła roślina. Zachwyca wyjątkową urodą i nie tylko! Sakura swoją nazwę zawdzięcza podobno księżniczce, bogini kwitnących drzew. Ma też wyjątkową symbolikę. Kwiat wiśni to znak natury, metafora piękna, ulotności życia. Sakura to też oczywiście symbol Japonii.
Hanami jest tradycyjnym zwyczajem podziwiania urody ukwieconych roślin. Praktykowany jest od kilkuset lat. Cieszy się w Azji ogromną popularnością. Święto kojarzy się z radością, zadowoleniem z życia, ulotnością chwili. Zwyczaj jest popularny także poza krajami azjatyckimi. W USA i Europie organizowane są na przykład festiwale kwitnących wiśni. Cieszą się zainteresowaniem także u nas. Chodzi w nich nie tylko o piękno kwiatów, ale też przybliżenie kultury azjatyckiej.
Hanami polega na podziwianiu, oglądaniu oraz docenianiu piękna przyrody. W ramach święta organizuje się pikniki, spotkania w parkach, zabawy pod drzewami wiśni, tańce, wycieczki. To prawdziwe „święto wiśni”.
Wiśnie japońskie to popularne rośliny ozdobne. Uprawiane są na całym świecie. Kocha je nie tylko Kraj Kwitnącej Wiśni. W każdym miejscu, gdzie rosną, można je podziwiać i praktykować hanami! Ze względu na ich ogromną liczbę w Szczecinie: na pewno stolica Pomorza Zachodniego wspaniale się w tym temacie sprawdzi.
Szlak szczecińskiej sakury
Na rozkwit wiśni co roku czeka cała Japonia. Inne kraje azjatyckie także. Mnóstwo osób kultywuje hanami. Reszta świata też lubi ten zwyczaj. W Polsce kultura azjatycka jest coraz bardziej popularna i my także chętnie inspirujemy się tą tradycją.
W Szczecinie rośnie wiele orientalnych roślin. To zdecydowanie wyróżnia stolicę Pomorza Zachodniego. Kilka lat temu powstał nawet Szczeciński Szlak Azjatycki! Można tam podziwiać wspaniałą zieleń z Dalekiego Wschodu. W tym oczywiście piękne sakury. Warto wybrać się na spacer tą ścieżką i koniecznie należy też przetestować wspomnianą wcześniej mapkę z wiśniami japońskimi.
Sakurę można spotkać w wielu miejscach miasta. Przepiękne wiśnie japońskie rosną m.in. w pobliżu filharmonii, na placu Grunwaldzkim, w Parku Żeromskiego, na Jasnych Błoniach, przy al. Piastów i w Parku Kasprowicza.
Hanami dla każdego
Sakura to magiczna roślina. Ma w sobie wyjątkowy urok. Istnieje wiele odmian wiśni japońskiej. Najczęściej jednak kwiaty sakury są różowe lub białe. Wiśnie ozdobne kwitną obficie i pięknie. Wiosną korony tych drzew przypominają chmury, obłoki. Czarują wyglądem.
Wiosna nie trwa wiecznie. Zwyczaj hanami to tradycja warta uwagi. Warto sycić się widokiem sakury. Kontemplować piękno wiśni. Ozdobne drzewka kwitną krótko! Przypominają o przemijaniu i mówią „carpe diem”, chwytaj dzień. Warto cieszyć się życiem, doceniać uroki codzienności, małe radości i wykorzystywać każdą okazję, by sięgać po szczęście. Podziwianie przepięknych kwiatów kwitnącej wiśni nam o tym przypomina.
A hanami można praktykować wszędzie, gdzie rosną ozdobne drzewa wiśniowe. Na przykład w Szczecinie, bo tu jest ich zatrzęsienie! Białe, różowe, duże i małe, o różnych odmianach, w parkach, ogrodach, przy ulicach, na skwerach… Ale może w Waszej okolicy też znajdują się duże skupiska sakury? Póki kwitną–koniecznie wybierzcie na spacer szlakiem kwitnącej wiśni i spróbujcie praktykować hanami. To piękny zwyczaj, z którego warto zaczerpnąć inspirację.
PS Lubicie podziwiać wiśnie japońskie? Zapraszam też na Instagram.
autor: Urocznica, zdjęcia: archiwum prywatne (kwiecień 2024)
Magnolie, wille i Pogodno, czyli spacer wiosenny po Szczecinie
Twoje Miasto jest bardzo piękne, pozdrawiam Urocznico 🙂 .
Też tak uważam, na pewno jest jednym z najbardziej zielonych i ukwieconych w Polsce! 🙂
Przepiękne
Wiśnie japońskie są bardzo efektowne. 🙂
Śliczne zdjęcia, fajnie byłoby się kiedyś wybrać na takie święto wiśni 😊
🙂
Wow, te zdjęcia są niesamowite 🙂
Sakury są wdzięcznym obiektem do fotografowania. 🙂
Na takie święto wiśni chętnie bym się wybrała. Ależ tam musi być pięknie.
Jest, jest! Zachęcam do tego, by odwiedzić Szczecin. Moje miasto wiosną to eksplozja kwiatów. 🙂
Ja bardzo lubię podziwiać te drzewka. W drodze do pracy mijam dwa ogrody przydomowe w których są te drzewa i zawsze jestem zachwycona. Wczoraj przeszła burza w nocy i dziś cała ulica była obsypana kwiatami wiśni.
To jest piękny widok. Sakury są niezwykłe. O tak, u nas też była burza i płatki poleciały…
Jak pięknie przyroda jest niesamowita 🙂 pozdrawiam
O tak, sakury to cud natury. 😉
Urocznico, Szczecin faktycznie kwiatami stoi! Po magnoliowym, teraz Szlak Sakury – z wielką przyjemnością po nim spacerowałam i podziwiałam te piękne japońskie wiśnie 🙂
O tak, a jeszcze wcześniej było morze krokusów, co też uwieczniłam w postach na blogu. Szczecin wiosną tonie w kwiatach. 😉
Bardzo widowiskowe drzewka. Szczecin, to piękne miasto. Niestety trochę odległe. Najbardziej kocham wiosnę, kiedy kwitną drzewa. Wszystkie są piękne i każdy kwiat ma swój urok. Chętnie wybrałabym się na taki wspaniały spacer, ale póki co praktykuję radość patrząc na cuda, które spotykam codziennie, a obecnie są to przepięknie pachnące bzy, wiśnie szklanki, kaliny. Pozdrawiam serdecznie:):):)
Super, hanami można praktykować na wiele sposobów, także we własnej okolicy. 🙂
Cudowne kadry… aż trudno od nich oderwać wzrok 🙂
Wiśnie japońskie to wdzięczny obiekt do fotografowania. 🙂
absolutnie kocham widok kwitnących wiśniowych drzewekD:
Ja też! 🙂
Bajkowo i magicznie! Takie cuda stworzyć może tylko natura. Patrzeć,podziwiać i zachwycać się bez końca:)
O tak! 🙂