Lubisz podróżować, zwiedzać i odkrywać nasz kraj na własną rękę? Warto robić to z dobrą książką! Przewodniki turystyczne znacznie ułatwiają zaplanowanie wyprawy. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Zapraszam na subiektywny przegląd tematycznych książek z mojej biblioteczki. Mam ich wiele, a tutaj prezentuję jedynie część tej półki. To publikacje dla ciekawych świata!
„Podróżować to żyć”: stwierdził Hans Christian Andersen. Coś w tym jest. Z podróżowania można czerpać wiele korzyści. Polska jest zaś piękna i różnorodna, warto poznać ją bliżej. Pomóc mogą w tym właśnie przewodniki turystyczne.
Warto podróżować
Podróże kształcą. To sposób na ucieczkę od codzienności, relaks, niezależność, przełamywanie barier. Pomagają nam też zawierać nowe znajomości czy lepiej poznać siebie. Podróżowanie to nowe odkrycia i doświadczenia. Warto korzystać z tej przyjemności! Podróżowanie pozwala poznawać nowe miejsca, smaki, kultury i tradycje… Daje radość z odkrywania świata, który nas otacza.
Znacznie ułatwiają tę aktywność przewodniki turystyczne. Warto po nie sięgać przed podróżą, ale też w jej trakcie, a nawet po. Dobry pomysł to również kupowanie tematycznych książek w miejscach, które odwiedzamy. Najlepiej jest sięgać zarówno po publikacje ogólnokrajowe, jak też regionalne.
Wycieczka z głową!
Przewodniki turystyczne to często dawka wiedzy od ekspertów. Sposób na wygodne planowanie podróży i odkrywanie lokalnych perełek. Pozwalają czasem znajdować mało znane, ale fascynujące miejsca, które są poza utartymi szlakami. To źródło wielu inspiracji i pomysłów na podróże! Przewodniki pomagają być świadomym turystą.
Takie książki to duże wsparcie w organizowaniu wycieczek. Przewodnik turystyczny zawiera najważniejsze informacje. Podpowiada – co zobaczyć w danym miejscu. Można w nim często znaleźć także informacje o hotelach, restauracjach, muzeach, parkingach… Taka publikacja czasem okazuje się bardzo przydatna na szlaku, kiedy zawodzą nas urządzenia elektroniczne.
Przewodnik turystyczny w formie książkowej często zawiera interesujące, zwięzłe opisy i barwne zdjęcia. Trasy turystyczne, lokalne potrawy, osobliwości. Wskazówki i porady. Można w nim znaleźć także anegdoty, ciekawostki, legendy. Przewodniki stanowią więc nieocenioną pomoc w wielu podróżach – tych bliskich, jak i dalekich. To sposób na udaną wycieczkę.
Z biblioteczki
Inspiracje, ciekawe miejsca i atrakcje, mapy, plany wycieczek… Przewodniki turystyczne po Polsce to klucz do udanej podróży krajowej. Dają szansę na lepsze poznanie konkretnych miejsc. To sposób na dobre zaplanowanie wyprawy i odkrywanie ukrytych zakątów. Wzbogacają nasze podróżnicze doświadczenia! Poniżej kilka tytułów z mojej półki.
„Polska. Wyjątkowe weekendy i wakacje” – to opracowanie zbiorowe od Wydawnictwa Pascal. Pokazuje, że: „Polska da się lubić i potrafi zaskakiwać. Nawet wtedy, gdy masz tylko kilka dni urlopu. Nie musisz jechać na drugi koniec świata, by przeżyć niezapomniane chwile”. W środku m.in. cuda architektury i natury czy miejsca mocy. Informacje o restauracjach, noclegach, imprezach, festiwalach czy jarmarkach. Książka jest ładnie wydana, zawiera mapy i ciekawostki. Idealna do plecaka czy samochodu!
„Szlaki turystyczne Polski” – publikacja państwa Beaty i Pawła Pomykalskich od Wydawnictwa Bezdroża. 77 tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych! Jak podkreślają autorzy: „Polska jak długa i szeroka aż kipi od różnorodnych atrakcji”. To lektura, która sprzyja planowaniu różnych wycieczek. Warta zainteresowania. Jak mówi przysłowie norweskie: „Tylko ten, kto wędruje, odnajduje nowe ścieżki”.
„Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki” – kolejna książka państwa Pomykalskich od Wydawnictwa Bezdroża. Ponad 100 wiosek i miejsc, w których można ulec urokom sielskiej atmosfery! „Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna! Reprezentuje różne style architektury i buduje z różnych materiałów, celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę”. Warte polecenia są też inne książki z serii „Polska z pomysłem”, np. „Miasta i miasteczka”.
„Zachodniopomorskie tajemnice” – oryginalny przewodnik Michała Rembasa i Przemysława Budziaka. Przyroda, technika, historia. 39 wycieczek po Pomorzu Zachodnim. Miejsca nieoczywiste. Ukryte perełki. Niezwykłe opowieści. To książka „o miejscach, w które tzw. masowy turysta jeszcze nie dotarł”. Ciekawa publikacja dla miłośników lokalnej turystyki. Bardzo pomocna i inspirująca książka dla mieszkańców Szczecina i okolicy!
„Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego” – bardzo sympatyczna książka Marka Gaworskiego. Mapy, ciekawostki, zdjęcia. Ogrom informacji! To ciekawe opracowanie pozwala na poznanie licznych rezydencji, z których słynie Dolny Śląsk. Przewodnik jest poręczny i przydatny. Pozwala dotrzeć do wielu pięknych budynków z duszą oraz historią. Zamki, dwory, pałace… Perełka.
„Tatry, Gorce, Pieniny, Orawa i Spisz” – to opracowanie zbiorowe z serii „Travelbook” od Wydawnictwa Bezdroża. Wyniosłe szczyty, urokliwe doliny, kultura góralska… Przyroda i architektura. W książce można znaleźć najważniejsze atrakcje, mapy, ciekawostki. To sprawdzone informacje. Poza tym, publikacja wydana jest w bardzo poręcznym formacie. Ta niewielka książeczka doskonale nadaje się do torebki czy plecaka. To świetny towarzysz podróży!
To tylko kilka przykładowych tytułów. Oferta wydawnicza przewodników turystycznych jest bardzo szeroka. Każdy powinien takie książki dobierać do własnych preferencji i potrzeb. Jest w czym wybierać i warto na tego typu publikacje zwrócić uwagę! Podróżowanie z książką może być znacznie wygodniejsze oraz przyjemniejsze.
PS Sięgacie po przewodniki turystyczne? Macie swoje ulubione tytuły? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. pras. wydawnictw
Najnowsze trendy podróżnicze, czyli modne wakacje
Wycieczka do Australii. Czego możecie spodziewać się w tym kraju?
Przewodnik bywają pomocne . Kocham podróżować. 😁
O tak. Ja też. 🙂
Ja często korzystam z blogów podróżników amatorów, sugeruje się ich praktycznymi uwagami i poleceniami:-)
Super, też lubię blogi podróżnicze. 🙂
Oczywiście, że mam swoje ulubione przewodniki, np. serię SLOW wydawnictwa SBM. W biblioteczce mam m.in. Kaszuby Slow przewodnik.
O, dzięki za info, sprawdzę tę serię. 😉