Jaskry to piękne kwiaty. Spotkamy je na wiosennej łące, ale nie tylko! Wiele ich gatunków można uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Co ciekawe, ich nazwa naukowa po łacinie znaczy „żabka”. Stosowana była już za Pliniusza Starszego. Jej geneza wiązana jest z podobieństwem siedlisk zajmowanych przez jaskry i żaby. Co jeszcze kryją w sobie te kwiaty? Jaskier to roślina warta większego zainteresowania! Zapraszam na garść zielonych ciekawostek.
Jaskier występuje na mokrych łąkach i wodach, a także w lasach, na murawach oraz w górach. Większość jego gatunków jest uznawanych za rośliny trujące.
Ranunculus, czyli jaskier
To rośliny zielne z rodzaju jaskrowatych. Rodzaj liczy setki gatunków! Kwiaty te występują na całej kuli ziemskiej. Kwitną zazwyczaj od kwietnia do lipca.
Słoneczne, żółte jaskry kojarzą się nam z łąką. Jednak to tylko jedno z ich oblicz! W Polsce dziko rośnie kilkadziesiąt gatunków. Znamy m.in. jaskier ostry, polny, gajowy, skalny, górski, wielki…
Z kolei w ogrodach jednym z najpopularniejszych kwiatów tego typu jest jaskier azjatycki. To bardzo atrakcyjna, dekoracyjna roślina. Niektóre odmiany mają kwiaty przypominające róże. Rośliny te są dość wymagające w uprawie, lubią światło i świeże powietrze.
Ulotne piękno
Jaskier niejedno ma imię. Niektóre gatunki są u nas bardzo pospolite. To kwiat porastający teren całej Polski. Jaskier polny jest jednak dziś gatunkiem zagrożonym! Wszystko przez działania człowieka… Kwiat, traktowany jako zwykły chwast, obecnie jest w naprawdę trudnej sytuacji.
Kilka lat temu jaskier trafił do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Warto go chronić i o niego dbać. Chwasty bywają pożyteczne. Pełnią ważną rolę w ekosystemie. Niektóre mają też wartość użytkową.
Podnoszą bioróżnorodność, są pożywieniem dla ptaków. Chronią ziemię przed erozją, rozpulchniają glebę. Niektóre są źródłem lekarstw, barwników, kosmetyków… Wiele z nich może być też wykorzystywanych do sporządzania preparatów w uprawach ekologicznych. Jaskier też ma swoje miejsce w świecie.
Symbolika kwiatu
Roślina ta jest ważna w kulturze. Jaskier oznacza m.in. bogactwo i powodzenie w sprawach materialnych. Może też pomóc wyrazić romantyczne uczucia. Reprezentuje urok oraz zauroczenie. Ma bogatą symbolikę. Według miłosnej mowy kwiatów mówi „Oślepia mnie twój urok”.
Pojawia się m.in. w baśniach, legendach, wierszach. To też jedna z roślin biblijnych. Według perskiej legendy, pewien książę zakochał się w pięknych nimfach. Śpiewał im co noc, ale to nie zrobiło na kobietach specjalnego wrażenia. Zamieniły go w kwiat jaskra. Według innej opowieści on sam zamienił się w roślinę… ze smutku spowodowanego odrzuceniem.
Podobno w niektórych regionach Polski jaskier był używany przez czarownice. Wykorzystywano go też do robienia wianków oraz bukietów na święta kościelne. Kwiat pełnił ważną rolę w ludowych wierzeniach. Pojawiał się w staropolskich glossach. Dawniej wierzono też, że jego silne kwitnienie zapowiada obfitość miodu (była to wróżba gospodarcza).
Jaskier to też kwiat, który może kojarzyć się z imieniem fikcyjnej postaci z cyklu powieści o wiedźminie Geralcie z Rivii. U Andrzeja Sapkowskiego to bard i trubadur, autor wielu wierszy, ballad, pieśni oraz gawęd. Przyjaciel głównego bohatera.
To tylko kilka roślinnych ciekawostek na temat jaskra. Warto zawrócić większą uwagę na ten skarb natury… Więcej podobnych postów w dziale Zielnik.
autor: Urocznica, źródła: muratordom.pl, wikipedia.org, abcflorysty.pl, strefaagro.pl, lukaszluczaj.pl, zdjęcia: Pixabay, Wikipedia
Kilkadziesiąt gatunków? Wow!
I znów mi szkoda, że człowiek tak często nie ma szacunku dla natury 🙁
Tak, a przyroda jest tak ważna i piękna…
A tym razem mnie wróciły Urocznico wspomnienia – i lata 90 – te – początki i łąka za domem dziadków. Coś pięknego, pozdrawiam po strasznie zalatanym poranku, ale już znad Starożytnego Rzymu – mojej majówki 🙂 .
Też lubię ukwiecone łąki. 🙂
Piękny jest. Te polne kwiaty są najładniejsze.
🙂
Lubię jaskry w ogrodzie i na balkonie. Te polne omijam, bo zawsze mi mówiono, że trujące!
Pozdrawiam majówkowo:)
🙂
Wszystkie są urocze, ale niektóre odmiany bywają przepiękne… Miałam je kiedyś w ogrodzie, ale chyba mi zniknęły???
Może czas by znów wróciły do ogrodu. 😉
I znowu dowiedziałam się ciekawych rzeczy 😊
🙂
Jakie cudowne te jaskry. Kocham żółte kwiaty. W ogóle kocham kwiaty. Arcyciekawy post.
Kwiaty są piękne. 😉
Dużo informacji o jaskrach, o których nie miałam pojęcia.
Bardzo lubię polne jaskry. Te ogrodowe tez są piękne.
Uwielbiam botaniczne ryciny, takie jakie umieściłaś na początku postu.
Pozdrawiam
Przyroda jest fascynująca. 🙂
Odkąd przeczytałam Wiedźmina, jaskier zawsze będzie mi się z nim kojarzyć 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
🙂