Polskie „Wichrowe Wzgórza”! Przywodzą na myśl powieści sióstr Brönte i krajobrazy angielskie. A to Wrzosowiska Cedyńskie! Jeden z najpiękniejszych, najbardziej unikalnych zakątków Pomorza Zachodniego. To miejsce na styku lata i jesieni może zachwycić każdego miłośnika przyrody.
Oto kolejny artykuł z cyklu „Własne drogi”. Czy masz ochotę na spacer po jednym z najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce?
Spis treści:
Wrzosowiska Cedyńskie: malownicze fiolety i róże
Nie są to największe wrzosowiska w Polsce, ale z pewnością jedne z najbardziej malowniczych! To bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Rezerwat przyrody „Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego” to rezerwat stepowy o powierzchni nieco ponad 72 ha. Miejsce znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina, tuż za Cedynią.
Wrzosowisku patronuje znany leśnik. Wiesław Czyżewski jest ważną postacią z historii ziem zachodniopomorskich. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się głaz poświęcony jego pamięci.
Miejsce jest dostępne dla turystów od 2016 roku. Na jego terenie można poruszać się tylko po wyznaczonym szlaku! Celem rezerwatu jest ochrona przyrody, m.in. zachowanie wzgórz pokrytych wrzosami oraz utrzymanie bioróżnorodności. Na terenie dostępny jest punkt widokowy, który zlokalizowany jest na wzgórzu. Prowadzi do niego malownicza ścieżka.
W sezonie na wrzosy miejsce rozkwita tysiącami porastających okoliczne wzgórza krzewinek. Całość mieni się wtedy licznymi odcieniami fioletu oraz różu. Warto zobaczyć ten widok na żywo. Malownicze wzgórza pokryte wrzosami tworzą niezwykłe krajobrazy.
Rezerwat przyrody: kwitnący dywan roślin
Wrzosowiska Cedyńskie to raj dla miłośników roślin! Piękna natura, cisza i spokój. Wędrówka wśród wrzosów to bardzo przyjemne doświadczenie. A to nie wszystko! Wrzosowiska to część Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Malownicza rzeźba terenu, piękna zieleń, świeże powietrze: na to można tu liczyć.
Prócz wrzosów, rośnie tam też wiele innych ciekawych roślin, grzybów, porostów, w tym liczne gatunki chronione i rzadkie. Wśród nich są m.in. sasanka łąkowa, chrobotek alpejski, turzyca niska, pajęcznica liliowata.
Najlepszy czas na wizytę w rezerwacie to oczywiście okres kwitnienia wrzosów, czyli późne lato i jesień. Wtedy fioletowo-różowe dywany mogą zawrócić w głowie. Warto przy tym pamiętać, że po terenie można poruszać się jedynie po wytyczonym szlaku. Ścieżka jest ciekawa, urozmaicona. Prowadzi na najwyższe wzniesienie wrzosowisk. Tam znajduje się wiata i punkt widokowy.
Kiedy kwitną wrzosy, miejsce przypomina scenerię jak z klimatycznej powieści lub filmu. Z góry rozpościerają się bajecznie widoki! Panorama na wrzosowy ocean potrafi zachwycić i zadziwić. Z punktu widokowego rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Można stąd podziwiać nie tylko wrzosowiska, ale też lasy, łąki, miasteczka w oddali, dolinę Odry.
Cedynia i okolice: turystyka, natura, historia
Okolice Cedyni to tereny pełne atrakcji i ciekawostek. Nie sposób się tu nudzić! Co warto zobaczyć w okolicy? Wrzosowiska Cedyńskie znajdują w paśmie Karpat Cedyńskich. Nieopodal nich wznosi się ciekawe wzniesienie. W tym samym paśmie leży Góra Czcibora. Nazwa pochodzi od imienia brata Mieszka I, który zasłynął w bitwie pod Cedynią. O tak. To jest miejsce rozegrania bitwy z 972 roku, opisanej w „Kronice Thietmara”. Tu znajduje się Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą.
Warto też odwiedzić samą Cedynię. Można tam odwiedzić muzeum i zobaczyć ciekawe zabytki. W tym m.in. oryginalną wieżę widokową czy dawny klasztor cysterek, w którym dziś mieści się hotel oraz restauracja. To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca tych terenów.
Okolice Cedyni skrywają wiele pięknych zakątków zielonych. Wybierając się na Wrzosowiska Cedyńskie, warto zwiedzić też inne miejsca w pobliżu! A sam rezerwat to doskonały zakątek, by obcować z naturą i odpocząć od miejskiego zgiełku. To jest jedno z piękniejszych miejsc w województwie zachodniopomorskim. Niezwykłe, unikalne.
Spacer po wrzosowisku to nie tylko przyjemność dla oczu, ale także relaks dla duszy. Aromatyczne powietrze, szum wiatru, barwne widoki i śpiew ptaków tworzą wyjątkową atmosferę, sprzyjającą wyciszeniu oraz refleksji. Ta klimatyczna sceneria robi wrażenie! Każde wrzosowisko posiada również swoje tajemnice… Jakie sekrety kryją Wrzosowiska Cedyńskie? Warto się o tym przekonać samemu i ruszyć na fioletowy szlak.
PS Czy słyszałeś/aś wcześniej o Wrzosowiskach Cedyńskich? A może planujesz odwiedzić podobne miejsce w najbliższym czasie? Daj znać w komentarzach.
autor: Urocznica, zdjęcia: archiwum prywatne (sierpień 2024)
Miejsce wygląda cudownie
To fakt. 🙂
Chciałabym odwiedzić takie miejsce, przepięknie! Kocham fiolet w każdym odcieniu <3
Ja też, piękny kolor. 🙂
O jaaaa nie wiedziałam, że takie wrzosowiska są 🙂 Mega pięknie!
Polecam, to idealne miejsce na spacer w klimacie późnego lata i początku jesieni. 🙂
Uwielbiam fiolet, uwielbiam wrzosy i wrzosowiska. Urocze miejsce, prawie jak Prowansja!💜💜💜
To już?! 🫣 Ale ten czas… Bardzo lubię takie widoki.💜
Już, już, idzie jesień. 🙂
Wrzosowiska są zjawiskowe! Mają w sobie coś z baśni i magii !
Nie znam tego miejsca ale wyobrażam sobie jak jest urokliwe dzieki kwitnacym wrzosom🫠
Byłam na wrzosowiskach w UK i byłam zauroczona. Natura potrafi stworzyć takie niesamowite spektakle 🙂
Uściski dla Ciebie:)
O tak, są niezwykłe. Wrzosowiska w Uk? Super, to musiało być piękne przeżycie. 🙂
Wspaniałe wrzosowiska! Miejsce na pewno warte zobaczenia 🙂
Szczerze polecam. 🙂
Ależ tam jest pięknie! Cudne widoki.
To fakt, to piękne miejsce. 🙂
Nie słyszałam a uwielbiam takie klimaty! Dziękuję Ci bardzo za ten post! Moc uścisków!
Polecam odwiedzić te wrzosowiska. Piękne widoki: gwarantowane. 🙂
Uwielbiam Twoje posty, zwłaszcza te, w których odkrywasz perełki Pomorza 🙂
Cieszę się, chętnie piszę o Pomorzu Zachodnim, moich okolicach i nie tylko. 🙂
Pięknie to wygląda 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
Prawda? To wyjątkowe miejsce. 🙂
O, jak pięknie, niczym w Szkocji!
Podobno w mojej okolicy są podobne, ale kto je znajdzie w tej puszczy bydgosko-toruńskiej?
W naszych lasach jest wiele wrzosowisk. Do niektórych jest lepszy dostęp, do innych gorszy. Warto poszukać info w sieci, np. na stronach lasów państwowych. Może są mapki, a te miejsca są dobrze opisane i prowadzi do nich piękna ścieżka… Kto szuka, ten znajdzie. 🙂