Wisława Szymborska to polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka i felietonistka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodziła się w 1923 roku, a zmarła w 2012. Uważa się, że była wirtuozem słowa. Wiersze poetki należą do najbardziej znanych i najchętniej cytowanych polskich utworów. Niektóre trafiły do języka potocznego, w tym słynny utwór „Nic dwa razy”. 2 lipca przyszłego roku przypadnie 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej! To dobry moment by przypomnieć jej postać. Skoro już wiadomo, że 2023 rok będzie należał do poetki – zapraszam na ciekawostki o noblistce.
Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Twórczość poetki stale przemawia do współczesnego odbiorcy. To wszystko sprawia, że warto znać choć parę faktów na jej temat. Tu znajdziecie ciekawostki o noblistce.
Spis treści:
Rok Wisławy Szymborskiej
Poetka i noblistka urodziła się w podpoznańskim Kórniku. Całe życie była jednak związana z Krakowem. Studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutowała w marcu 1945 roku wierszem „Szukam słowa”, opublikowanym w dodatku „Dziennika Polskiego”. Jej pierwszy tomik wierszy to „Dlatego żyjemy” (1952).
W 1996 roku Szymborska odebrała literacką Nagrodę Nobla. Po otrzymaniu wyróżnienia podkreślała, że jest to uhonorowanie nie tylko jej twórczości, ale całej poezji polskiej. Podkreślała, że natchnienie może nawiedzać wszystkich ludzi. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał, że to „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
Szymborska miała wielu przyjaciół. Wśród nich byli m.in. Czesław Miłosz, Teresa Walas, Joanna Kulmowa. Uczuciowo związana była z pisarzem Kornelem Filipowiczem – to po jego śmierci napisała słynny wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. Przez wiele lat jej sekretarzem był Michał Rusinek, dziś zasiadający w zarządzie Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Noblistka wciąż jest ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Publikowała także przekłady poezji. Poza tym, Szymborska była również „mistrzynią felietonów”. 2023 rok to okazja do bliższego zapoznania się z postacią noblistki, ale także do debaty na temat miejsca w poezja we współczesnym świecie.
3 ciekawostki o Wisławie Szymborskiej
Skromna, ceniąca spokój i prywatność. Tak opisywali ją bliscy. Wydała ponad 20 książek. Napisała około 350 wierszy. Jej twórczość cieszy się popularnością na całym świecie. Odbiorcy cenią ją za precyzję, oszczędność słowa, humor, ukazywanie świata z perspektywy codziennych zdarzeń i rzeczy. Co jeszcze warto wiedzieć o poetce?
Noblistka lubiła żarty
Wisława Szymborska miała poczucie humoru, swoje dziwactwa i osobliwości. Lubiła językowe zabawy. Uważa się ją za propagatorkę żartobliwych gatunków literackich. Pisarka była przywiązana też do przedmiotów codziennego użytku. Im bardziej były kiczowate – tym lepiej!
Poetka lubiła obdarowywać przyjaciół i znajomych kartkami z wykonywanymi przez siebie humorystycznymi wyklejankami. Przyjmowała też gości na słynnych kolacyjkach z loteriami. Tam zaproszeni otrzymywali często zabawne, raczej nieprzydatne prezenty.
Miała słabość do fast-foodów
Poetka lubiła fast-foody. Jednym z jej kulinarnych sekretów było danie hot wings z KFC. Zamawiała często duży kubełek. Co jej zostawało: zamrażała. Potem odsmażała sobie po kilka sztuk skrzydełek na obiad.
Podobno KFC chciało nawet uhonorować noblistkę darmowymi dostawami, ale Szymborska grzecznie odmówiła. Zachowała jednak voucher na pamiątkę. Jej sekretarz wielokrotnie zamawiał dla niej ulubione danie. – Bardzo ceni ten przysmak – zdradził kiedyś w jednym z wywiadów.
W jej mieszkaniu żyją literaci
Pamięci o Wisławie Szymborskiej strzeże fundacja jej imienia. Dzięki niej początkujący pisarz mogą zaistnieć na rynku wydawniczym. Co więcej, młodzi literaci mogą pracować i żyć w ostatnim mieszkaniu noblistki! Miejsce nie stało się muzeum, ale nie jest też puste. Wciąż należy do ludzi pióra.
Mieszkanie zostało przeznaczone dla pisarzy, poetów, tłumaczy i artystów. Udostępniane jest osobom zajmującym się twórczością literacką oraz zainteresowanym Wisławą Szymborską. Lokal usytuowany jest w cichej i zielonej okolicy Krakowa, przy ulicy Piastowskiej.
Tyle wystarczy na zachętę. Warto przypomnieć sobie postać noblistki i czytać jej wiersze. Zachęcam także do lektury recenzji tomiku poetki „Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze”. Na koniec, należy dodać, że poza Wisławą Szymborską, patronami 2023 roku będą także Mikołaj Kopernik i Jan Matejko. PS Znacie inne ciekawostki o noblistce? Lubicie twórczość Wisławy Szymborskiej? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, źródła: m.in. instytutksiazki.pl, kultura.onet.pl, wnp.pl, polskieradio.pl, polonia.tvp.pl, zdjęcia: Wikipedia
Sanah i poezja śpiewana – idealne piosenki na jesień
Świetny wpis. Nie wiedziałam o jej umiłowaniu do ulicznego jedzenia.
Ciekawe, nie? 😉
Też nie wiedziałem o jej pasjach związanych z jedzeniem 🙂 . Czeka nas niezwykły rok. Szymborska to nie tylko szkoła, pozdrowienia 🙂 .
Warto znać bliżej naszych wielkich literatów. 😉
o proszę i czego dowiedziałam się z Twojego wspaniałego wpisu:) bardzo miło,że to będzie rok pod patronatem Pani Wiesławy, zaszczyt to dla nas. A z tym KFC to byśmy się dogadały z naszą Szanowną Noblistką, bo tez lubię;)
Super. 😉
Świetna pisarka i wyjątkowość osoba . Miło o niej poczytać
🙂
Choć za poezją nie przepadam, to z chęcią przeczytałam Twój wpis :).
Zamiłowanie do KFC mnie rozbawiło :).
raeszka.blogspot.com
Noblistka też człowiek. 😉
Jak zawsze ciekawy wpis.
Szalenie lubię zaczytywać się w poezji Szymborskiej 🙂
Super, teraz jest okazja by czytać jeszcze więcej. 😉
Mega ciekawostki. Bardzo lubię jej twórczość 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
To autorka lubiana przez szerokie grono odbiorców. 🙂