Od lat można zaobserwować wysokie zainteresowanie kulturą krajów północnych. Dużą popularnością cieszą się też skandynawskie książki. Intrygują czytelników swoją przenikliwością, surowością, refleksyjnością, melancholią, ale również specyficznym, czarnym humorem. Polscy czytelnicy najchętniej sięgają po skandynawskie kryminały. Zazwyczaj jednak niewiele wiedzą o pozostałych gatunkach, w których gustują pisarze krain północnych. Tymczasem, literatura skandynawska jest bardzo różnorodna i warta większego zainteresowania!
Gorące lato to idealny moment by nadrobić czytelnicze zaległości. W wakacje warto postawić na kontakt z dobrą literaturą. Najlepiej skandynawską. To często proza wyjątkowa, mądra, dająca do myślenia. Jej dużymi atutami są drobiazgowe portrety ludzkie, minimalizm i szacunek do natury. Jakie skandynawskie książki warto przeczytać tego lata? Tu znajdziecie podpowiedź.
-
Spis treści:
- 0.0.1 Literatura skandynawska (lub nordycka) obejmuje książki w językach krajów Europy Północnej.
- 0.0.2 Narody zamieszkujące Północ mogą szczycić się ważnymi i znaczących w skali światowej dziełami i twórcami.
- 0.0.3 Wśród słynnych pisarzy skandynawskim warto wymieniać takie postaci jak np. Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Bjørnstjerne Bjørnson, Halldór Laxness, Karen Blixen, Paavo Haaviko i Per Olof Enquist.
- 1 Powieści skandynawskie na wakacje
- 2 3 książki na letnie wieczory
Literatura skandynawska (lub nordycka) obejmuje książki w językach krajów Europy Północnej.
-
Narody zamieszkujące Północ mogą szczycić się ważnymi i znaczących w skali światowej dziełami i twórcami.
-
Wśród słynnych pisarzy skandynawskim warto wymieniać takie postaci jak np. Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Bjørnstjerne Bjørnson, Halldór Laxness, Karen Blixen, Paavo Haaviko i Per Olof Enquist.
Powieści skandynawskie na wakacje
Pisarze z Europy Północnej mają do zaoferowania znacznie więcej niż się na pozór wydaje. Ich twórczość to literatura niepowtarzalna. Często niełatwa, ale wartościowa. W Polsce od lat skandynawskie książki przybliża czytelnikom m.in. Wydawnictwo Poznańskie. Wszystko za sprawą świetnego projektu, jakim jest Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich.
W jej ramach publikowane są dzieła norweskie, szwedzkie, duńskie, fińskie, islandzkie i farerskie. Seria słynie z przekładów noblistów, autorów z przełomu XIX i XX wieku, a także współczesnych perełek literackich. Można w niej znaleźć bestsellery i odkrycia ostatnich lat.
Jeśli macie ochotę na dobrą literaturę – ta seria to wybór idealny. Latem warto zaś sięgać nie tylko po książki lekkie, łatwe i przyjemnie, ale również nieco bardziej wymagające, które pozwalają czytelnikowi snuć refleksje oraz poszerzać horyzonty. Tu znajdziecie tylko książki z wysokiej półki. Po jakie tytuły warto sięgnąć w te wakacje? Poniżej podpowiedź!
3 książki na letnie wieczory
Długie wieczory letnie sprzyjają lekturze. Jeśli zastanawiacie się, po jakie pozycje sięgnąć, dobrze trafiliście. Oto 3 intrygujące tytuły, które warto przeczytać w te wakacje. Pierwsza powieść to wspaniała klasyka. Została zekranizowana przez nagrodzonego Oscarem Sydneya Pollacka. Kto nie czytał – musi to koniecznie nadrobić! Dwie pozostałe propozycje są nowościami na polskim rynku wydawniczym. Warto przecież być na bieżąco… Zainteresowani?
Karen Blixen, „Pożegnanie z Afryką”
Książka to niezapomniana opowieść o prawdziwej Afryce. Dzieło życia Karen Blixen. „Pożegnanie z Afryką” to bowiem książka autobiograficzna. Najbardziej znana powieść duńskiej pisarki. Autorka opisuje w niej swoje wspomnienia z życia w Kenii na początku XX wieku. Książka napisana jest pięknym, zmysłowym stylem. Ukazuje piękno Czarnego Lądu, tamtejszą przyrodę, kulturę oraz zwyczaje. Pisarka utrwaliła w powieści portret Afryki, której już nie ma. Kontynent z czasów kolonialnych. To opowieść o tamtej Afryce z wszystkimi jej wadami, ale też pełna szacunku do drugiego człowieka oraz zrozumienia i nostalgii.
Karin Smirnoff, „Pojechałam do brata na południe”
Autorka jest objawieniem szwedzkiej prozy. Książka Smirnoff działa na wyobraźnię, opowiada o powrocie i mierzeniu się z przeszłością. O czym dokładnie jest ta powieść? To książka, która odkrywa mroczne sekrety prowincji. Opowiada o powrocie oraz mierzeniu się z trudną przeszłością. W powieści Janakippo przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby pomóc bratu, zmagającemu się z alkoholizmem. Wizyta sprawia, że odżywają mroczne wspomnienia z nieszczęśliwego dzieciństwa. Kobieta próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji. Jana stara się też zrozumieć kim tak naprawdę są ludzie, którzy ją otaczają i czy znajdzie odpowiedzi na pytania, jakie nurtują ją od lat.
Helga Flatland, „Ostatni raz”
Ta książka to brutalnie szczera opowieść o relacji między umierającą matką a dorosłą córką. Napisała ją jedna z najważniejszych współczesnych pisarek norweskich. Powieść to dialog, portret psychologiczny rodziny, zapis rozczarowań i tęsknot. Główną bohaterką książki jest Sigrid. Pochodzi z niewielkiej miejscowości norweskiej. Obecnie mieszka z partnerem i dziećmi w Oslo. Pracuje jako lekarka. Nie wraca często do rodzinnego domu. Została tam tylko matka, Anne. Relacja obu kobiet jest niełatwa. Między nimi jest mnóstwo tłumionych żalów, pretensji oraz nierozwiązanych spraw. Okazuje się, że Anne jest poważnie chora. Umiera. Cała rodzina musi teraz zmierzyć się z trudnym doświadczeniem, a Sigrid słyszy od matki poruszającą prośbę.
PexelsWybraliście już idealną powieść dla siebie? Te oraz wiele innych książek skandynawskich (i nie tylko!) znajdzie na stronie księgarni internetowej Wydaje nam się.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. prasowe
Przeczytaj także:
Recenzja: „Ugotować niedźwiedzia” M. Niemi,
Recenzja: „Książka z obrazkami bez obrazków” H. Ch. Andersen,
Recenzja: „Alfabet” Inger Christensen.
Z ciekawością poznam każdą z tych książek!
Super. 🙂
Czytałam “Pożegnanie z Afryką” oraz “Ostatni raz”. Piękna to literatura, smutna, refleksyjna. Ja mam zamiar się zabrać za Hakana Nessera. Podczytuję sobie reportaże o życiu Finów i drugi o życiu w Szwecji.
Pozdrawiam i po raz kolejny podziwiam bardzo ciekawe posty!
„Pożegnanie z Afryką” to niezwykła opowieść. Też czytam czasem reportaże o tematyce skandynawskiej. 🙂
Ciekawe propozycje!
🙂
Książki skandynawskie są zawsze takie inne od Europejskich.
Europa Północna ma swoją specyfikę, zresztą tak jak Środkowa czy Południowa. 🙂
Czytałam “Pojechałam do brata na Południe”. Wspaniała. Czekam na kolejne części
🙂
Do “Pożegnania z Afryką” wracam tak w wersji książkowej jak i filmowej 🙂
Piękna historia.
Tę ostatnią mam w planach 🙂
https://loveonthebrainbykinga.wordpress.com/
Super. 🙂