Zbliżający się Dzień Kobiet to doskonała okazja do tego, by sięgnąć po dobrą książkę. Co powiecie na przykład na literaturę faktu, biografię lub powieść inspirowaną prawdziwą historią? 8 marca to moment na chwilę refleksji nad rolą pań w społeczeństwie, ich historią, problemami, wyzwaniami oraz osiągnięciami. Myślę, że najlepiej w tym czasie czytać o kobietach ciekawych, silnych, odważnych, przełamujących schematy. Zwróćmy uwagę na takie postacie, które nie poddały się mimo przeciwności losu. Kobiety przez duże K. Oto moje literackie propozycje na Dzień Kobiet!
Motyw przewodni: prawdziwa kobieta. Zapraszam na kolejny przegląd biblioteczki. Jakie książki na Dzień Kobiet polecam? Dające wgląd w życie oraz osiągnięcia wyjątkowych pań. Te publikacje są dowodami na to, że kobiety potrafią osiągać wielkie rzeczy, pomimo różnych ograniczeń czy przeszkód.
Spis treści:
„Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia” Julia Pańków, Lidia Pańków
Projektantki, fotografki, ilustratorki, architektki, graficzki, scenografki, ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze, niezależne, nowoczesne. Panie, które kształtowały polski styl życia i nowy wizerunek kobiety. Musiały się przebić przez świat zdominowany przez mężczyzn. Były charyzmatyczne i wyjątkowo zdolne. W książce można znaleźć zbiór 10 portretów kobiecych. Wszystkie ciekawe, warte wspomnienia. Wśród bohaterek publikacji znajdziemy m.in. Janinę Iphorską (redaktorkę „Przekroju”), Jadwigę Grabowską (nazywaną „nadwiślańską Coco Chanel”) i Teresę Kruszewską (rewolucjonistkę polskiego designu).
„Która to Malala” Renata Piątkowska
„Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”: powiedziała Malala Yousafzai podczas przemówienia na forum ONZ w 2013 roku. Historia tej znanej działaczki na rzecz praw kobiet jest poruszająca i motywująca. Głośno mówiła i wciąż mówi o kwestii edukacji dziewcząt. Doświadczyła zamachu na swoją osobę. Przeżyła nieudaną egzekucję i przetrwała długą rehabilitację. Nie zaprzestała mówić o tym, co dla niej ważne. Założyła fundację, otrzymała Nobla, ukończyła studia na Uniwersytecie Oksfordzkim. To aktywistka, działaczka społeczna, symbol dziewczęcej odwagi. O niej właśnie opowiada publikacja Renaty Piątkowskiej. To ciekawa lektura dla małych i dużych odbiorców.
„Hanka. Pierwsza powieść o Odronównie” Katarzyna Droga
Biograficzna powieść o Ordonce. Ciekawa, świetnie napisana książka. Doskonale przybliża postać głównej bohaterki. Hanka Odronówna była nie tylko piosenkarką, tancerką i aktorką. Sama też pisała wiersze oraz teksty piosenek, malowała obrazy. Gwiazda międzywojnia została ciężko doświadczona przez los podczas II wojny światowej. Cudem wydostała się z więzienia na Pawiaku, przebywała na zesłaniu w łagrze, zmagała z ciężką chorobą. Przez długi czas tułała się po świecie. Mimo to, nie poddała się. Nie każdy wie, że zajmowała się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców! Stworzyła sierociniec. Pomagała uchodźcom, angażowała się w działania patriotyczne… O tym właśnie przypomina ta książka.
„Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” Beata Biały
Znana poetka i autorka tekstów piosenek, kobieta nowoczesna, pełna sprzeczności. Niezależna, odważna, utalentowana. Miała sławę, pieniądze, mężczyzn, podróżowała po świecie. Nie pasowała do obowiązującego modelu kobiety. Była skłócona z rzeczywistością. Zawsze jednak pozostawała sobą! Miała niebanalne, interesujące życie. W książce o tej artystce opowiadają jej przyjaciele. Każdy zapamiętał ją trochę inaczej. „Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek i widzi Agnieszkę w taki sposób, w jaki sam postrzega świat. Każdy z nas opowie inną historię”.
„Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanna Kuciel-Frydryszak
Iłłakowiczówna to niezwykła postać. Zarówno w życiu prywatnym, jak i twórczości: chodziła własnymi drogami. Na podstawie jej biografii można by napisać scenariusz filmowy! Poetka, tłumaczka, dyplomatka, poliglotka, podróżniczka, feministka, chrześcijanka… Pierwsza kobieta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych! Emancypantka! Uchodźczyni! Wielka dama i bardzo ciekawa osobowość. Była świadkiem oraz uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku. Doświadczyła sieroctwa, samotności, choroby, kryzysu światopoglądowego, zniewolenia, wycofania… Szła pod prąd, zaskakiwała, intrygowała. Ekscentryczna, silna, ale też życzliwa i mająca poczucie humoru. Kobieta o wielkim talencie literackim! Pisała poezję i prozę. Iłła: jak mówili o niej przyjaciele. To ona napisała jeden z najpiękniejszych polskich erotyków, czyli wiersz „Urocznica”. Książka to opowieść o tej niezwykłej kobiecie. Takie osoby trzeba pamiętać!
To tylko kilka tytułów z mojej biblioteczki, mam więcej podobnych publikacji, ale te polecam szczególnie. To dobre książki na Dzień Kobiet i nie tylko! Ciekawe herstorie. Na pewno są to książki o kobietach barwnych, intrygujących, silnych. Ich historie mogą być źródłem motywacji i inspiracji. Czytanie książek biograficznych o kobietach to sposób na wzbogacenie wiedzy, walkę ze stereotypami, uświadamiane sobie problemów i wyzwań przedstawicielek płci żeńskiej, budowanie empatii oraz zrozumienia… Gorąco polecam wszystkie wymienione tutaj tytuły! Więcej ciekawych książek znaleźć można w dziale „Biblioteczka”, zapraszam też na Instagram.
Znacie te pozycje? Jakie książki o kobietach polecacie? Dajcie znać w komentarzach.
Wyświetl ten post na Instagramie
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. pras. wydawnictw
3 inspirujące pisarki z dawnych kart historii literatury
Świetne propozycje, a ponieważ kroi mi się dłuższe zwolnienie lekarskie, to chętnie z nich skorzystam.
Dobrej lektury. I zdrowia!
Świetne propozycje. Praktycznie każda książka Katarzyny Drogiej jest o kobietach i dla kobiet.
O tak, autorka pisze świetne historie i przypomina o ciekawych kobietach.
Kobiety są jakie są, jedne są silne, inne gospodarne. Wszystkie są nie zastąpione i jedyne.
Gospodarność to też siła, bardzo przydatna cecha. 🙂 Zachęcam do lektury książki o Iłłakowiczównie, to przykład kobiety niezwykle zaradnej i gospodarnej.
Świetny zbiór książek, wszystkie warte przeczytania. Ja bym chętnie przeczytała biografie Pani Danuty Wałęsy, ale jakoś do tej pory mi się nie udało. Ale czytałam kiedyś o Anieli Rubinstein, bardzo barwna z niej osoba.
O, o Anieli Rubinstein też bym chętnie poczytała. 🙂
Świetne i inspirujące propozycje. Iłła i Osiecka już czekają w kolejce do przeczytania 🙂
Serdecznie pozdrawiam 🤗🧡
Super, miłej lektury. 🙂
Inspirujące książki dla każdej z nas. Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknego Dnia Kobiet!
Pięknego 8 marca. 🙂
Propozycje bardzo ciekawe, u mnie jest tak, że Dzień Kobiet zbiega się prawie z urodzinami Siostry, więc jej przeważnie kupuję książkę, pozdrawiam .
Super, jaką książkę jej podarujesz tym razem? 🙂
“Perska czułość”. Pozdrawiam po zalatanym poranku i sprzątaniu 😉 .
Egzotycznie. 😉
Ciekawe propozycje, dzięki, nie wszystkie czytałam 🙂
Cieszę się, że te książki budzą zainteresowanie. 🙂
Bardzo ciekawe książki, ich bohaterki na pewno zasługują na uwagę nie tylko kobiet, mam nadzieję, że mężczyźni też mogliby się też z nimi zapoznać i podziwiać 🙂
Jasne, to warte uwagi postaci. 🙂
Świetny wybór, sama bym kilka chętnie przeczytała!
Szczerze zachęcam. 🙂
Ja już sobie zrobiłam książkowy prezent.
Trzy nowe pozycje czekają na swój dzień 🙂
Super, co to za tytuły?
Czytałam Iłłę. Fajne propozycje, pięknego Dnia Kobiet!
O, super. Iłła: niezwykła kobieta i autorka. Bardzo ją lubię, co zresztą widać po nazwie bloga. 😉 Miłego.
Nie zauważamy ile kobiet na codzień jest bohaterkami . Dobrze że są też historie które są głośno pokazywane i opisywane w książkach
Dokładnie! Dlatego warto promować książki, które opowiadają o niezwykłych kobietach. 🙂
Interesujące propozycje czytelnicze. Wprawdzie obecnie mam już długą listę tytułów do przeczytania, ale byc może potem się na coś skuszę z powyższych publikacji.
Zachęcam! 🙂