Co jeść, żeby czuć się lepiej? Choroby autoimmunologiczne to takie, w których organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć. Skala problemu jest poważna, dotyczy coraz większej liczby osób. Jeśli stwierdzono u Ciebie lub u Twoich bliskich chorobę autoimmunologiczną, warto szukać sposobów na to, by zminimalizować skutki problemu oraz wesprzeć farmakoterapię. Być może zainteresuje Cię książka „Dieta w chorobach autoimmunologicznych”.
Mamy różne organizmy. Każdy pacjent powinien stosować dietą ustaloną indywidualnie. Warto nie lekceważyć tej kwestii. Jeśli temat chorób autoimmulogicznych jest Ci bliski, być może w tej książce znajdziesz jednak coś dla siebie.
Choroba a dieta
Eksperci podkreślają, że nie ma chorób, w których dieta nie byłaby istotna. Chińskie przysłowie mówi: „Jakikolwiek jest ojciec choroby, matką zawsze jest dieta”. Warto zainteresować się tematem i w ogóle, i w szczególe.
Dużo mówi się o różnych dietach w chorobach przewlekłych. To jednak temat złożony. Warto pamiętać, że diet eliminacyjnych nie można stosować bez nadzoru specjalisty! Nie zaszkodzi jednak wcześniej zapoznać się z tematem i poczytać co nieco o rekomendowanych sposobach żywienia. Lub, po konsultacji z ekspertem, poszukać więcej informacji.
Co warto jeść, a co ograniczyć?
Specjalne żywienie nie musi być nudne. Osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne niektórzy eksperci polecają ograniczyć w diecie takie składniki jak gluten, mleko, jajka oraz cukier. Mówi się też oczywiście wiele o tym, jak ważna jest indywidualizacja odżywiania! Kiedy już wiemy, co i jak, szukamy przepisów. Tematyczne publikacje, takie jak „Dieta w chorobach autoimmunologicznych”, mogą ułatwić życie codzienne. Przypominają, że jedzenie powinno nam dawać siłę, zdrowie, ale być też przyjemnością.
W tej książce znajdziesz przepisy, porady, wskazówki, zamienniki. Zmiana diety może pomóc wyciszyć układ immunologiczny i wesprzeć leczenie farmakologiczne. Eksperci polecają zwrócenie większej uwagi na składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym oraz produkty będących źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Co jeszcze? W książce polecane są np. takie produkty jak kasza gryczana, kakao, siemię lniane, nasiona słonecznika, suszone daktyle, bataty czy nasiona chia.
Pomysły na posiłki
Jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z takim problemem zdrowotnym, być może znajdziesz w tej publikacji cenne inspiracje lub wskazówki. Książka zawiera liczne pomysły na zdrowe i zbilansowane posiłki. Chrupiące nuggetsy z batatów, mus mango-chia, pasztet jaglany w stylu włoskim, owsiane placuszki kokosowe, chłodnik litewski… Brzmi smacznie? Tytuł jest jednak nie tylko książką kucharską, ale też przewodnikiem po produktach i poradnikiem.
„Dieta w chorobach autoimmunologicznych” to m.in. pomysły na śniadanie, obiad, kolację, przekąski, jak i na romantyczny wieczór we dwoje, świąteczny obiad dla rodziny, desery oraz różne, inne okazje. A także wiele, wiele więcej. Czytasz podobne publikacje? Zwracasz uwagę na to, co jesz?
Tytuł: „Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Przepisy”
Autor: Joanna Dronka-Skrzypczak
Wyd.: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Rok wydania: 2018
*egzemplarz zakupiony
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. pras. wyd., Pexels
Recenzja: „Jedzenie mnie uzdrowiło” Danielle Walker
Wydaje się być bardzo ciekawa, ja na razie nie sięgam, ale ograniczam cukier i sól do minimum, pozdrawiam 🙂 .
Warto dbać o zdrową dietę. A podobne książki dobrze jest mieć na oku, jeśli nas nie dotyczą, to można polecać je bliskim i znajomym. Dla kogoś taka publikacja może być przydatna. 🙂
O takiej diecie nie wiem zbyt wiele, więc to na pewno pouczająca publikacja.
Zdecydowanie.
Bardzo przydatna propozycja dla osób, które mogą potrzebować takich informacji.
🙂
Zaciekawiłaś mnie książką.
To przydatna publikacja. 🙂
Chęcią skorzystałabym z niektórych pomysłów na posiłki 😊
Niektóre przepisy są bardzo fajne!