
Spacery kocią alejką i w cieniu wielkiej góry. Emocje, których nie da się ukryć. Porzucone marzenia. „Cztery pory roku w Japonii” to książka, która porusza wiele tematów. Publikacja ma także bardzo ciekawą formę. Podzielona jest na części, cztery pory roku, a poza tym to powieść szkatułkowa. Co więcej, autor, angielski pisarz, zgrabnie nawiązuje w książce to subtelnego stylu i spokojnej narracji literatury azjatyckiej.
„Cztery pory roku w Japonii” to tytuł ciekawy z wielu względów. Książka jest napisana lekkim piórem, wciągająca. To powieść obyczajowa. Być może bez efektu wow, ale da się z jej lektury mieć czytelniczą przyjemność.
Tłumaczka natrafia na książkę
O czym jest ta powieść? Flo przeżywa kryzys. Praca ją nuży, związek się rozpada, Tokio wydaje się zbyt znajome. Wtedy właśnie w metrze natrafia na porzuconą powieść „Dźwięk wody”. To moment, który odmieni jej życie!
Ayako jest najbardziej zagadkową osobą na wyspie Honsiu. Prowadzi przytulną kawiarenkę w miasteczku Onomishi. Pewnego dnia w progu lokalu pojawia się jej długo niewidziany wnuk – stojący na życiowym rozdrożu rysownik Kyo.
Losy bohaterów splatają się w ciekawy sposób. Flo jest tłumaczką, w której ręce wpada książka o Ayako i Kyo… „Po prostu czasami równie ważne jest to, co pozostaje niewypowiedziane, jak to, co słyszymy”.
Powieść w powieści
„Cztery pory roku w Japonii” to książka przemyślana zarówno pod względem treści, jak i formy. Konstrukcja lektury jest oryginalna. To powieść szkatułkowa. Mamy tu dwie historie, które łączą się w całość. Powieść w powieści.
Historia przedstawiona jest naprzemiennie. Z jednej strony poznajemy losy Flo, z drugiej śledzimy perypetie Ayako i jej wnuka, które znajdują się w znalezionej przez tłumaczkę książce. Wszystko przez cztery pory roku, aż do finału powieści.
„ – Och, żeby tak być kotem – mówi. – Śnią, ale nie pozwalają, by sny je niszczyły. To ludzka właściwość, to my pragniemy, żeby nasze sny stawały się rzeczywistością. I przynosi nam to tak wiele radości i udręki zarazem”. Całość jest spokojna, refleksyjna. Książka wywołuje miłe, ciepłe uczucia. To powieść w klimacie healing novels i cozy books.
Angielski autor w azjatyckim stylu
Nick Bradley jest pisarzem, którego książki przenika miłość do Japonii i jej kultury. Wiele lat spędził w Tokio, między innymi jako fotograf i tłumacz. To autor powieści „Kot w Tokio” nazwanej jednym z najważniejszych debiutów 2021 roku. Jego najnowsza publikacja jest także warta uwagi.
„Cztery pory roku w Japonii” to książka, która mówi m.in. o życiowych rozdrożach, odkrywaniu siebie, spełnianiu marzeń, relacjach rodzinnych. Tytuł w ciekawy sposób przybliża kulturę japońską. Książka może się spodobać czytelnikom, którzy zwracają uwagę nie tylko na treść, ale też formę.
„Ważne, że się odnajdujesz, wyciągasz swoje piórko i rysujesz jedną małą rzecz, jedną kreskę naraz. Tak właśnie osiągasz coś wielkiego. Nie jednym gigantycznym skokiem, tylko tysiącami małych kroczków”.
Tytuł: Cztery pory roku w Japonii (Four Seasons in Japan)
Autor: Nick Bradley
Tłumacz: Dominika Chylińska
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2024
*egzemplarz zakupiony
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. pras. wyd., Pexels
Najlepsze pozycje literatury azjatyckiej: 10 książek japońskich, które warto przeczytać
Bardzo lubię takie metafory w fabule, więc może w wolnej chwili skuszę się na tę książkę.
Polecam!
Ciekawie wygląda! Chętnie bym przeczytała😊
Zachęcam.
Witaj jeszcze marcowo
Dziękuję za polecenie.
Ja jednak teraz zatęskniłam za moją wisienką kwitnącą zawsze na wiosnę. Niestety już jej nie ma…
Pozdrawiam wiosennie, trochę nostalgicznie…
szimena.blogspot.com
Dziękuję za komentarz. 🙂
Ciekawa książka 🙂
Polecam!
Zapowiada się naprawdę wyjątkowo, ale przestałam się oszukiwać że znajdę czas na przeczytanie wszystkiego co polecacie, ale tytuł i tak zapisze.
Udanego tygodnia 🙂
Czasu na czytanie zawsze jest za mało… 😉
Treść brzmi bardzo zachęcająco, ale i formy jestem ciekawa.
🙂
witam serdecznie💚
dziękuje za polecenie książki 'Cztery pory roku w Japonii’.. zainteresowałaś mnie swoją recenzją.. zapisuje tytuł, chętnie ją przeczytam ..
– pozdrawiam ciepło, życzę Ci wspaniałych dni i uroczych chwil🥰🍀🌞
Udanej lektury.
Będę miała tą książkę na uwadze 🙂 Zaciekawiła mnie ta „powieść w powieści”.
🙂