Dziś, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Dziękujemy opiekunom za wychowanie, wsparcie, miłość i dzielimy się wspomnieniami. Składamy naszym ojcom życzenia, obdarowujemy ich drobnymi upominkami. To dobra okazja, by porozmawiać ze swoim tatą lub go odwiedzić. Święto jest naszym wyrazem szacunku i wdzięczności dla ojców. Z tej okazji zachęcam do lektury subiektywnego zbioru różnorodnych cytatów.
Fragmenty piosenek, wierszy, prozy, przysłowia, a także mądre słowa znanych ludzi. Ku inspiracji, refleksji, dla uśmiechu. Oto ciekawe cytaty na Dzień Ojca.
Spis treści:
Cytaty o tacie: różnorodne motywy ojca
O ojcach powiedziano wiele. Przykładowo: w literaturze mamy wiele pięknych i ciekawych portretów rodziciela. Wystarczy spojrzeć na biblijną przypowieść o synu marnotrawnym, „Treny” Jana Kochanowskiego, balladę Adama Mickiewicza „Powrót taty” czy intrygujący portret rodzica w zbiorze opowiadań „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza.
Motyw ojca pojawia się też w wielu aforyzmach i sentencjach znanych ludzi. Można by wiele na ten temat napisać. Poniżej zalążek tematu. Znajdziecie tu wybrane cytaty, przysłowia o ojcu, fragmenty utworów lirycznych oraz prozatorskich. Zachęcam do lektury.
Cytaty na Dzień Ojca: poważne, wzruszające, zabawne
Złote myśli i fragmenty tekstów mogą być inspiracją, natchnieniem, alternatywą dla życzeń, mottem na dedykację – każdy znajdzie tu słowa dla siebie.
- „Tatuś Muminka tęsknił za swoją rodziną i za swoją werandą. Wydało mu się nagle, że dopiero tam będzie miał tyle przygód i będzie tak wolny, jak powinien być prawdziwy tatuś”. Tove Jansson, „Muminki. Księga druga”
- „Dlaczego biedronka jest mała?/ Czy może być morze bez dna?/ Czy każda królewna ma pałac?/ I czy on jest ze szkła?/ Dlaczego raz jestem nieśmiała?/ A potem to brykam aż wstyd?/ Co powie Tata? Co powie Tata?/ Co Tata mi powie, co na to odpowie mi dziś?/ Co powie Tata? Co powie Tata?/ Czy znów się wykręci czy dziecko zniechęci – nie!”. Jerzy Dąbrowski, „Co powie tata” (piosenka z repertuaru Natalii Kukulskiej)
- „Ten się nazywa ojcem, kto wychował, a nie kto zrodził”. Talmud
- „Zadaniem synów nie jest to, że mają być tacy jak swoi ojcowie – mają być od nich lepsi”. Jo Nesbø, „Syn”
- „Idzie przez moje serce/ ojciec/ w starym kapeluszu/ pogwizduje/ wesołą piosenkę/ I wierzy święcie/ że pójdzie do nieba”. Tadeusz Różewicz, „Ojciec”
- „Zły ojciec rzadko ma dobrego syna”. Przysłowie polskie
- „Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli”. George Herbert
- „Wysokie czoło, a nad nim zwichrzone/ Włosy, na które słońce z okna pada./ I ojciec jasną ma z puchu koronę,/ Gdy wielką księgę przed sobą rozkłada”. Czesław Miłosz, „Ojciec w bibliotece”
- „Ojciec występuje w oczach dziecka jako absolutny władca i absolutny sędzia”. Antoni Kępiński
- „Zapada już noc i wicher dmie./ Kto o tej porze na koniu mknie?/ Z dzieckiem w ramionach, w mroku bez dna;/ To ojciec z synkiem do domu gna”. Johann Wolfgang von Goethe, „Król olch”
- „Każdy może być ojcem, ale trzeba być wyjątkowym, żeby być tatą”. Anne Geddes
- „[…] świat jest tak twardy, iż człowiek musi mieć dwóch ojców, żeby się nim opiekowali, i dlatego ma ojca chrzestnego”. Mario Puzo, „Ojciec chrzestny”
- „Dobre dziatki to jakby kwiatki: zdobią ojce swe i matki”. Przysłowie polskie
- „Mój ojciec bardzo lubił France’a/ i palił Przedni Macedoński/ w niebieskich chmurach aromatu/ smakował uśmiech w wargach wąskich/ i wtedy w tych odległych czasach/ gdy pochylony siedział z książką/ mówiłem: ojciec jest Sindbadem/ i jest mu z nami czasem gorzko”. Zbigniew Herbert, „Mój Ojciec”
- „Ojciec powinien ciągle dawać, żeby czuć się szczęśliwym. Wciąż dawać, to znaczy być ojcem”. Honoré de Balzac, „Ojciec Goriot”
- „Mądry to ojciec, co zna własne dziecko”. William Shakespeare, „Kupiec wenecki”
- „Jakie drzewo, taki klin, jaki ojciec, taki syn”. Przysłowie polskie
- „Gdy ojciec studiował wielkie ornitologiczne kompendia i wertował kolorowe tablice, zdawały się ulatywać z nich te pierzaste fantazmaty i napełniać pokój kolorowym trzepotem, płatkami purpury, strzępami szafiru, grynszpanu i srebra”. Bruno Schulz, „Sklepy cynamonowe”
- „Wtém słychać tarkot, wozy jadą drogą,/ I wóz znajomy na przedzie;/ Skoczyły dzieci, i krzyczą iak mogą:/ Tato, ach tato nasz jedzie!”. Adam Mickiewicz, „Powrót taty”
- „Matki dają naszemu duchowi ciepło, a ojcowie – światło”. Jean Paul Sartre
Znacie inne cytaty na Dzień Ojca? Podzielcie się nimi w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: wikiquote.org, poezja.org, lubimyczytac.pl,wikisource.org, mamatoja.pl, przysłowia-polskie.pl, foto: Pexels, Pixabay
Piękne, zabawne i wzruszające cytaty o mamie
Piękny post Urocznico. Tak , dziś Dzień Ojca. A jutro Pełnia Miesiąca. W różnych krajach Dzień Ojca obchodzi się w różnych terminach. Pozdrawiam serdecznie 🙂 Mój niestety nie żyje. Zmarł w 2016 roku :/
Tak, jak i Dzień Matki, też bywa w niektórych krajach obchodzony w innych terminach. 🙂
Niektóre cytaty są naprawdę bardzo ładne 🙂
To fakt, niektóre słowa warto zapamiętać. 🙂
Nie znałam wielu tych cytatów, a niektóre są mi dobrze znane. Bardzo ciekawy post. 😉
Wiele ciekawych słów powiedziano w tym temacie. 🙂