Nadszedł czas na kolejną kartkę z kalendarza świąt nietypowych. Solony, maślany, karmelowy, serowy, paprykowy, z czekoladą… Dzisiaj, 19 stycznia, obchodzimy Dzień Popcornu. Przekąska ta uwielbiana jest na całym świecie. Kojarzy się z seansem filmowym, zabawą, spotkaniem z przyjaciółmi. Z tej okazji święta popcornu zapraszam na kilka ciekawostek o prażonej kukurydzy.
Nieodłączny element kin, a także wielu wieczorów filmowych w domu. Przekąska z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy. Słony smakołyk uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Co jeszcze wiemy na ten temat? W Dzień Popcornu zachęcam do lektury kilku informacji.
Spis treści:
Ciekawostki o popcornie: 5 faktów
Popcorn można przyrządzać w gorącym oleju, na głębokiej patelni, za pomocą urządzeń wykorzystujących gorące powietrze czy w kuchenkach mikrofalowych. Jaka jest historia przekąski? Czy popcorn jest zdrowy czy szkodliwy? Skąd jego popularność? Poniżej znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania. Oto ciekawostki na temat popcornu!
Popcorn jest znany od tysięcy lat
Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku przed naszą erą! Według odkryć badaczy na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Ten sposób przygotowania przekąski znany był także wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich.
W starożytności ludzie robili ten smakołyk, mieszając zazwyczaj ziarna popcornu w piasku rozgrzanym w ogniu. Co ciekawe, 1700-letnia urna pogrzebowa, odkryta jakiś czas temu w Meksyku, ukazuje boga kukurydzy przystrojonego popcornem. Indianie wierzyli zaś, że wewnątrz każdego ziarna popcornu żyją duchy. Według jednej z legendarnych plotek, do Europy przekąskę sprowadził w XV wieku Krzysztof Kolumb. Pierwszą maszynę do robienia prażonej kukurydzy wymyślił zaś w XIX-wieku cukiernik z Chicago.
Popcorn puchnie, czyli wyrzuca z siebie miękką masę skrobiowo-białkową
„Jak powstaje popcorn?”: to często zadawane pytanie. Gdy roślina jest w pełni dojrzała, kukurydza jest zbierana, usuwa się też ziarna z kolby. Są one następnie suszone w specjalnym pojemniku o odpowiedniej wilgotności. Później poddaje się je prażeniu.
W ziarnie kukurydzy znajduje się niewielka ilość wody, która w wyniku działania wysokiej temperatury zaczyna parować. Powstaje ciśnienie, które w pewnym momencie powoduje rozerwanie łupiny, po czym z wnętrza ziarna wydostaje się chrupiąca skrobiowa masa. Tak właśnie tworzy się popcorn.
Amerykanie kochają popcorn
Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem popcornu. Kukurydza zwykle rośnie w stanach takich jak: Kentucky, Indiana, Iowa, Illinois i Nebraska. W XIX wieku w Ameryce popcorn był podawany na śniadanie w formie „owsianki” czy „kaszki”, puddingów, ciast, a także jako dodatek do zup, sałatek i innych dań. Zmieszany z melasą był pierwowzorem słodkiej przekąski Cracker Jack.
Spora fala popularności przekąski przypadła w Ameryce na czasy Wielkiego Kryzysu. Torebka popcornu kosztowała wtedy 5-10 centów i była jedną z niewielu przyjemności na jakie mogły wtedy pozwolić sobie przeciętne rodziny amerykańskie. Podczas II wojny światowe, ze względu na obniżoną dostępność cukru, konsumpcja przekąski wzrosła trzykrotnie.
Przez lata smakołyk raz był na fali, innym razem zainteresowanie nim spadało. Jednak w USA popcorn zawsze był popularną przekąską. W XX wieku stał się nieodłącznym elementem kin, a następnie seansów telewizyjnych w domu. Bywał też jedzony na wydarzeniach sportowych. Dziś wciąż jest uwielbiany. Podobno statystyczny Amerykanin zjada 48 kg popcornu rocznie.
Popcorn może być zdrowy
Popcorn może mieć pozytywny lub negatywny wpływ dla zdrowia, w zależności od tego, jak jest przyrządzany. Sama przekąska, bez dodatku cukru i soli, stanowi pożywny smakołyk. Zawiera składniki odżywcze i witaminy. To dodatki mogą być szkodliwe dla zdrowia, a dokładniej duże ilości masła, soli czy cukru.
Popcorn przygotowany bez użycia tłuszczu jest produktem niskokalorycznym. Przekąska zawiera m.in. wysoką ilość błonnika, a także polifenole, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Może być uzupełnieniem zwyczajnego menu, szczególnie dla osób na diecie wegetariańskiej czy bezglutenowej.
Nieszkodzącą przekąską może być popcorn przygotowany w domu bez dodatku tłuszczy lub z niewielką ilością wartościowego oleju, np. rzepakowego. To zdecydowanie lepszy wybór niż np. chipsy, które są bardziej tłuste, mają mniej błonnika i niższy indeks sytości. Popcorn syci na długi czas!
Zamiast w kuchence mikrofalowej lepiej robić popcorn na patelni lub w garnku
Najprostszym i najczęstszym sposobem na szybkie przygotowanie popcornu w domu jest kuchenka mikrofalowa. Niestety to także metoda najmniej zdrowa. Taka gotowa przekąska (do zrobienia na szybko) często ma szkodliwe dodatki, np. sztuczny aromat masła, tłuszcze trans. Dodatkowo torebki, w które jest pakowany popcorn, zawierają różne substancje chemiczne.
Popcorn można zrobić na patelni lub w garnku! Wystarczą 2-3 łyżki oleju rzepakowego, 100 g ziaren. Naczynie należy przykryć. Później wystarczy je podgrzewać i wstrząsać co jakiś czas garnkiem lub patelnią, aż ziarna zaczną strzelać. Tak przygotowany popcorn przesypać do miski. Można dodać odrobinę soli, ale dobrym wyborem są np. przyprawy lub zioła (różowy pieprz, chili, cynamon, curry, słodka papryka…).
PS Obchodzicie Dzień Popcornu? Wieczorem pozwolę sobie chyba na uczczenie święta prażonej kukurydzy domowym seansem filmowym i słoną przekąską. U mnie króluje popcorn z patelni, na odrobinie oleju rzepakowego ze szczyptą soli. Jak jest u Was?
autor: Urocznica, źródła: doz.pl, wikipedia.org, helio.pl, popz.com. zywienie.medonet.pl, zdjęcia: Pexels
Międzynarodowy Dzień Frytek – kartka z kalendarza świąt nietypowych
Od lat nie jadam, ale w pewnym okresie życia – jadałem. Nietypowe to święto 😉 . I ile ciekawostek 😉 . Serdecznie pozdrawiam 🙂 .
Uwielbiam popcorn. 😉
Jak ja dawno nie jadłam popcornu. Jaki fajny wpis.
Pora to nadrobić. 🙂
Oj, ja też dawno nie jadłam.
🙂
Popcorn bardzo lubię. Jak zwykle u Ciebie dużo ciekawych informacji 🙂
Też bardzo lubię popcorn. 😉
Nie wiedziałam, że przygotowanie popcornu w kuchence mikrofalowej może być bardziej szkodliwe niż robienie go na patelni. Będę o tym na przyszłość pamiętać.
Gotowe produkty “na szybko” zawsze mają swoje wady. 😉
Bardzo smaczne święto 🙂
To fakt.
Bardzo fajne ciekawostki, o których nie słyszałam. Jednak ja osobiście nie do końca jestem jego fanką. 😉
http://www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com
🙂
Uwielbiam popcorn. Szkoda, że jest niezdrowy.
Zależy jak jest zrobiony. 😉
Nie widziałam, że istnieje takie święto, teraz będę pamiętać za każdym razem, gdy sięgnę po popcorn 🙂
🙂
Inspirujący post, a że przegapiłam to jutro będę obchodzić Dzień Popcornu. 🙂
Smacznego. 😉