Dziś, 21 marca, obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Poezji! Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, publikowania jej, nauczania, a także tworzenia własnych wierszy. Według UNESCO ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
„Nie wiem, co to poezja,/ jest w niej coś z laski Mojżesza:/ strumień dobędzie ze skały,/ umie zabijać i wskrzeszać”: napisał Władysław Broniewski w wierszu „Robotnik z Radomia”. W Światowy Dzień Poezji – zapraszam na kilka refleksji i cytatów.
„Poezja jest oczywiście tajemnicą i jak każdą tajemnicę próbujemy ją zgłębić. To rodzaj żywiołowej mowy, transu i modlitwy jednocześnie. To także język, który, jak mówił Josif Brodski, wie lepiej”. Anna Piwkowska
Czym jest poezja?
Poezja to sztuka słowa. Synonim liryki. Gatunek, który obejmuje utwory wierszowane, których głównym przedmiotem przedstawienia są przeżycia wewnętrzne człowieka, jego uczucia, doznania i przekonania.
Poezja to najbardziej pierwotna forma twórczości, wywodząca się z obrzędów religijnych, zaklęć oraz modlitw. Cechami liryki są więc magiczność i tajemniczość.
„Poezja to kondensacja widzenia i języka, prawda zagęszczona, ukryta. Poeta patrzy na świat przez bardzo grube okulary, przez które obraz jest bardzo zniekształcony, ale dzięki tej deformacji może mówić więcej”. Adam Zagajewski
Po co jest poezja?
Liryka nas uwrażliwia, kształci, buduje koncentrację, pamięć, pozytywnie wpływa na rozwój mowy oraz tworzenie systemu wartości. Poezja podnosi estetykę życia codziennego. Daje wachlarz przeżyć. Stymuluje rozwój emocji. Wyostrza też naszą spostrzegawczość na świat.
Warto czytać poezję, gdyż lektura wierszy ma na nas pozytywny wpływ! Poza tym, uważa się, że Polacy są jednym z najbardziej rozpoetyzowanych narodów świata. Nasza kultura rodzima jest bowiem przede wszystkim kulturą słowa.
„Poezja, podobnie jak i reportaż, ma swój prapoczątek w jednym tekście – w literaturze opowiadanej, tak zwanym eposie. Pierwsze opowiadania były poezją, gdyż poezja służy lepszemu zapamiętywaniu”. Ryszard Kapuściński
Gdzie szukać poezji w internecie?
Istnieje wiele portali z poezją. Najlepiej korzystać z tych sprawdzonych, pewnych, które udostępniają wiersze z dbałością o zapis zgodny z oryginałem. Dobrym wyborem będą np. biblioteki cyfrowe.
Cenne skarby polskiej kultury zawiera polona.pl. Bogaty zbiór utworów poetyckich ma też literat.ug.edu.pl. Następny warty zainteresowania portal to biblioteka cyfrowa wolnelektury.pl. Wierszy polskich i zagranicznych autorów warto szukać także w serwisie poezja.org. Kolejna godna polecenia strona to projekt polska-poezja.pl.
„Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja”. Allen Ginsberg
Poezja jest nam potrzebna. Świętujmy więc jej dzień – czytając wiersze. Owocnej lektury!
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, poezja.org, encyklopedia.pwn.pl, kwartalnikwyspa.pl, lubimyczytac.pl, zdjęcia: Pixabay, Pexels
Przeczytaj także:
- „Czy warto czytać poezję?”,
- „Najsłynniejsi ukraińscy poeci z literackiej klasyki”,
- „Literaccy Patroni Roku 2022”.
Nie wiedziałem o tym święcie – zaskoczyłaś mnie. Bohaterka “Wielkiego Oczekiwania” pisywała wiersze – a raczej ja 😉 . Bo ona w połowie w jakimś stopniu jest mną ;-). Miłego świętowania ;-). No i przesilenie wiosenne . Pozdrawiam serdecznie Urocznico 🙂 .
To piękne święto. 🙂
Też nie wiedziałam o tym święcie. Pięknie napisałaś o nim. Dziękuję za te wiadomości.
Warto czytać wiersze. 🙂
Niektórych nietypowych świąt zupełnie nie rozumiem, chociaż czasem wypatruję najbardziej pozytywnych w kalendarzu.
Światowy Dzień Poezji to święto bardzo pozytywne, wg mnie. 🙂
przyznam szczerze,że nie słyszałam o tym dniu i święcie tego dnia!
Warto zapamiętać tę datę. 😉
O widzisz, całkiem zapomniałam, że to także dzień poezji, pięknie napisane!
Lubię czytać poezję i ją promować, choć trochę. 😉
Nie wyobrażam sobie życia bez poezji…
stokrotkastories.blogspot.com
Ja też nie. 🙂