Spis treści:
- 1 Walentynki związane są z wieloma symbolami. To czas serc, czerwonych róż i… amorków. 14 lutego warto przyjrzeć się bliżej szczególnie tym ostatnim. Co się za nimi kryje? Kim był Amor i Kupidyn? Co oznaczają? W święto zakochanych zapraszam na garść ciekawostek.
- 2 Amor w mitologii
- 3 Kupidyn w sztuce
- 4 Walentynkowy amorek
Walentynki związane są z wieloma symbolami. To czas serc, czerwonych róż i… amorków. 14 lutego warto przyjrzeć się bliżej szczególnie tym ostatnim. Co się za nimi kryje? Kim był Amor i Kupidyn? Co oznaczają? W święto zakochanych zapraszam na garść ciekawostek.
Czternasty lutego posiada wiele charakterystycznych symboli, które oddają klimat walentynek. Amor to jeden z nich.
Amor w mitologii
Amor jest znany też jako Kupidyn. To mitologiczny bóg oraz usposobienie miłości i namiętności. Dwa określenia… Jedno bóstwo. Ta sama postać. Łacińskie słowo „Cupido” oznacza „pragnienie”, „pożądanie”. „Amor” z kolei „miłość”. Te określenia wskazują na dwa rodzaje miłości. Cielesną oraz duchową. Warto też zaznaczyć, że Amor to z greckiego „Eros”.
Kupidyn występował w mitologii rzymskiej. Uchodził za syna bogów – Wenus i Marsa. To on zakochał się w Psyche. Był utożsamiany z greckim Erosem. Od imienia tego bóstwa z kolei pochodzi słowo „erotyka”.
Według dawnych tradycji wyłonił się z chaosu. Utożsamiano go z namiętnością, życiem, dobrem, fascynacją, pragnieniem, romantycznością…
Kupidyn w sztuce
Amor w sztuce często przedstawiany jest w postaci młodego mężczyzny lub małego, nagiego chłopca ze skrzydłami. Posiada łuk i strzały. Według wierzeń, osoba, która zostanie trafiona prosto w serce, zakocha się bez pamięci.
Mit o Amorze (i Psyche) mówi, że nikt nie umknie przed miłością. Historia ta od wieków inspiruje artystów. Pisał o niej np. Apulejusz – rzymski pisarz, retor i filozof. To też opowieść o wielkiej sile uczucia. Mówi się przecież „amor vincit omnia” (miłość zwycięża wszystko).
Uważa się, że pierwszy Erosa z łukiem oraz strzałami przedstawił zaś grecki twórca Eurypides. Temat podejmowała rzeźba hellenistyczna oraz nowożytna. Dawne malarstwo, literatura, opera, balet…
Nawiązywali do tej opowieści m.in. dawny malarz Antoon van Dyck i współczesny pisarz Patrick Süskind. „Miłość zależy od przypadku. Jednych Amor rani strzałą, innych łowi siecią”: pisał William Szekspir.
Zmysłową miłość można obserwować na niezwykłym obrazie „Ogród miłości” Petera Paula Rubensa, gdzie aż roi się od amorków. Słynne są też dzieła „Amor zwycięski” Caravaggia, „Amor i Psyche” Giuseppa Crespiego czy „Amor i Psyche” Davida Jacquesa-Louisa.
Temat ten podejmowali też chętnie polscy literaci. W tym poeci, np. Konstanty Maria Górski, Jan Lemański oraz Wiktor Gomulicki.
Do postaci Amora nawiązuje też putto. Motyw dekoracyjny popularny w okresie renesansu i baroku. To rzeźba przedstawiająca uskrzydloną postać anioła, nawiązująca do antycznego bóstwa. Pojawiał się w dekoracjach kościelnych oraz wnętrzach budowli, jako ozdoba tarasów, parków i ogrodów.
Walentynkowy amorek
Stąd… właśnie popularny amorek walentynkowy. 14 lutego jest idealnym momentem by spojrzeć na niego szerzej. Tym bardziej, że walentynki to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. A to jedynie niewielka garść ciekawostek w temacie…
PIĘKNYCH WALENTYNEK!
autor: Urocznica, źródła: porady. sympatia.onet.pl, wikipedia.org, polskieradio.pl, noizer.pl, encyklopedia.pwn.pl, zdjęcia: Wikipedia, Pexels, Pixabay
Walentynki – historia, tradycja, ciekawostki
Ciekawy wpis 😄
🙂
Aniołki zawsze mnie wzruszają!
Mają w sobie wiele uroku.
Nigdy za mało informacji o greckiej mitologii 😉
🙂
Dziękuję za ten wpis pełen ciekawych informacji ❤️
🙂
Fajny post. Pięknych Walentynek ❤
Dobrego dnia! 🙂
Do Walentynek nie przywiązuje wielkiej wagi. Raczej do naszych prywatnych rocznic
🙂
Interesujące ciekawostki zawsze na plus!
pozdrawiam
137
jedentrzysiedem.blogspot.com
🙂
Zawsze lubiłam grecką mitologię. Piękny wpis. Pozdrawiam serdecznie.
🙂
Kolejny ciekawy artykuł u Ciebie. Brawo.
🙂
Świetne ciekawostki, oj tak Amorek zyskał naprawdę dużą popularność 🙂
🙂
Bardzo ciekawy post. Amorków w sztuce zatrzęsienie 🙂
To fakt.