Kto lubi powieści z historycznym tłem – powinien sięgnąć po książkę „Miłość i tron”. W tej lekturze można znaleźć wszystko to, co dobra publikacja tego typu mieć powinna. Ciekawa fabuła, wyraziści bohaterowie, barwne tło… A do tego: epicka opowieść o Jagiellonach! To bardzo ciekawe rozpoczęcie serii z historyczną maską. Książka Anny J. Szepielak niedawno miała swoją premierę i już zbiera pozytywne opinie. Nic dziwnego. Pierwszy tom cyklu „Serce w koronie” jest powieścią wartą zainteresowania. Zachęcam do lektury recenzji.
Akcja książki rozgrywa się za czasów świetności Jagiellonów. Pod władzą tej dynastii Polska przeżywała okres rozwoju kultury i nauki nazwany Złotym Wiekiem. Nie to jest jednak głównym tematem powieści, prym wiodą tu uniwersalne marzenia, czyny, uczucia i emocje…
Kostium historyczny
Tło powieści to późne średniowiecze na ziemiach polskich. XV wiek. Ciekawy wycinek historii. Autorka w intrygujący sposób oddała w książce klimat i specyfikę epoki. Można poczuć ducha oraz atmosferę tamtych czasów. Świat z przeszłości jest barwny i fascynujący.
Nie ma tu suchych faktów, ale uniwersalne emocje, marzenia, namiętności, cele i uczucia. Do tego: dziejowe wydarzenia oraz bogactwo codzienności. Pierwszy tom historycznego cyklu „Serce w koronie” zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem na tle innych powieści podobnego typu.
To ciekawa i niezwykle lekka podróż w przeszłość. Książka nie przytłacza ilością dat oraz nazwisk. Powieść jest klimatyczna i dobrze skonstruowana, dzięki czemu historyczny kostium jest wartościowym tłem dla ponadczasowych treści.
Miłosne opowieści
Książka łączy cechy powieści historycznej, obyczajowej i romansu. Powieść jest barwnie, kunsztownie napisana. „Miłość i tron” czyta się szybko i z przyjemnością. Wszystko dlatego, że to opowieść o uniwersalnych ludzkich marzeniach, czynach wielkich i małych, bardziej oraz mniej zwyczajnych dniach, rodzinie, kochankach, przyjaciołach i wrogach.
To z pewnością książka, która pozwala nieco głębiej oraz szerzej spojrzeć na dynastię Jagiellonów. Łącząc prawdę i fikcję, powieść ciekawie przybliża ten niezwykły ród. Mówiąc wiele m.in. o sile prawdziwej miłości…
Intrygujący bohaterowie
Ważnymi postaci w książce są m.in. król Kazimierz IV Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka. To niezwykła para. Szczególnie ciekawie sportretowana w powieści jest królowa. Elżbieta Rakuszanka miała trudne i smutne dzieciństwo. Rodzina ją odrzuciła. Wychowała się w niełatwych warunkach. Była naznaczona kalectwem i nie wróżono jej dobrego losu. Mimo to, została królową Polski!
Była to kobieta wykształcona, ambitna, inteligentna i dumna. Co więcej, odnalazła miłość w małżeństwie. Z Kazimierzem Jagiellończykiem doczekała się też sporej gromadki dzieci. To matka królów Europy. Za jej życia Jagiellonowie stali się prawdziwą potęgą.
Potomkowie tej pary znaleźli się na wielu dworach książęcych i królewskich. Czterej synowie Rakuszanki byli królami, jeden kardynałem, inny świętym, a córki znalazły znamienitych małżonków (Anna wyszła np. za najsłynniejszego władcę pomorskiego Bogusława X Wielkiego).
Książka przedstawia też bardzo ciekawą historię miłosną Zygmunta Starego i jego kochanki – Katarzyny Telniczanki. Ten związek przetrwał wiele lat. Para darzyła się wielkim uczuciem. Dzielili troski i marzenia. Na drodze ich miłości stanęła jednak wielka przeszkoda… To oni są tu najważniejsi. Nie ma jednak co zdradzać za wiele! Więcej na ten temat w książce.
Dobra rozrywka
„Miłość i tron” to powieść, która może trafić w każdy gust czytelniczy. Dotyka tematyki historycznej w przystępny sposób i porusza uniwersalne tematy oraz problemy. Poza tym, lekkie pióro autorki to niewątpliwie jeden z największych autów książki! Lektura tej powieści jest prawdziwą czytelniczą przyjemnością.
Książka przede wszystkim dostarcza rozrywki, a przy okazji można też poszerzyć nieco swoją wiedzę historyczną. Wciągająca fabuła, elegancki styl, bohaterowie z krwi i kości… Dzięki tej pozycji czytelniczej można w prosty i przyjemny sposób przyswoić nieco wiedzy oraz poszerzyć własną świadomość historyczną.
Jagiellonowie swego czasu panowali w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech. Byli dobrymi strategami oraz politykami. Nasz kraj za ich czasów był jednym z największych i najpotężniejszych państw w Europie. Ich relacje sięgały daleko. Mało kto wie, że jedną z najsłynniejszych krewniaczek współczesnych tego rodu była… Elżbieta II. Można by pisać o nich nieskończenie! Dlatego warto sięgać po książki im poświęcone. Choćby takie jak powieść Anny J. Szepielak „Miłości i tron”.
Tytuł: „Miłość i tron”
Autor: Anna J. Szepielak
Wydawnicto: Filia
Rok wydania: 2023
*współpraca reklamowa, barterowa
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, domena publiczna (foto główne: obraz Fredericka Williama Burtona „Hellelil i Hildebrand, spotkanie na schodach wieży”, 1864 r.)
Z pewnością sięgnę po tę książkę Urocznico, z racji wykształcenia 🙂 . Nie słyszałem i nie czytałem wcześnije o tej Autorce, jeśli książka pojawi się w Bibliotece – to wypożyczę. Pozdrawiam serdecznie, miałem zwariowany w sumie poranek – zakupy i zakupy ;-). No i na południu śnieżyce : / .
Polecam, ciekawa lektura. U nas też śnieg. Marzec…
ciekawa książka!
O tak! 🙂
Lubie takie połączenia gatunkowe, więc myślę, że mogłabym się skusić na tę książkę.
Polecam. 🙂
Lubię. Sięgnę. Dzięki 🙂
Super. 🙂
To dla mnie cos nowego 🙂 Pozdrawiam
Zachęcam do lektury. 🙂
Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, lubię od czasu do czasu taką powieść poczytać. U nas od rana do południa śnieg, a teraz słońce i po śniegu. A ja z dzieckiem znów u lekarza, zapalnie ucha…
Polecam tę książkę. Współczuję, dobrze wiem czym jest zapalenie ucha. Zdrowia!
Dawno nie czytałam książki z tłem historycznym. Chętnie to nadrobię i sięgnę po tę powieść. 😉
Świetnie, warto sięgać po książki z różnych gatunków literackich. 😉
Kazimierz IV i Rakuszanka, to moja ulubiona para królewska.
Dziękuję za recenzję i polecenie książki.
Pozdrawiam
Zachęcam do lektury. 🙂
Zachęcająca recenzja. Znam tą autorkę z powieści dawno czytanych, to były sagi rodzinne. Historii było tam niewiele. Koniecznie muszę spytać w bibliotece, czy już ją kupili, bo cała powieść o Jagiellonach to intrygująca propozycja.
Pozdrawiam
Koniecznie! 🙂
Nie znam tej autorki. Z historycznych powieści lubię książki E. Cherezinskiej.
Twoja recenzja jest wyczerpująca i zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.
Pozdrawiam
Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Czytałam “Sydonię” Cherezińskiej, na blogu nawet jest recenzja. 😉
Ostatnio rzadko sięgam po powieści tego typu, ale w tym przypadku czuję się zachęcona Twoją recenzją 🙂 Zapisuję więc tytuł na moją listę i z przyjemnością sięgnę po tę książkę 😉
Świetnie! 🙂
coś dla mnie!
🙂
ja niestety nie czytuję tego typu pozycji 🙂 nie moje klimaty
Każdy ma inny gust. 😉
Nie czytuję tego typu książek, ale wierzę, że na miłośników gatunku może być ciekawa 🙂
😉