Barlinek to miasto położone nad malowniczym jeziorem. Znajduje się na Pojezierzu Myśliborskim. Długa historia, garść zabytków, piękna przyroda, niezwykłe legendy i bohaterowie… Oto następne ciekawe miejsce z Pomorza Zachodniego! Zapraszam na kolejny post z cyklu „Własne drogi”.
Macie ochotę na wycieczkę lokalną w moim regionie? Barlinek to miasto zdecydowanie warte zainteresowania. Kryje sobie mnóstwo ciekawostek przyrodniczych, historycznych i nie tylko!
Spis treści:
Miasto nad wodą i wśród lasów
Historia Barlinka jest długa i zawiła. Miasto początkowo było osiedlem rybackim. Obszar ten podlegał najpierw państwu Piastów, potem wszedł we władanie książąt wielkopolskich. Istniało tu słowiańskie grodzisko. Później tereny te zajęła Marchia Brandenburska i zaczął się niemiecki rozdział historii tego miejsca. Przez pewien czas miasto było też w posiadaniu Krzyżaków, a nawet Korony Czeskiej. Po II wojnie światowej Barlinek znalazł się w granicach Polski.
To niezwykle atrakcyjnie położone miasto. Słynie z bujnej natury. Barlinek leży bowiem nad jeziorem, w otoczeniu lasów i wzgórz. Zielona okolica jest bardzo ciekawa. Tereny są zróżnicowane, występuje tu też wiele cennych gatunków roślin oraz zwierząt, a także obiektów o charakterze pomników przyrody. Z miastem graniczy Barlinecki Park Krajobrazowy.
Można tu odetchnąć świeżym powietrzem. Niektórzy nazywają to miasto nawet „Zieloną Stolicą Pomorza Zachodniego”! Z przykładowych ciekawostek – co roku na początku lata jest wybierana tu Królowa Puszczy Barlineckiej. Kandydatki muszą m.in. wykazać się wiedzą na temat walorów turystycznych i przyrodniczych okolicy oraz przybliżyć historie z najbardziej znanych lokalnych baśni czy legend.
Jezioro Barlineckie, szlaki i rusałka
Najciekawszym punktem jest tu oczywiście wielka woda! Jezioro Barlineckie. Piękne, z urozmaiconą linią brzegową, otoczone lasami. Według legendy w jeziorze żyje rusałka, którą można spotkać nad wodą w nocy, w czasie pełni… Na terenie akwenu znajdują się klimatyczne wysepki, gdzie żyją kolonie ptaków. To dobre miejsce do odpoczynku czy uprawiania sportów wodnych. Jest tu plaża z kąpieliskiem, a także urokliwe molo.
W okolicy jest kilka ciekawych szlaków pieszych. Można tu znaleźć szereg tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Barlinek promowany jest nawet jako „Europejska Stolica Nordic Walking”! Wiele ścieżek przebiega w pobliżu akwenu. Przy jeziorze zlokalizowane są też liczne hotele, pensjonaty oraz restauracji i bary.
Gęsiarka, czary i zabytki
Barlinek to też miasto ciekawych zabytków. Średniowiecznie mury obronne, domy mieszczańskie z XIX wieku, wille przedwojenne, młyn… Stoi tu też np. gotycka świątynia z XV wieku. To kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, który z pewnością zainteresuje miłośników sztuki oraz architektury. Najbardziej znaną atrakcją miasta jest jednak „Gęsiarka”. To oryginalna fontanna, która znajduje się na rynku. Przedstawia dziewczynkę z gęsią.
Fontanna jest jednym z symboli miejscowości i lubianym miejscem spotkań. Wiąże się z nią ciekawa historia. Według legendy, w Barlinku żyła kiedyś gęsiarka, którą oskarżono o czary, osądzono i skazano na śmierć. Przed egzekucją przyleciały gęsi. Uratowały dziewczynę! Warto dodać, że te ptaki przed wiekami przypisywano starożytnym boginiom, opiekunkom życia oraz kobiet.
Mistrz świata, szachy i park
Na koniec warto dodać, że z Barlinkiem związanych jest kilka ciekawych postaci. Jedna z nich to Emanuel Lasker. Wieloletni szachowy mistrz świata, filozof oraz matematyk. Przyjaźnił się z Albertem Einsteinem. To też autor gry planszowej laska, opartej na warcabach. Na jego cześć w Barlinku organizowany jest festiwal szachowy, a jeden z parków miasta nosi imię i nazwisko mistrza.
Lasker był znany ze swoich psychologicznych metod gry. Potrafił zmylić przeciwnika. Redagował też czasopismo szachowe. Był wyjątkową postacią wśród czarno-białych figur. Lubił gry karciane, brydża, filozofował. Jego nazwiskiem nazwano również kilka wariantów szachowych. Mówi się, że miał wpływ na teorię gier.
Jak widać, Barlinek to bardzo ciekawe miasto. Do tematu atrakcji zachodniopomorskich jeszcze wrócę. Zapraszam też na Instagram.
Macie ochotę na następne małe wycieczki? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, źródła informacji: pomorzezachodnie.travel, wikipedia.org, eregion.wzp.pl, barlinek24.pl, echo.barlinek.biz.pl, zdjęcia: archiwum prywatne (sierpień 2023)
Ustronie Morskie – klimatyczna miejscowość nad Bałtykiem
Pamiętam tą miejscowość! Wieki temu byłam tam z rodzicami 🙂 Mam nawet jakieś zdjęcia 🙂 Widzę, że sporo się od tego czasu zmieniło. Na plus oczywiście!
Super. 🙂
swietnie wyglada
🙂