Właśnie trwa listopad, 11 miesiąc roku, który według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni. Jesień w tym czasie nie jest już łagodna. Temperatury w dzień są niskie, w nocy często występują przymrozki. Niektórzy ten miesiąc uważają za najbardziej depresyjny oraz melancholijny. Mimo to, nawet ów nostalgiczny czas może być piękny i ciekawy. Zresztą już miesiąc później przychodzi radosny grudzień – okres świąt, odpoczynku oraz tryumfu Słońca. Tradycyjnie zapraszam na kolejny tekst tego typu. Oto ciekawostki, cytaty i przysłowia na listopad.
Krótkie dni, nagie drzewa, deszcz… Listopad to jednak znacznie więcej. Tu znajdziecie cytaty, przysłowia na listopad i nie tylko!
Spis treści:
Przyroda w listopadzie
Listopad chłodny i wilgotny otwiera wrota dla zimy. Dojrzewają nasiona roślin iglastych. Martwe liście leżą na ziemi. W tym miesiącu pojawiają się zazwyczaj pierwsze opady śniegu z deszczem, a nierzadko samego śniegu. Dni są krótkie, często za horyzontem znikają ostatnie stada gęsi, żurawi oraz szpaków. Przybywają jednak jemiołuszki, gawrony, śnieguły.
Krajobraz ożywiają czerwone owoce krzewów i drzew: berberysy, irgi, kaliny, jarzębiny, głogi, cisy. Białe owoce śnieguliczki cieszą zaś oko nawet podczas srogiej zimy. Czasem kwitną jeszcze pojedyncze kwiaty: astry, chryzantemy, stokrotki.
Nazwa miesiąca listopad
Nazwa miesiąca (według Brücknera) pochodzi od opadających jesienią liści. Wcześniej zwano go także listopadnik, pościernik, kosień. Słowiańska nazwa podobnie brzmi u sąsiadów. Czesi mają listopad, Białorusini лістапад (listapad), a Ukraińcy листопад (lystopad). Inne kraje europejskie przejęły terminologię z łaciny, gdzie tamtejsza nazwa November oznaczała po prostu dziewiąty miesiąc roku, wg kalendarza rzymskiego.
Święta w listopadzie
W listopadzie obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. Pod koniec miesiąca bawimy się w katarzynki i andrzejki. To także czas wielu świąt nietypowych. W listopadzie obchodzimy m.in. Światowy Dzień Wegan, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Kotleta Schabowego, Dzień Jeża, Dzień Placków Ziemniaczanych, Światowy Dzień Dobroci, Dzień Czarnego Kota, Światowy Dzień Filozofii, Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, Dzień Absurdu, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Ciasta i Dzień Pocałunku.
Cytaty o listopadzie
Poniżej zbiór fragmentów z prozy i poezji. Oto kilka cytatów idealnych na listopad.
- „Tak teraz jest listopad — więc baczne mam słuchy./ Jest to pora, gdy idą między żywych duchy —/ i razem się bratają”. Stanisław Wyspiański, „Noc listopadowa”
- „Listopad, niemal koniec świata, kilka minut przed zmierzchem”. Marcin Świetlicki, „Listopad”
- „Płacze drzewo liściami zwiędłemi,/ Wiatr jesienny się znęca nad niemi —/ Biedne serce jak listek na wietrze/ Drży, nim troska na próchno je zetrze,/ I marnieje wśród życia szarugi,/ Że nie może pokochać raz drugi…”. Marian Galewicz, „Listopad”
- „Listopad: jeden z dotkliwszych wrzodów na dwunastnicy roku”. Julian Tuwim, „Jarmark rymów”
- „Hm, czy pobudka o piątej rano w listopadzie może być przyjemna? Nie? No to wyobraź sobie, że wygrałeś milion dolarów i musisz wstać właśnie o piątej, by jechać odebrać tę nagrodę. I co, będzie to przyjemne wstawanko czy nie? Czyli to nie godzina, ale powód, dla którego musimy wstać decyduje o naszym nastroju w chwili przebudzenia”. Jarosław Borszewicz, „Pomroki”
- „I drżymy. Dygot –/ Wiatru łopot,/ Łoskot kanonad,/ Chlupot łopat –/ Wszystko w czeluściach tej ogromnej trąby,/ Którą rozdyma krzyczący listopad”. Stanisław Grochowiak, „Listopad”
- „– Następnym razem ty zasiądziesz w fotelu – oznajmił Październik. – Wiem – odparł Listopad. Był blady, miał wąskie usta. Pomógł Październikowi wstać z drewnianego krzesła. – Lubię twoje historie. Moje zawsze są zbyt mroczne. – Ja tak nie uważam – powiedział Październik. – Po prostu twoje noce są dłuższe. I nie jesteś ciepły”. Neil Gaiman, „M jak magia”
Przysłowia na listopad
Sporo przysłów zapisał Samuel Adalberg. Można je znaleźć w „Księdze przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich”. Mnóstwo powiedzonek jest też dostępnych w internetowej sieci. Poniżej kilka z nich.
- „Jeśli kret w listopadzie jeszcze późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję”.
- „Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa”.
- „Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe”.
- „Grzmot w listopadzie, urodzaj w polu i w sadzie”.
- „Słońce listopada mrozy zapowiada”.
- „Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.
Znacie inne cytaty i przysłowia na listopad? Dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: wikiquote.org, lubimyczytac.pl, wolnelemtury.pl, wikisuorce.org, werandacountry.pl, kalbi.pl, wodr.poznan.pl, miesiace.pl, slawoslaw.pl, dzikiezycie.pl, zdjęcia: Pexels
Cytaty o jesieni – piękne i nostalgiczne
Wspaniały post! Piękne zdjęcia! Klimatyczne! Uwielbiam jesień, bardzo piękne cytaty oddające naturę listopada. A co do świąt … za każdym razem jak słucham z radia wiadomości mam wrażenie, że żyję w Dniu Absurdu.
Też bardzo lubię jesień.
Ale pięknie, jednak listopad ma piękne momenty też 🙂
Przepiękne cytaty Urocznico. Przyznam, że listopad to moja ulubiona pora roku 🙂 Katarzynki i Andrzejki – święta znane. No i 1 XI, 2 XI, 11 XI. Akurat kładłem się spać, gdy włączyłem komputer. Blogger coś pokazuje posty z opóźnieniem. Ps. Listopad uwielbiam, ale taki kontynentalny raczej , słoneczny. Pozdrawiam serdecznie. Na południu opady nareszcie ustają 🙂
🙂
Tego mi właśnie było trzeba. Chociaż większość jest bardzo poetycka, to podobają mi się.
🙂
Bardzo ważne informacje i uczucia zebrane w jednym poście 🙂
🙂
Piękne cytaty. Pozdrawiam.
Oprócz wiersza “Listopady” Władysława Broniewskiego , kocham też ten oto wiersz:
Listopad
Suita jesienna na temacie z Ernesta Brylla
Żonie, w dalekiej podróży
Jest czasem w listopadzie, miła, taka chwila
Kiedy się dzień jesienny łamie i przesila
Kiedy słońce wybucha nagłym, krótkim spazmem
Nim zapadnie w kulisy stalowo-żelazne
I tylko na obrzeżu ciemnej, chmurnej ściany
Goreje żar nieziemski, dziwny, poszarpany
Zda się — w swojski krajobraz zmienia obcy teren
Jak pod ręką owego Tylmana z Gameren
Który, choć z ziemi obcej, obcej uczeń szkoły
Stawiał Polsce pałace, zamki i kościoły
I dzisiaj, gdy chcę uciec od kłótni i sporów
myśląc o kraju — widzę Łańcut i Nieborów
…Stare dęby jesiennym pożarem się złocą
Znów kolejną dekadę kurant mi wydzwania
Wracają do mnie ciągle te same pytania
Powracają pytania ze zdwojoną mocą
Pytam siebie — bo kogóż — gdy dzień gaśnie w blaskach
Czemu smutny Pan Jezus na świętych obrazkach?
Polskość — czy to choroba, przekleństwo, czy łaska?
Dlaczego się nie lubią dawni przyjaciele
Czy wolności za mało ludziom? …Czy za wiele?
Kto nam znów myśli mąci i słowa koślawi?
Czemu krzyżyk na piersi a w piersi nienawiść?
Czy kadzidło człowieka do Boga przybliża?
Czy starczy w Polsce Żydów, by rozpiąć na krzyżach?
Jak mam nazwać tę otchłań — niżej dna rozpaczy?
Czy, w godzinie ostatniej, człek Bogu przebaczy?
Kiedy przyjdzie ta chwila? …I co będzie później?
Dlaczego — zamiast wierzyć — wątpię? Czemu bluźnię?
…Jest, miła, w listopadzie czasem taka chwila
Gdy wiatr liście jesienne rozrzuca w badylach
Wiatr zamorski, zaduszny wiatr z Polski mnie dopadł
Gdy za oknem november, a w sercu listopad.
Sztokholm, 2 listopada 1990
Natan Tenenbaum (1940-2016)
Ciekawy utwór. Dzięki za przytoczenie.