Lato to czas, kiedy ogrody, balkony i tarasy rozkwitają feerią barw. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów tego sezonu są cynie. To niezwykle urokliwe rośliny. Zachwycają bogatą paletą kolorów, efektownymi kwiatostanami oraz długim okresem kwitnienia. Warto przyjrzeć się im bliżej. Jakie sekrety skrywają cynie?
Oto następny post z działu „Zielnik”. W roli głównej – cynie. Piękne kwiaty słonecznych dni.
Cynia, jakobinka, zinnia
Co to za kwiat? Nie byle jaki! Cynie to piękne kwiaty ozdobne. Kolorowe, okazałe, urocze. Pochodzą z rodziny astrowatych. Ich nazwa upamiętnia Johanna Gottfrieda Zinna – lekarza i botanika. Kwiaty te od dawna są cenione za wyjątkowe walory dekoracyjne. Zachwycają szeroką paletą barw.
Istnieje wiele gatunków i odmian tych kwiatów. Popularne są m.in. cynie daliowe, chryzantemowe, pomponowe… Szczególnym zainteresowaniem cieszą się cynia wytworna oraz meksykańska. Kwiaty występują w najróżniejszych kolorach – od bieli i żółci, przez pomarańcz, róż oraz czerwień, aż po fiolet i bordo. Z różnymi roślinami lata tworzą ciekawe, barwne kompozycje.
Barwna rabata z cyniami
Podobno cynie przywędrowały do nas z Meksyku. Kwitną latem i jesienią. Lubią słoneczne stanowiska, żyzne oraz przepuszczalne gleby. Rosną szybko. To kwiaty raczej łatwe w uprawie. Cynie szczególnie ładnie wyglądają w wiejskich i naturalistycznych ogrodach. Świetnie prezentują się w towarzystwie nagietków oraz niezapominajek. Dlaczego warto je posadzić?
Intensywnie zabarwione, pełne, wielobarwne kwiaty robią wrażenie… Kuszą urodą, przyciągają wzrok. Nadają się na rabaty i kwiaty cięte. Ich uprawa nie jest trudna ani czasochłonna. Świetnie sprawdzą w kompozycjach kwiatowych. Cynie w donicach, na balkonie lub tarasie – to też dobry pomysł! Wystarczy wysiać je w maju, a będą cieszyć oko jeszcze jesienią.
Popularne rośliny ogrodowe
Cynie mają wielu miłośników. Cenimy je za urodę kwiatów, bogactwo barw oraz kształtów, intensywne kwitnienie. Ich żywe kolory i efektowne formy ożywiają przestrzeń. Cynie wspaniale przywołują też miłe wspomnienia oraz budzą ciepłe skojarzenia. Bywają natchnieniem. A nawet tematem utworów literackich…
Kilka wierszy tym kwiatom poświęciła poetka Aleksandra Baltissen. Cynie pojawiają się też w wierszu „Do przyjaciół w Anglii” Antoniego Słomińskiego: „Do Anglii biegnę myślą. Na wzgórzach Kornwalii/ Kwitną cynie i dzwonią dzwoneczki konwalii./ W drodze do Yarmouth, w oberży z czasów Dickensa,/ Sos miętowy podają do zimnego mięsa./ Może siedzisz tam z Emmie i z drewnianej ławy/ Patrzysz na białe żagle rybackiej wyprawy”.
PS Lubicie ciekawostki o kwiatach? Dobrze trafiliście! Wiele zielonych informacji znajdziecie w dziale „Zielnik”! Zapraszam także na Instagram.
autor: Urocznica, źródła: m.in. kobieta.interia.pl, top.pl, wikipedia.org, e-ogrodek.pl, planet.pl, zdjęcia: Pexels
Jeżówka – barwny kwiat przyjazny motylom
Piękne! A wielokrotnie się zastanawiałam jak się nazywają 🙂
A widzisz. 🙂
Piękne 🙂 Nie znałam wcześniej tych kwiatów
Możne je zobaczyć w wielu ogródkach. 🙂
Bardzo ładne. I jakie kolorowe!
O tak! Niezwykle barwne kwiaty. 🙂
Moja mama ma cynie w ogródku. Ich widok kojarzy mi się z domem.
Super, cynie wzbudzają często miłe i domowe, rodzinne skojarzenia. 🙂
Uwielbiam te kwiaty. Są takie idealne i przepięknie kolorowe!
O tak, są niezwykle barwne. 🙂
Już nie mogę się doczekać, kiedy moje zakwitną.
Są takie piękne!!!
Uwielbiam cynie za ich pastelowe kolory i tę niesamowitą różnorodność ale też za wspomnienia z nimi związane. Zawsze były w ogrodzie Mamy:)
Piękne!
Pięknie. To są kwiaty, które budzą wiele wspaniałych wspomnień. 🙂
Ciekawostki o roślinach uwielbiam, dlatego bardzo chętnie zaglądam na Twojego bloga 🙂 Zawsze można coś ciekawego się dowiedzieć.
Cieszę się, staram się, by każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie, a zielone tematy bardzo lubię. 🙂
Piękne kwiaty 🙂
🙂