Spis treści:
- 1 42% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu 2020 roku: tak wynika z raportu opublikowanego wczoraj (21 kwietnia) przez Bibliotekę Narodową. Oznacza to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Wzrost czytelnictwa w Polsce napawa optymistycznie. W mediach mówi się, że to najlepszy wynik od 6 lat! Z tej okazji warto przejrzeć się temu, co czytamy i jak to robimy. Zachęcam do lektury.
42% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu 2020 roku: tak wynika z raportu opublikowanego wczoraj (21 kwietnia) przez Bibliotekę Narodową. Oznacza to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Wzrost czytelnictwa w Polsce napawa optymistycznie. W mediach mówi się, że to najlepszy wynik od 6 lat! Z tej okazji warto przejrzeć się temu, co czytamy i jak to robimy. Zachęcam do lektury.
Jak czytają Polacy? Co ma na to wpływ? Po jakie książki sięgamy? Co o nas mówi wzrost czytelnictwa? Z raportu BN „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku” można wiele wyczytać.
Wzrost czytelnictwa w Polsce
W 2019 roku zanotowano zatrzymanie spadku czytelnictwa. Rok później mówiono o lekkim wzroście. Trend się utrzymuje. Teraz Biblioteka Narodowa mówi o niedużym wzroście poziomu czytelnictwa w Polsce. To m.in. wynik większego zainteresowania nowościami książkowymi. Wpływ na wzrost czytelnictwa mają też liczne ekranizacje, serialowe adaptacje oraz gry komputerowe inspirowane lekturami. Niewątpliwie znaczącą rolę w tym wszystkim mają też prestiżowe nagrody literackie, jak Nobel dla Olgi Tokarczuk. Nie bez znaczenia jest też pandemia, która zmusiła nas do spędzania czasu w domach. Wielu współczesnych czytelników jest wśród osób, które pracują zdalnie. Co jeszcze mówi raport od BN? Sprawdźcie! Najważniejsze jednak, że czytelnictwo w Polsce ma się nie najgorzej.
1/ Wciąż najbardziej lubimy książki papierowe
Wciąż chętniej czytamy książki w formie papierowej niż cyfrowej. Niewielki procent osób deklaruje jednak, że czyta lektury w postaci elektronicznej, na komputerze, czytniku, telefonie lub tablecie. Ten sposób czytania jest najpopularniejszy u najmłodszych. Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z pozycji udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej. Mimo to, lekturę wolimy praktykować w formie analogowej.
2/ Kupujemy więcej książek na prezenty
Najpopularniejszym źródłem pozyskiwania lektur jest zakup. Książki najchętniej kupują czytelnicy z wyższym wykształceniem, dobrze oceniający swoją sytuację materialną oraz mający w domu spore księgozbiory. Coraz chętniej kupujemy też książki na prezenty! Propozycje czytelnicze wróciły na listę dobrych podarunków. Prócz tego, dalej pożyczamy je od znajomych i rodziny, zaglądamy do domowych księgozbiorów oraz wypożyczamy pozycje z bibliotek.
3/ Najchętniej czytamy kryminały
Najchętniej czytamy literaturę popularną, w tym: sensacyjno-kryminalną i obyczajowo-romansową. Później, non-ficition. Przede wszystkim biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku. Zainteresowaniem cieszy się również fantastyka dla dorosłych. Popularne są też poradniki, zanotowano także wzrost zainteresowania literaturą wysokoartystyczną.
W wyborze pozycji czytelniczych kierujemy się przede wszystkim tym, co mówią znajomi, rodzina i Internet (recenzje, opinie, strony autora, wydawnictw, reklamy). Wśród modnych gatunków są przede wszystkim: kryminały podejmujące problemy społeczne, thrillery psychologiczne, powieści sensacyjno-szpiegowskie. Kurczy się grono osób czytających literaturę dawną.
4/ Lubimy pisarzy współczesnych i klasycznych
Pierwsza trójka najchętniej czytanych pisarzy w 2020 r. nie zmieniła się w stosunku do tego, co można była obserwować wcześniej. Wciąż chętnie sięgamy po książki autora popularnych kryminałów Remigiusza Mroza, prozę noblistki Olgi Tokarczuk oraz amerykańskiego mistrza grozy – Stephena Kinga. Lubimy też Harlana Cobena, Andrzeja Sapkowskiego oraz Szczepana Twardocha.
Klasyka wciąż jest w cenie. Czytamy chętnie Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza i Michaiła Bułhakowa (mowa nie tylko o młodzieży szkolnej, ale też starszych odbiorcach literatury).
5/ Więcej czytają kobiety
Kobiety częściej sięgają po książki i czytają więcej niż mężczyźni. Wiele z nich deklaruje, że bardzo lubi oddawać się lekturze. Sporo przeczytało w ciągu roku więcej niż 7 książek. Panie lubią też mówić o przyjemności płynącej z czytania. Tymczasem, sporo mężczyzn przyznaje, że ostatni raz czytało… w szkole. Wielu mówi, że nie miało książek w rękach od dawna, niektórzy nawet – że nigdy! Jak widać, lektura jest domeną kobiet.
PS A jak Wy się odnajdujecie w tym raporcie?
Cytaty o książkach i czytaniu: ku inspiracji oraz refleksji
autor: Urocznica; źródła: raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku”, bn.org.pl, polskieradio24.pl, gov.pl, wyborcza.pl; zdjęcia: Pixabay
Czytam dużo książek papierowych i uwielbiam kupować książki innym.
I bardzo dobrze. 🙂
Nie wyobrażam sobie mojego życia bez książek… 🙂
I cały czas królują te papierowe. Od czasu do czasu wypożyczam sobie jakiegoś audiobooka.
Ja też, również czasem sięgam po audiobooki. 🙂
Świetna wiadomość 🙂 lubię książki papierowe, jednak elektroniczne też mają swoje plusy 🙂
Jasne, ja jednak jestem tradycjonalistką, lubię papier. 🙂
Ja bardzo lubię książki papierowe jednak. Często też kupuje mężowi biografie piłkarzy, ma już całkiem sporą kolekcje, on jednak więcej czyta niż ja, a na prezent też oczywiście się zdarza 🙂 Ja w zeszłym roku przeczytałam mniej książek niż zwykle.
Też wolę książki papierowe, a czytelnicze prezenty uwielbiam. 🙂