Piękna i wyniosła. Budząca wiele emocji. Inspirująca. Kamelia to roślina doniczkowa, która kwitnie zimą. Czaruje urodą wtedy, kiedy polskie ogrody zazwyczaj spowite są szarością, a niekiedy też przykryte śniegiem. Biała, kremowa, różowa, czerwona… Rozjaśnia i ubarwia wnętrza domów egzotycznym wyglądem. Zaczyna się jej czas, więc zapraszam na kolejną dawkę roślinnych ciekawostek.
Największą popularnością cieszy się u nas kamelia japońska. Pięknie prezentuje się w oranżeriach, ogrodach zimowych i szklarniach. Można ją uprawiać w formie bonsai. W Polsce z zachwycających okazów kamelii słynie Ogród Botaniczny w Powsinie.
Spis treści:
Orientalna Camellia: egzotyczna roślina
Pochodzi z Azji. W Chinach i Japonii uprawiana jest od tysięcy lat. Roślina w naturze jest krzewem lub drzewem. Słynie z lśniących liści oraz dużych, okazałych kwiatów. To roślina ozdobna i oleista.
Z niektórych jej gatunków uzyskuje się olejek o działaniu bakteriobójczym oraz odstraszającym komary. Z innych – środek stosowany w kosmetykach. Co ciekawe, należy do roślin z rodziny herbatowatych! Kameliowa dama jest, poza tym, urodziwa, ale pozbawiona zapachu. Główną ozdobą rośliny są kwiaty, które przypominają nieco różę lub begonię bulwiastą.
Kamelia doniczkowa: kwiat w domu
Wrażliwa, subtelna, krucha. Kamelia w doniczce nie lubi zmian, jest delikatna i wymagająca. To kapryśna roślina. Wymaga czułej pielęgnacji oraz wielu zabiegów. Kwiaty są bowiem wrażliwe na niską i wysoką temperaturę.
Kamelie lubią podłoże próchniczne i lekko kwaśne. W pokoju rośliny ustawia się w miejscu słonecznym, a latem najlepiej wynieść je na dwór ( o ile nie jest zbyt gorąco). Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Zimą należy roślinę zraszać wodą.
Znaczenie kwiatów kamelii: symbolika
Kamelia symbolizuje długowieczność, jest też znakiem pasji i miłości. Poza tym, oznacza powab, perfekcję, adorację. Kwiaty rośliny kojarzą się również z przemijaniem. To zieleń o wieloznacznej symbolice.
W Azji jej kwiaty składano kiedyś w ofierze bóstwom oraz duchom przodków. Kamelie odgrywały też rolę podczas uroczystości na cesarskim dworze. Często rosną w pobliżu azjatyckich świątyń i zabudowań pałacowych. To roślina uwielbiana przez Japończyków, ważna w ich duchowości.
Do Europy kamelie dotarły prawdopodobnie między XVI a XVIII wiekiem. Kwiaty te były bardzo popularne w okresie romantyzmu. Królowały na salonach. W XIX wieku chętnie utrwalano je w sztukach plastycznych i literaturze. Roślinę dawniej nazywano „kwiatem luksusu” i „japońską różą”.
Kamelia japońska jest od wielu lat także symbolem Alabamy. Amerykanie bardzo lubię te kwiaty i organizują spektakularne wystawy z nimi w roli głównej.
Dama kameliowa: inspiracja
Przed wiekami ogromnie ceniono w Europie urok kamelii. Panie podczas balów przypinały gałązki rośliny do sukien, a panowie nosili je w butonierkach. Kwiaty te inspirowały wszystkich. Wielką miłośniczką kamelii japońskich była podobno siostra Napoleona – Eliza. Uprawiała kilkadziesiąt odmian. Stworzyła nawet w swojej posiadłości park kameliowy.
Kamelia przede wszystkim znana jest z literatury. O niej pisał Aleksander Dumas w powieści „Dama kameliowa”. Ten roślinny motyw przewija się przez całą książkę. Opowieść jest zaś oparta na historii romansu pisarza i kurtyzany. Książka uznawana jest za szczytowe osiągniecie melodramatu. Doczekała się licznych adaptacji, w tym na potrzeby opery (Traviata Giuseppe Verdiego), baletu i filmu.
Poza tym, Coco Chanel używała pąków kamelii jako symbolu jej domu mody. Według niej kwiat doskonale odzwierciedlał prostotę i klarowność stylu, jaki promowała. Projektantka przedkładała skromność kamelii nad okazałość róży. Wolała jej geometrycznie zaokrąglone linie, klasyczne i jednolite ułożenie płatków. Utożsamiała się z tym kwiatem. „Dama kameliowa to było moje życie”: powiedziała kiedyś.
PS Czy kamelia w doniczce gości w Waszych domach? Uprawiacie te kwiaty? Dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: książka „Miłosna mowa kwiatów”, regiodom.pl, wikipedia.org, elle.pl, ogrod-powsin.pl, deccoria.pl, encyklopedia.pwn.pl, chanel.com, zdjęcia: Pixabay
Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia
Ile przepięknych kolorów 🙂
O tak. 🙂
U mnie Urocznico goszczą storczyki. Pozdrawiam serdecznie, znów inspirujący post 🙂 . I ile ciekawostek 🙂 .
Warto mieć w mieszkaniu różne kwiaty, dla dekoracji i zdrowia. 😉
Jest naprawdę piękna. Robi wrażenie swoją dostojnością.
To prawda. 🙂
Miałam raz… I jest to rzeczywiście chimeryczna roślina. Potrafi z byle powodu zrzucić wszystkie kwiaty 🙂
Niestety, ale jest piękna. 😉
Znałam tę nazwę, ale nie wiedziałam, że to taki piękny kwiat.
Obecnie jest mało popularna, a szkoda, bo to ciekawa roślina. 🙂
Piękna! Jednak w roślinach są elementy magiczne 🙂
Oczywiście, że są! 😉
Śliczna jest ta roślina, chciałabym żeby i zagościła też w moim domu 😉
O tak, zieleń pięknej urody. 🙂
Piękny kwiat 🙂
Fakt. 🙂
Ja miałam kiedyś olej kameliowy, moje włosy go pkochały
Chętnie bym wypróbowała taki olejek. 🙂