„Sztuka jest wieczną wiosną./ Sztuka jest ciepłym wiatrem,/ od którego śniegi topnieją”: pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Rozmowa z aktorem”. Coś w tym jest. 15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. To międzynarodowe święto, które powstało w celu promowania aktywności twórczej. Data została ustalona na cześć urodzin Leonarda da Vinci. Z okazji tego wyjątkowego dnia zapraszam na kolejny przegląd biblioteczki. Oto kilka tytułów ze sztuką w tle!
Sztuki plastyczne, literatura, muzyka, taniec, teatr… Sztuka to ważny element kultury, spełnia rozmaite funkcje (estetyczne, dydaktyczne, społeczne, terapeutyczne, metafizyczne, ludyczne, integracyjne, użytkowe), a jej granice są ciągle redefiniowane. W Światowy Dzień Sztuki warto sięgnąć po książki o artystach i poszerzyć nieco horyzonty.
Wyświetl ten post na Instagramie
Spis treści:
- 1 Książki o sztuce, artystach, dziełach
- 1.1 „Muzy Młodej Polski: życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” Monika Śliwińska
- 1.2 „Chopin. Miłość i pasja”, Iwona Kienzler
- 1.3 „Misia Sert. Kobieta, która odkryła Coco Chanel”, Robert Fizdale i Arthur Gold
- 1.4 „Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach”, Katarzyna Rij i Jerzy A. Wlazło
- 1.5 „Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej”, Grzegorz Musiał
- 2 Pamięć o artystach i ludziach sztuki
Książki o sztuce, artystach, dziełach
„Evviva l’arte!”: powtarzał w słynnym wierszu Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Niech żyje sztuka. Oczywiście! Nie samym chlebem człowiek żyje. Oprócz podstawowych potrzeb materialnych, mamy także wyższe potrzeby. Warto znaleźć miejsce dla sztuki w swoim życiu. Można to zrobić na różne sposoby. Oglądając albumy, słuchając muzyki, odwiedzając muzea i galerie, odwiedzając teatry i opery, podziwiając architekturę oraz wzornictwo, samemu tworząc, fotografując… Ze sztuką można też obcować m.in. przez ciekawe, godne uwagi książki o artystach i ich dziełach!
„Muzy Młodej Polski: życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” Monika Śliwińska
Trzy siostry (Maria, Zofia i Eliza) Pareńskie, muzy Stanisława Wyspiańskiego, zostały sportretowane przez niego w „Weselu”. Tym samym artysta i pisarz dał im literacką nieśmiertelność. Rodzina Pareńskich prowadziła dom otwarty. Często przebywali tam poeci, malarze, muzycy, myśliciele, naukowcy, a także dziennikarze. Wszyscy byli oczarowani siostrami. A one od dziecka obcujące ze sztuką, stały się wielkim natchnieniem dla ludzi, którzy odwiedzali ich dom. To słynne muzy wielu wybitnych artystów polskich, nie tylko Wyspiańskiego! Uwagę poświęciło im mnóstwo osobistości. Siostry miały duży wpływ na świat sztuki polskiej. Ta ciekawa, biograficzna opowieść o nich oparta jest na bogatych archiwaliach, pamiętnikach, listach i dokumentach.
„Chopin. Miłość i pasja”, Iwona Kienzler
Cudowne dziecko, paryski celebryta, osamotniony geniusz… Jego biografia jest pełna tajemnic i nieścisłości. Oto kolejna ciekawa próba napisania historii słynnego kompozytora i pianisty. Chopin, geniusz fortepianu, jeden z najbardziej znanych Polaków, stał się ikoną i obiektem narodowego kultu, a był przy tym człowiekiem o niebanalnej osobowości i ciekawym, choć krótkim życiu. Obracał się w kręgu najwybitniejszych artystów epoki. Przyjaźnił się z Lisztem, Berliozem, Hillerem, Heinem, Mickiewiczem, Delacroix… Na co trwonił pieniądze? Która z pań była jego największą muzą? Co go łączyło z Mozartem? Iwona Kienzler często podejmuje w swoich książkach tematy artystyczne. Inna ciekawa publikacja autorki to np. „Kobiety ze słynnych polskich obrazów”.
„Misia Sert. Kobieta, która odkryła Coco Chanel”, Robert Fizdale i Arthur Gold
Misia Sert z Godebskich była muzą artystów i natchnieniem poetów. Modelka, protektorka, skandalistka. Jej dom był miejscem spotkań wybitnych artystów, takich jak Renoir, Picasso, Proust, Cocteau, Debussy. Szokowała, wyznaczała trendy, była wielką miłośniczką oraz znawczynią sztuki. Zawsze też podkreślała swoją słowiańską tożsamość. Wiele mówiła o Polsce. Wspierała artystów i współtworzyła sztukę. Proust nazwał Misię „żywym pomnikiem historii”. Jej liczne portrety można znaleźć w literaturze oraz malarstwie! Autorzy książki dotarli do rzadkich, nigdy wcześniej niepublikowanych dokumentów. To była niezwykła, nietuzinkowa kobieta.
„Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach”, Katarzyna Rij i Jerzy A. Wlazło
Malarz, rzeźbiarz, projektant porcelany, wykładowca. W Polsce znany jest przede wszystkim z porcelanowych figurek, które projektował dla fabryki w Ćmielowie. Oprócz tego stworzył również dwa słynne serwisy do kawy: „Ina” i „Dorota”. W pewnym momencie wyemigrował do USA. Mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych do końca życia. Malował obrazy ogniem i dymem, rzeźbił w kamieniu, drewnie oraz metalu. „The New York Times” nazwał Lubomira Tomaszewskiego „rzeźbiarzem ruchu”. Dostał wiele nagród, wyróżnień, odznaczeń. Prace artysty można podziwiać w słynnych muzeach. Książka wiele mówi o jego życiu oraz twórczości.
„Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej”, Grzegorz Musiał
Życie przegrane czy wygrane? Tamara Łempicka to jedna z największych polskich malarek. Królowa art déco. Eksperymentowała jednak także z innymi prądami artystycznymi. Jej obrazy osiągają zawrotne ceny na aukcjach sztuki! Łempicka to postać znana z genialnych obrazów oraz barwnego życia. Była kłębowiskiem sprzeczności i świadkiem epoki. Znała wielu znanych artystów – Picassa, Cocteau, Stein, Chanel, Dietrich. Artystka i skandalistka. Miała ogromny talent oraz trudny charakter. Mieszała tradycję z nowoczesnością. Była niezależna, ambitna, odważna. Świadomie kierowała swoją karierą. Uznaje się ją za „największą celebrytkę polskiego malarstwa”. Książka to ciekawy, bogaty portret niebanalnej artystki.
Pamięć o artystach i ludziach sztuki
Sztuka angażuje życie wewnętrzne człowieka. Potrafi nas zachwycać, wzruszać, zachęcać do refleksji. Każda dziedzina sztuki wnosi cenny wkład w kulturę ludzkości. Zaspokaja duchowe i emocjonalne potrzeby. Kontakt ze sztuką jest ważny pod wieloma względami. Nie tylko poznawczym i estetycznym! Dlatego w dobie AI, mody na cyfrowe piksele, warto pamiętać o sztuce prawdziwej. I wielkich artystach!
„Prawdziwym wyzwoleniem jest spojrzenie na sztukę z perspektywy, która nie jest własną”: stwierdził Leonard Cohen. „Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeżeli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”: to z kolei słowa Władysława Tatarkiewicza.
Zaciekawieni? To oczywiście tylko kilka propozycji publikacji ze sztuką w tle. Więcej podobnych książek znajdziecie na blogu, w dziale „Biblioteczka”. Zapraszam zainteresowanych!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. pras. wyd.
Intryguje mnie postać Tamary Łempickiej, zapamiętam wymienioną przez Ciebie pozycję. 🙂
Super, zachęcam do lektury. 🙂
Ciekawe propozycje, z których można wybrać coś dla siebie.
🙂
Uwielbiam twórczość Tamary Łempickiej 🙂
Ja też!
Kobiety z obrazów czytałam, Łempicką też, ale po resztę sięgnę z przyjemnością, uwielbiam czytać biografie artystów w takiej formie.
Super, miłej lektury.
Faktycznie, te tytuły są warte bliższego poznania, pozdrawiam Urocznico .
Zachęcam do lektury.
Bardzo lubię biografie, ostatnio rozczytywałam się w historii o Violetcie Villas.
Może dlatego, że kończyłyśmy tę samą szkołę muzyczną 🙂
O, ciekawe. 🙂
Ciekawe te materiał muszę sięgnąć bo jest to bardzo inspirujące
Zachęcam. Udanej lektury. 🙂
Bardzo lubię biografie L) Kiedyś czytałam je namiętnie 🙂
Świetnie. Czy jakiś tytuł szczególnie zwrócił Twoją uwagę?
Ciekawe propozycje. Wprawdzie sama się obecnie po innego rodzaju literaturę, ale jak weźmie mnie chęć na tego typu książki, to skorzystam z Twoich polecajek 🙂
🙂