Jesień ma bogatą symbolikę. W kulturze często kojarzona jest z refleksją, nostalgią, przemijaniem, ale nie tylko! Warto pochylić się nad tym tematem i poświęcić owej porze roku nieco więcej uwagi. Symbolika jesieni jest barwna, ciekawa, inspirująca. Budzi różne emocje i skojarzenia. Jesień to dobry czas na przemyślenia oraz niezwykłości, stąd kolejny post z cyklu „Czary-mary”.
Każdy ma o tej porze roku własne wyobrażenie. Dla jednych to znak radości, spokoju, dla innych – smutku, nostalgii. Symbolika jesieni to niezwykle ciekawy temat. Czas poświęcić tej kwestii parę chwil.
Spis treści:
Co symbolizuje jesień? Podyskutujmy!
W naturze to czas zakończenia okresu wegetacyjnego. Drzewa tracą liście, a zwierzęta przygotowują się do zimy. W dawnych czasach nadejście jesieni było okresem, kiedy przeprowadzano różne obrzędy i ceremonie. W tych dniach dziękowano bogom za dary natury i wróżono. Święto plonów, równonoc jesienna, dzisiejsze dożynki… To czas, by cieszyć się darami natury i uważniej obserwować przyrodę. Jesień to przecież m.in. symbol obfitości, dostatku.
Ta pora roku naturalnie kojarzy się też ze schyłkiem, śmiercią, melancholią. Przyroda wygląda smutniej, nastraja kontemplacyjnie. Dawniej w tym okresie obchodzono dziady, teraz mamy Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. To czas pamięci o przodkach, zmarłych bliskich, pielęgnacji wspomnień. Moment, kiedy warto zastanowić się nad kruchością życia. Idealna okazja do odnalezienia spokoju, pożegnań i uporządkowania pewnych spraw.
Jesień to też dojrzałość, pogłębiona myśl. Dni stają się krótsze, chłodniejsze. Przygotowujemy się do zimy. To czas, by szerzej pomyśleć nad swoim życiem. Dla niektórych jesień to doskonała pora roku na to, by zadbać o wewnętrzną harmonię i równowagę. Moment by zastanowić się nad sobą. Chwila wyciszenia, skupienia, autorefleksji. Ale też dobra pora roku na nowy początek, wewnętrzną odnowę! Mówi się, że to doskonały czas na pozbycie się negatywnych emocji i myśli, planowanie, marzenia czy wyznaczanie celów.
Liczne symbole jesieni
Ostatecznie, to, co symbolizuje jesień, jest kwestią indywidualną. Wielu z nas ma podobne skojarzenia i przemyślenia na temat tej pory roku… Jednak każdy ma też własne konotacje oraz odczucia związane z tym czasem. Jesień symbolizuje wiele rzeczy, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
Dla jednych jesień to dojrzałość, refleksja, relaks, odnowa, eksplozja smaków i kolorów. Dla innych – koniec lata, schyłek, starość, bliskość zimy, szarość, przygnębienie. Jesień jest z pewnością barwna, może niekiedy pulsować żywiołowością, ale jest też sentymentalna, romantyczna, metaforyczna i melancholijna. Poza tym, do samej pory roku zalicza się jeszcze mnóstwo innych symboli! Poniżej niektóre z nich.
Symbole jesieni w naturze to np. opadające liście – znak zmiany, końca jednego cyklu i początku nowego. Odlatujące ptaki – symbol końca lata, ale też nowych możliwości. Grzyby – znak tajemnicy, czegoś nieznanego. Owoce i warzywa – symbol obfitości oraz bogactwa. Symbole jesieni w kulturze to natomiast m.in. refleksja, nostalgia, motyw przemijania i samotności.
Jedno jest pewne! Jesień zmusza do tego, by zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest ważne. Jedni tę porę roku lubią, inni nie. Z pewnością jednak jesień to czas, który ma wiele do zaoferowania! Warto to wykorzystać! Ta pora roku ma w sobie wiele magii!
Jak cieszyć się jesienią?
Jesień… Ta pora roku, jak każda inna, ma wyjątkowy charakter. W czasie trwania jesieni warto skorzystać z jej niepowtarzanych uroków. Oto kilka pomysłów na to, jak cieszyć się jesienią!
Doceń piękno przyrody
Jesień zachwyca kolorami. Warto wybrać się na spacer do lasu, parku lub ogrodu botanicznego albo dendrologicznego. To też czas na grzybobranie, zbieranie kasztanów i żołędzi, podziwianie wrzosowisk!
Spróbuj nowych smaków
Ta pora roku to czas pysznych potraw z sezonowych produktów. Można wypróbować nowe przepisy na jesienne dania główne, przekąski, desery czy przetwory.
Spędź czas z bliskimi
Jesienią warto spędzić więcej czasu z najbliższymi. Wspólne posiłki, wyjścia na spacer, do kina lub teatru, wycieczka rowerowa, domowe przyjęcie, piknik, seans filmowy… Oto garść propozycji.
Zadbaj o siebie
Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, odpoczynek, lektura dobrych książek, spa lub czas na hobby! Jesienią warto znaleźć chwilę dla siebie. Można próbować nowych rzeczy lub w wolnym czasie pozwolić sobie po prostu na słodkie nicnierobienie.
Oczywiście, to tylko kilka pomysłów. Najważniejsze to znaleźć to, co sprawia nam przyjemność i cieszyć się jesienią na swój własny sposób. Ta pora roku ma w sobie wiele niezwykłości, czaruje niecodzienną atmosferą oraz kolorami. Grzech z tego nie skorzystać! „Gdy ugryzę czerwone jabłuszko,/ to zostanę/ Jesienną Wróżką!”: napisała Dorota Gellner w zabawnym wierszyku dla dzieci „Jesienna wróżka”. To może być miła inspiracja.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Autorski niezbędnik jesieniary. Bądź gotowa na nową porę roku!
W takim czasie warto robić piękne zdjęcia. Mają w sobie bowiem tyle uroku.
To fakt, warto fotografować piękno jesieni. 🙂
Wspaniały post 😉 Ja jestem z tych, co w każdej porze roku znajdują coś magicznego. Nie ma złej aury, jest się tylko nieodpowiednio ubranym 🙂
Mam tak samo! Każda pora roku coś w sobie ma. 🙂
Uwielbiam jesień, pozdrowienia , post mi umknął 😉 .
Też bardzo lubię jesień. 🙂
Uwielbiam, piękną, słoneczną i kolorową jesień.
Nie lubię szarugi jesiennej bo wtedy dopada mnie chandra.
Jak zawsze wspaniały post z bardzo intersującymi informacjami.
Serdecznie pozdrawiam:)
🙂
Piękna, jesienna refleksja:)
Pozdrowionek moc zostawiam:)
Wspaniale to napisałaś. Tak ciepło. Miło mi się to czytało Urocznico. Uwielbiam takie posty. Kocham piękną złotą jesień. Czar.
Kasinyswiat
🙂