Kojarzony z nadejściem wiosny. Dekoracyjny, wdzięczny, symboliczny. Żonkil. Zdobi ogrody, pięknie prezentuje się w bukietach. Bywa natchnieniem oraz ważnym znakiem. Pojawia się w wierszach i na obrazach. Właśnie kwitnie, dlatego warto mu się przyjrzeć bliżej.
Czym się różni żonkil od narcyza? Czego symbolem są te kwiaty? Jakie mają wymagania? Poniżej garść ciekawostek.
„Sam wędrowałem, jak obłoczek/ Często sam płynie przez przestworza,/ Gdy nagle widok mnie zaskoczył/ Złotych żonkili tłumu, morza;/ Od wód jeziora aż po drzewa/ Tańczyły – wiatr im w takt powiewał”. William Wordsworth, „Żonkile”
Żółty narcyz
Żonkil (Narcissus jonquilla) pochodzi z rodziny amarylkowatych. W naturze rośnie głównie w Portugalii i Hiszpanii. Wcześnie znalazł się też w innych krajach europejskich. Tworzy dzikie populacje we Francji, Włoszech oraz Dalmacji. To popularna roślina ozdobna i kwiat cięty. Ceni się go za to, że przyciąga wzrok. Jest jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów.
Żonkil to jedna z odmian narcyza. Ma charakterystyczny kształt kwiatów oraz intensywny zapach. Liście wypuszcza wąskie, podobne do sitowia, średnio zielone. Kwiaty są jednolicie złotożółte, pachnące. Od innych narcyzów odróżnia go też długa kwiatowa łodyga. To roślina trująca dla ludzi i zwierząt.
Pięknie prezentuje się w ogrodach, na trawnikach i rabatach. Żonkile jako kwiaty cięty długo zachowują świeżość. W wazonie najlepiej czują się same.
Żonkil w ogrodzie
To rośliny cebulowe i kwiaty wieloletnie. Cechuje je duża odporność. Poza tym: niewielkie wymagania oraz prosta pielęgnacja. Ich kwiaty pojawiają się ma przełomie marca i kwietnia, utrzymują się do maja.
Cebulki sadzi się jesienią. Ten narcyz nie jest szczególnie wymagający. Lubi glebę wilgotną i próchniczną. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ewentualnie półcieniu. Ma podobne wymagania jak tulipan. Dlatego można te kwiaty posadzić w bliskim sąsiedztwie.
Kwiatowy symbol
Narcyz jest symbolem chińskiego Nowego Roku. Przynosi ponoć duże bogactwo i pomyślny los. Żonkile symbolizują zaś m.in. szacunek, światło słońca, życie oraz respekt. Kwiaty te są również międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie życia.
„Czego symbolem jest żółty żonkil?”: to często zadawane pytanie. Żółte żonkile są symbolem pamięci. Znakiem powstania w getcie warszawskim. Było to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Żółte kwiaty stały się symbolem powstania dzięki postaci Marka Edelmana. Jeden z przywódców zrywu, bohater Żydowskiej Organizacji Bojowej, co roku otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Był też strażnikiem pamięci o powstaniu. W kolejne rocznice powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Często były to żonkile.
Kwiaty dzięki niemu stały się symbolem historii. Dziś łączy się z nimi akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez muzeum POLIN. Inicjatywa ma podkreślać potrzebę dialogu, siłę wspólnoty, znaczenie solidarności. Przypomina o tym, jak ważna jest pamięć o przeszłości. Akcja „Żonkilie” przez lata stała się inicjatywą o wymiarze międzynarodowym. W tym roku jej hasłem jest „miłość”.
„Gdy kwitnie żonkil (ten co wie/ Że żyjesz aby stawać się)/ Zapomnij lecz pamiętaj że/ Gdy kwitnie żonkil (ten co wie/ Że żyjesz aby stawać się)”. Edward Estlin Cummings, „Gdy kwitnie żonkil”
ąutor: Urocznica, źródła: „Miłosna mowa kwiatów” G. Davies i G. Saunders; wikipedia.org, pocztakwiatowa.pl, lothus.pl, polin.pl, radiozet.pl, polityka.pl, malygosc.pl, cebule-kwiatowe.pl, twojogrodek.pl, zdjęcia: Pixabay
Magnolia: ciekawostki, zastosowanie, symbolika
Świetnie, że przytoczyłaś w poście wątek Powstania w Getcie. Poza tym , przypomniałaś mi czasy dzieciństwa – i – dziecięce ogrody naokoło, w mieście, u dziadków za miastem 🙂 . Pozdrawiam serdecznie 🙂 .
🙂
Uwielbiam żonkile bo nie tylko przepiękne kwiaty ale i jeden z symboli wiosny.
Serdecznie pozdrawiam:)
Na Wielkanoc idealne. 🙂