To już dziś! Zaczyna się lato! Astronomicznie, bo kalendarzowo – jutro. Pierwszy dzień lata meteorologicznego był zaś już 1 czerwca. Z tej okazji zapraszam na garść ciekawostek. Zachęcam do lektury.
Dzisiaj pierwszy dzień lata. 21 czerwca. To także najdłuższy dzień w roku! Co poza tym?
Pierwszy dzień lata w ciekawostkach
W 2022 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. Tym razem będzie to środa. Lato kalendarzowe zakończy się zaś 22 września.
Przez najbliższe miesiące warto spoglądać w niebo, bo nie zabraknie na nim astronomicznych atrakcji. Przed nami m.in. noce z deszczem spadających gwiazd. Co jeszcze warto wiedzieć?
Astronomiczne lato
Astronomiczne lato zaczyna się w momencie przesilenia letniego. Słońce góruje wtedy w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Już dziś, we wtorek 21 czerwca o godzinie 11:14, rozpocznie się ten czas. Koniec lata i zarazem początek astronomicznej jesieni zacznie się natomiast dokładnie 23 września o godzinie 3:04.
Przesilenie letnie
Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Dochodzi do niego gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Wtedy na naszej półkuli następuje najdłuższy dzień w roku. Co jeszcze warto wiedzieć? Przesilenie letnie to czas najdłuższych dni i najkrótszych nocy. Ich długość jest jednak zależna od tego, w jakiej części kraju się znajdujemy.
„W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, a na południowych skrajach Polski jedynie 16 godzin i 12 minut”: można przeczytać w tekście „Przed nami Noc Kupały – najkrótsza noc w roku. A od jutra astronomiczne lato!” na rmf24.pl.
„W najkrótsze noce na północnych krańcach Polski Słońce chowa się zaledwie na około 12 stopni pod horyzontem, a to oznacza, że niewiele brakuje do tzw. białych nocy, znanych z krajów położonych bliżej bieguna północnego, takich jak Norwegia czy Islandia”: to także ciekawostka z tamtej strony.
Noc Kupały
Najdłuższy dzień, jak wiadomo, wiąże się również z najkrótszą nocą. W jej trakcie obchodzona jest Noc Kupały. To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, u nas inaczej zwane jest też jako: noc kupalna, kupalnocka, kopernocka, sobótka, sobótki i palinocka. W krajach anglosaskich zwyczaj ten kryje się pod nazwą Midsummer, a w germańskich Mittsommerfest.
To z Nocą Kupały wiążą się ogniska, puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci. Dawniej było to święto miłości, płodności, radości, zdrowia oraz urodzaju. Dziś pogańska niegdyś kupalnocka ma raczej charakter rozrywkowy lub wiązana jest z chrześcijańską nocą świętojańską, która przypada z 23 na 24 czerwca.
Cudownego lata! Niech będzie to dobry czas.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pixabay, źrodła: wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl, podroze.se.pl, ekokalendarz.pl, rmf24.pl
Przysłowia, fragmenty piosenek i cytaty o lecie
Kocham lato. Cieszę się, że w końcu nadeszło
Ja wolę wiosnę i jesień, ale dla mnie każda pora roku ma w sobie coś ciekawego.
Lato faktycznie nadeszło – na południu wieje i chłodno. I noce będą już coraz dłuższe. Osobiście za latem nie przepadam 🙂 . Pozdrawiam Urocznico 🙂 .
To także nie jest moja ulubiona pora roku, ale ma też swoje zalety. 😉
W końcu moja ulubiona pora roku 🙂
🙂
Zawsze powtarzam: po co nam amerykańskie Walentynki, skoro mamy naszą Noc Kupały 🙂
🙂