Czasem trudno zachować pogodę ducha, kiedy pogoda jest kapryśna, a codzienność wydaje się szara oraz monotonna. Mimo wszystko, warto jednak szukać powodów do uśmiechu i sposobów na poprawę humoru. Być może w takie dni otuchy dodadzą przyjemne filmy w nadmorskim klimacie. Pokrzepiające, zabawne, wzruszające, inspirujące… Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szuka porywającego romansu z happy endem, czy dowcipnej rozrywki.
Nie od dziś wiadomo, że nadmorski odpoczynek pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pozwala się wyciszyć. Koi nerwy. Uszczęśliwia. Bezkres wody i szum fal działają uspokajająco na zmysły. Jeśli nie możemy wybrać się na spacer nad brzegiem wielkiego błękitu – popatrzmy chociaż na klimatyczne filmy z morzem w tle. Oto produkcje na dobry wieczór. Zachęcam do lektury subiektywnego przeglądu, który prezentuje przyjemne filmy w nadmorskim klimacie.
Spis treści:
Ciepłe filmy z wodą w tle
Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani reżysera Lasse’ego Hallströma (znanego m.in. z tak świetnych filmów jak „Czekolada”, „Co gryzie Gilberta Grape’a” i „Mój przyjaciel Hachiko”), jak również admiratorzy kinowych adaptacji książek oraz wielbiciele zabawnych opowieści. Nie zabraknie tu także polskiego akcentu. Oto klimatyczne filmy z wodą w tle. Dodające otuchy, nastrojowe, wzruszające, wywołujące uśmiech… Poniżej znajdziecie przyjemne filmy w nadmorskim klimacie!
Przyjemne filmy w nadmorskim klimacie
Nadmorskie klimaty od zawsze fascynowały twórców filmowych. Szerokie plaże, szum fal, widok morza i niekończące się horyzonty tworzą wyjątkową atmosferę, która przenosi nas w inny świat. Kino, wykorzystując ten potencjał, stworzyło wiele niezapomnianych historii, które rozgrywają się właśnie w takich sceneriach. Oto przyjemne filmy w nadmorskim klimacie, które warto znać.
„Kroniki portowe”, reż. Lasse Hallström (2001)
Amerykański dramat obyczajowy to adaptacja wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Annie Proulx. Film opowiada o zmęczonym życiem drukarzu-dziennikarzu, który chce odpocząć na odludziu. Zapadłe miasteczko dostarcza mu wielu wrażeń. „Kroniki portowe” to piękna, mądra, wzruszająca i zabawna opowieść o zwykłym człowieku, który podejmuje się niezwykłego wyzwania.
W obsadzie same gwiazdy, m.in. Kevin Spacey, Julianne Moore, Judi Dench oraz Cate Blanchett. Zdjęcia do filmu kręcono na wyspie Nowa Funlandia w Corner Brook, New Bonaventure, St. John`s oraz w Trinity, Fox Point i Halifax (Kanada). Obraz dostał liczne wyróżnienia.
„Wielkie uwodzenie”, reż. Don McKellar (2013)
Kanadyjska komedia jest remakiem francuskiego pierwowzoru z 2003 roku (La grande séduction), który z kolei przypomina amerykański film z lat 90. o tytule „Doktor Hollywood”. Film opowiada o mieszkańcach portowego miasteczka, którzy robią wszystko, by zatrzymać u siebie młodego lekarza. Doktor trafił do nich tylko na miesiąc. Miejscowość tymczasem musi pozyskać lokalnego doktora na stałe, by zapewnić sobie lukratywny kontrakt. Miejscowi mobilizują więc wszystkie siły, by oczarować lekarza i skłonić go do pozostania.
Zdjęcia do filmu kręcono w Nowej Fundlandii i Labrador (Kanada). W obsadzie m.in. Brendan Gleeson, Taylor Kitsch oraz Gordon Pinsent.
„Bezpieczna przystań”, reż. Lasse Hallström (2013)
Film to romantyczny melodramat i luźna adaptacja książki Nicholasa Sparksa o takim samym tytule. Opowiada o tajemniczej młodej kobiecie, która pewnego dnia pojawia się w nadmorskim miasteczku. Wiedzie życie pustelniczki i unika nowych znajomości. Do czasu. Wszystko zmienia się, gdy poznaje sympatycznego wdowca z dwójką dzieci.
W obsadzie m.in. Julianne Hough, Josh Duhamel i Cobie Smulders. Film kręcono w Southport w Karolinie Północnej. To 8. adaptacja powieści Nicholasa Sparksa i druga z kolei reżyserowana przez Lasse’ego Hallströma.
„List w butelce”, reż. Luis Mandoki (1999)
Film to adaptacja książki Nicholasa Sparksa o takim samym tytule. Opowiada o dziennikarce, która podczas spaceru znajduje na plaży list w butelce. Zaczyna się on od słów: „Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu”. Kobieta zauroczona jego treścią postanawia odnaleźć autora. Rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił mocno i wiernie kochać.
Amerykański melodramat był kręcony w miejscowościach Bath, New Harbor, Phippsburg, Portland w stanie Maine, USA. Niektóre sceny kręcono również w Chicago w stanie Illinois, USA oraz Wilmington stan Północna Karolina, USA. W obsadzie m.in. Kevin Costner, Robin Wright, Paul Newman.
„Bilet na Księżyc”, reż. Jacek Bromski (2013)
Polski film obyczajowy to sentymentalna podróż w przeszłość. W produkcji przenosimy się do roku 1969. Główny bohater dostaje powołanie do wojska. Ma służyć w Marynarce Wojennej w Świnoujściu. Do wojska wyrusza pociągiem wraz z bratem. Dójka młodych mężczyzn podczas podróży nad morze uczy się życia. Obraz to pełna ciepła i humoru opowieść o młodości, przyjaźni oraz miłości, która przywołuje nam czasy słusznie minionego PRL-u.
Film dostał 2 nagrody i 3 nominacje. W obsadzie m.in. Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak, Anna Przybylska, Andrzej Chyra oraz Piotr Głowacki. Obraz kręcono w Kazimierzu nad Wisłą, Rabce, Mszanie Dolnej, Krakowie, Świnoujściu, Warszawie, Końskowoli, Kalwarii Zebrzydowskiej, Chabówce i Rabie Niżnej.
Nadmorskie klimaty w kinie
Oglądanie filmów rozgrywających się nad morzem to nie tylko przyjemność, ale też sposób na relaks i oderwanie się od codzienności. Szum fal, wielka woda i piękne widoki przenoszą nas w inny świat, pozwalając zapomnieć o troskach. Kino, wykorzystując urok nadmorskich krajobrazów, stworzyło wiele niezapomnianych historii. Niezależnie od tego, czy szukacie romantycznych uniesień, przygodowych wrażeń, czy dreszczyku emocji, na pewno znajdziecie film, który spełni Wasze oczekiwania.
Piękno nadmorskich krajobrazów jest niezaprzeczalne. Dodaje głębi filmowym opowieściom. Brzeg morza to miejsce, gdzie spotykają się radość, nadzieja, wspomnienia, sentymenty. Dlatego tak lubimy przyjemne filmy w nadmorskim klimacie. Taka sceneria jest wyjątkowa i daje kinu wiele możliwości, a my jako odbiorcy chętnie sięgamy po obrazy z wielką wodą w tle.
PS Znacie inne przyjemne filmy w nadmorskim klimacie? Podzielcie się tytułami w komentarzach. Jeśli nie czytaliście książki „Kroniki portowe” – koniecznie po nią sięgnijcie. Film jest klimatyczny, ale nie oddaje w całości charakteru tej niezwykłej powieści.
Zachęcam także do lektury tekstu: Filmy o pisarzach, bibliofilach i książkach: 3 propozycje.
autor: Urocznica, źródła: filmweb.pl, wikipedia.org, lubimyczytac.pl, zdjęcia: Pixabay
Ciekawe propozycje, żadnego z tych filmów nie oglądałam. Na pewno na któryś się skuszę w wolnej chwili. 😉
Polecam, warto. 🙂
Żądnego chyba z prezentowanych przez Ciebie filmów Urocznico nie oglądałem. W sumie Ja mam tak: dużo książek, telewizji mało co oglądam. No i czekam na kontynuację “Korony Królów” . Pozdrawiam serdecznie, a filmy – tytułu zapisuję 🙂
Akurat ja lubię i czytać, i oglądać filmy. Telewizji też niewiele oglądam, ale sporo korzystam z internetowych serwisów wideo. 🙂
Nie znam żadnego z tych filmów, więc mam co nadrabiać 🙂
Koniecznie. 🙂
O tak, patrzenie na fale morskie i słuchanie ich szumu uspokaja – tak samo zresztą wpływa na człowieka każdy kontakt z przyrodą. „Kroniki portowe” mam w planach. Najpierw będzie książka, potem film. 🙂
Koniecznie, obie pozycje świetne. Książka cudowna. 🙂
Uwielbiam morze. Na pewno wybiorę sobie cos z tej listy
Polecam, też uwielbiam morze. 🙂
List w butelce i Kroniki portowe oglądałam. Piękne i poruszające filmy. Warto było obejrzeć. No i co gryzie Gilberta Grape a niesamowity choć bardzo bardzo smutny.
Kasinyswiat
O tak, to też świetny film.
Lubię “Kroniki portowe”, trochę dramat, trochę komedia 🙂
Dokładnie, to świetna historia.