„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”. Zbliża się wieczór wróżb! Noc z 29 na 30 listopada to czas niezwykły. Chwila magii, wróżb, zabawy… Wieczór w przeddzień imienin Andrzeja jest naznaczony atmosferą tajemniczości i zachęca do zaglądania w przyszłość. Dziś to głównie pretekst do zabawy, ale w dawnych czasach andrzejki traktowano bardzo poważnie! Warto szanować nasze tradycje i obyczaje. Z andrzejkami wiąże się szereg przysłów oraz ludowych mądrości. Czy znacie je wszystkie? Zapraszam na artykuł, który prezentuje najpopularniejsze przysłowia andrzejkowe.
Lanie wosku, zabawa z butami, wróżenie z obierki jabłka. Wielu z nas dobrze zna ludowe tradycje i obrzędy związane z andrzejkami. A porzekadła oraz powiedzenia? Oto jest pytanie! Poniżej przysłowia andrzejkowe, które warto znać.
Spis treści:
Przepowiednie i przysłowia andrzejkowe
Przysłowia to element naszej kultury i tradycji. Świadczą często o mądrości przodków oraz ich zmyśle obserwacji. Przypominają też o znaczeniu, jakie dawniej przywiązywano do różnych obrzędów oraz obyczajów. Miłość, magia, pogoda…
Przysłowia andrzejkowe mogą uatrakcyjnić noc wróżb i być ciekawym tematem do rozmów. Związane są często z przewidywaniami meteorologicznymi oraz wróżbami matrymonialnymi. Co jeszcze w sobie kryją? Przysłowia na andrzejki niekiedy dają nawet cenne wskazówki na przyszłość.
Najpopularniejsze przysłowia na andrzejki
Jakie są przysłowia na andrzejki? Na pewno ciekawe!
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
- Na Andrzeja słońce świeci, w grudniu śnieg z nieba nie poleci.
- W dniu Andrzeja świętego, wypatruj we wróżbach ukochanego.
- Co zobaczysz na Andrzeja, to się spełni – jest nadzieja.
- Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać.
- Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
- Gdy Andrzej z wichrami, złe czasy przed nami.
- Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
- Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
- Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
- Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie.
- Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
- Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.
- W dniu Św. Andrzeja sprawdź, jaka w miłości nadzieja.
- Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Przysłowia na 30 listopada
Ludowe mądrości to zbiór wielu głębokich przemyśleń oraz obserwacji naszych przodków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zapisały się na stałe w tradycji. Miały tłumaczyć świat, pomagać zrozumieć jego porządki. Myśli w nich zawarte ukazują doświadczenie życiowe naszych przodków.
Przysłowia ludowe mają dużą wartość kulturową. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy… Znajomość przysłów ludowych może przynieść wiele korzyści! To ważna część komunikacji, element kultury, fragment ludzkiego doświadczenia.
Ludowe przysłowia przekazują lekcje życiowe w zwięzłej formie. Niosą za sobą wartości historyczne i tradycyjne. Wzbogacają komunikację językową oraz kulturową na co dzień. Pomagają w zwięzłym wyrażaniu myśli, poszerzają horyzonty, rozwijają umiejętności językowe. Często zawierają zabawne oraz obrazowe elementy – co pokazuje, jak ciekawa jest nasza mowa. Mogą być świetną inspiracją do odkrywania językowej oraz kulturowej różnorodności polskiej tradycji! Warto je znać, choć niektóre z nich…
PS Obchodzicie andrzejki? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, źródła: stylowi.pl, kalbi.pl, werandacountry.pl, kobieta.pl, zpe.gov.pl, wikipedia.org, zdjęcie: Pexels
3 ciekawostki o andrzejkach – historia, wróżby, zwyczaje
Co roku wykonuję różnego rodzaju wróżby :). Czy się spełniają, różnie to bywa, może nie zawsze prawidłowo je odczytuję? W końcu to, co wychodzi z lanego wosku, nie zawsze jest oczywiste :).
Ciekawe przysłowia. Duża szansa, że będzie śnieg tego dnia 🙂
Super, dla mnie zabawy andrzejkowe były świetną rozrywką w dzieciństwie. 🙂
Kiedyś bardzo lubiłam 🙂
Ja też, w dzieciństwie wieczory andrzejkowe miały w sobie wiele magii. 🙂
Dawno nie robiłam wróźb. Chyba warto wrócić do tej tradycji.
🙂
Nie obchodzę, ale pamiętam czasy SP i LO – kiedy to hucznie w rozmaitych klasach obchodzono .
🙂
Nie znałam tych przysłów. Co do andrzejkowych wróżb, może jakieś sobie zrobię, o ile nie zapomnę lub jeśli będzie czas bądź chęci 🙂
Jasne. 🙂
Andrzejki to była też okazja, aby pobawić się przy muzyce i spotkać z rówieśnikami. Bardzo fajnie wspominam ten czas.
Jak napisałam we wstępnie, obecnie to głównie pretekst do zabawy, ale nie zaszkodzi wiedzieć nieco więcej na temat naszych tradycji i obyczajów. 😉
W podstawówce i gimnazjum zawsze chodzilam na imprezy andrzejkowe. Miło to wspominam 🙂
Super! A ja jeszcze w czasach studenckich organizowałam sobie andrzejki ze znajomymi. 🙂