Spis treści:
- 1 „Dwa tygrysy nie mogą mieszkać na tej samej górze” – mówi wschodnie przysłowie. Michael Booth, dziennikarz i autor wielu bestsellerów, w swojej najnowszej książce rusza w podróż po Azji Wschodniej, by zbadać przyczyny wzajemnej wrogości trzech tamtejszych państw. Japonia, Chiny i Korea nie tylko ze sobą sąsiadują, ale też wiele łączy te kraje w sferze kulturowej. Dlaczego więc pałają do siebie aż taką niechęcią? Autor zabiera czytelników w podróż przez gorzką historię i aktualne konflikty, zatrzymując się po drodze w miejscach szczególnie ważnych dla azjatyckich tygrysów.
- 1.1 Dziennik podróży i studium azjatyckich waśni
- 1.2 Historia, polityka, konflikt
- 1.3 Sztuka samodzielnego myślenia
- 1.3.0.1 Tytuł: „Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” (Three Tigers, One Mountain: A Journey through the Bitter History and Current Conflicts of China, Korea and Japan)
- 1.3.0.2 Autor: Michael Booth
- 1.3.0.3 Tłumacz: Barbara Gutowska-Nowak
- 1.3.0.4 Seria: Mundus
- 1.3.0.5 Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- 1.3.0.6 Rok wydania: 2021
- 1.3.1 Recenzja: „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” G. Kawamura
„Dwa tygrysy nie mogą mieszkać na tej samej górze” – mówi wschodnie przysłowie. Michael Booth, dziennikarz i autor wielu bestsellerów, w swojej najnowszej książce rusza w podróż po Azji Wschodniej, by zbadać przyczyny wzajemnej wrogości trzech tamtejszych państw. Japonia, Chiny i Korea nie tylko ze sobą sąsiadują, ale też wiele łączy te kraje w sferze kulturowej. Dlaczego więc pałają do siebie aż taką niechęcią? Autor zabiera czytelników w podróż przez gorzką historię i aktualne konflikty, zatrzymując się po drodze w miejscach szczególnie ważnych dla azjatyckich tygrysów.
Książka to pouczająca i ciekawa wyprawa. Dziennikarska podróż Micheaela Bootha jest pełna interesujących spostrzeżeń oraz obserwacji. „Japonia, Chiny i Korea” to warta uwagi literatura faktu, ale szczególnie dla osób, które są zafascynowane Azją lub lubią poszerzać horyzonty oraz zdobywać nową wiedzę.
Dziennik podróży i studium azjatyckich waśni
Publikacja Michaela Bootha to połączenie relacji z podróży z zarysem polityki i historii tamtego regionu. Dziennikarz przemierzając Azję Wschodnią próbuje zrozumieć przyczyny konfliktu, który od wieków ciąży na Japonii, Chinach oraz Korei. W swojej książce pokazuje, że źródła niezgody między tymi państwami są różne. Może być nimi np. przynależność terytorialna wysp, wojenna historia, kontrowersyjne pomniki, eskalacja zbrojeń, a nawet… zła dekoracja deseru.
To często poruszająca lektura, choć nie brak w niej elementów humoru. Szukając odpowiedzi, autor odwiedza różne miejsca i rozmawia z niezliczoną ilością osób – kierownikami muzeów, politykami, młodzieżą, ofiarami zbrodni wojennych, blogerami, naukowcami, dziennikarzami, przygodnie poznanymi osobami. W ten sposób tworzy pejzaż społeczno-polityczny o dość szerokim spektrum opinii i poglądów.
„Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” nie jest z pewnością całościowym obrazem problemu, ale to ciekawa, pogłębiona analiza. Autor ma specyficzny sposób bycia i poglądy, które nie muszą odpowiadać wszystkim, jednak warto przyjrzeć się bliżej temu, co Booth ma do powiedzenia. Dlaczego narody Azji Wschodniej nie umieją żyć w zgodzie? Jak głęboko sięgają korzenie wrogości między Japonią, Chinami i Koreą? Co podsyca niesnaski? Azja Wschodnia to jednocześnie bardzo ważny dla świata i niezwykle niespokojony region. Warto zainteresować się więc tematem bliżej.
Historia, polityka, konflikt
Azja zachodniemu człowiekowi kojarzy się z bogatą, fascynującą kulturą, sztuką i medycyną oraz nowoczesnymi zdobyczami współczesności. Powszechnie uważa się, że ludzie z Dalekiego Wschodu są pracowici, sumienni oraz pomysłowi. Szanują tradycyjne wartości i dziedzictwo kulturowe. Chiny są potęgą gospodarczą, Korea Południowa słynie z gadżetów technologicznych, Japonia tworzy wytwory materialne i niematerialne, jakie są wysoko cenione na całym świecie, a jej mieszkańcy uchodzą za najbardziej uprzejmą i cywilizowaną społeczność na globie. Dla nas, to ląd egzotyczny oraz nieodkryty, przez to często niezwykle interesujący.
Zachodni człowiek zazwyczaj jednak nie wie zbyt wiele o historii tego regionu. Nie zna drugiej twarzy tej pięknej i zachwycającej Japonii, która w przeszłości potrafiła być niezwykle okrutna. Historia tego regionu była bardzo krwawa oraz brutalna. Liczne wojny i konflikty zbrojne, masakry, masowe gwałty, ataki z użyciem broni chemicznej oraz bomb zapalających, totalitaryzm, głód, prześladowania polityczne, wielkie zniszczenia, tortury… Większość krajów europejskich poradziła sobie z brutalną przeszłością XIX i XX wieku, w Azji to wciąż niezabliźnione, jątrzące się rany.
Pamięć historyczna jest bardzo żywa w świadomości zbiorowej tego regionu i stale wykorzystywana w rozgrywkach politycznych między państwami. Booth rzuca światło na tę kwestię. Mimo, że Japonia, Chiny oraz Korea są powiązanie kulturowo, genetycznie i historycznie, w dużym stopniu od siebie zależne, to dzielą je spore różnice ideologiczne oraz polityczne. Na porządku dziennym w Azji Wschodniej są liczne spory dyplomatyczne, protesty społeczne, sankcje gospodarcze i przepychanki militarne. Te kraje podchodzą do siebie z dużą dozą nieufności, strachu, ale chcą też patrzeć w przyszłość, choć nie jest to łatwe (i polski czytelnik z pewnością to doskonale rozumie).
Michael Booth w książce zaznacza: „Japonia wyrządziła straszliwe krzywdy swoim sąsiadom, rządy tych wszystkich krajów własnym obywatelom, obywatele sobie nawzajem, a zachodnie mocarstwa narodom Azji”. Chiny i Korea wciąż czekają na odpowiednie, szczere przeprosiny swojej sąsiadki. Nie chcą jej zapomnieć dawnych ran, choć jednocześnie podziwiają i w pewien sposób szanują współczesną Japonię. Ta z kolei patrzy na swoje azjatyckie rodzeństwo z góry. W to wszystko wplątany jest zaś skomplikowany system powiązań oraz zależności.
Sztuka samodzielnego myślenia
„Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” to dość obszerny i raczej obiektywny oraz wyczerpujący – jak na zachodniego obserwatora – szkic skomplikowanych relacji między trzema azjatyckimi państwami. Autor ma lekkie pióro. Książka jest napisana zrozumiałym, prostym językiem, czyta się ją lekko i z zainteresowaniem. To nie było moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, czytałam wcześniej publikację „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”, więc mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać. I to też dostałam. Książka dostarcza czytelnikowi sporej dawki wiedzy, skłania do różnych przemyśleń, ale jest też interesującą rozrywką czytelniczą.
To ciekawa analiza, choć niepozbawiona subiektywnych ocen autora i pewnych uproszczeń. Jestem ciekawa, jak sami Azjaci wypowiadają się na temat tej lektury. Nie można jednak odmówić dziennikarzowi dociekliwości, przenikliwości, poczucia odpowiedzialności za słowo, szacunku do inności i dawki empatii. To interesujące studium oraz wprowadzenie do temu złożonego ducha Azji Wschodniej. Jeśli cenicie lektury, dzięki którym można poszerzać horyzonty, snuć refleksje oraz dostrzegać analogie, a także lubicie literaturę faktu, którą cechuje żywy język w połączeniu z rzetelnym ujęciem tematu, to „Japonia, Chiny i Korea” jest książką dla Was.
Tytuł: „Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” (Three Tigers, One Mountain: A Journey through the Bitter History and Current Conflicts of China, Korea and Japan)
Autor: Michael Booth
Tłumacz: Barbara Gutowska-Nowak
Seria: Mundus
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2021
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pixabay
Recenzja: „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” G. Kawamura
Ciekawa lektura 🙂
Zdecydowanie warta zainteresowania. 🙂
Będę miał na uwadze. Dobra książka – to jest to . Zaczytanego weekendu. U mnie halny 🙂
Przyjemnego weekendu. 🙂
Z ciekawością sięgnę po tę książkę, jeśli będę miała okazję 🙂
Polecam, interesująca lektura. 🙂
Ze względu ma moje zainteresowania naukowe bardzo intryguje mnie ta książka, ale miałam (i wciąż trochę mam) wobec niej pewne obawy. Cieszę się, bo dzięki Twojej recenzji mam na tę lekturę lepszy ogląd i potwierdza ona moje pewne założenia, ale jednocześnie te informacje o subiektywizmie czy uproszczeniach jednak nie zniechęcają do lektury! ;>
Mirabell – Między innymi kulturalnie
Michael Booth ma swój specyficzny styl, jest angielskim dziennikarzem i wybrał sobie bardzo trudny oraz złożony temat… Wydaje mi się, że on po prostu niekiedy lubi narzucać swoje zdanie. 😉 Być może, pewne uproszczenia oraz subiektywizm były nie do ominięcia, w końcu jest zachodnim autorem, a my jesteśmy zachodnimi odbiorcami. Tamten świat nawet jeśli się nim interesujemy, jest dla nas odległy i często niezrozumiały, ale skoro to Twoje zainteresowania naukowe, to wiesz więcej, więc może warto przeczytać, by się wypowiedzieć? 😉
Zaciekawiła mnie ta publikacja. Chętnie przeczytałabym również tą o Skandynawii.
Jeśli lubisz takie publikacje, polecam. 🙂