Spis treści:
- 1 Klimat dwudziestolecia międzywojennego ma w sobie pewien powab, szczególnie dla czytelników, którzy lubią fabuły z historyczną aurą. „Małżeństwo gwiazdy” po raz pierwszy zostało wydane w 1938 roku. Autorka książki Jadwiga Migowa, pisząca pod pseudonimem Kamil Norden, była wtedy poczytną pisarką. Dziś mało kto o niej pamięta, a szkoda, bo jej powieści czyta się świetnie. Na szczęście mamy Wydawnictwo Nawias, które przypomina jej popularną niegdyś historię o Rycie Valdi. Drugi tom powieści jest równie wciągający jak pierwszy, choć może nieco bardziej gorzki.
Klimat dwudziestolecia międzywojennego ma w sobie pewien powab, szczególnie dla czytelników, którzy lubią fabuły z historyczną aurą. „Małżeństwo gwiazdy” po raz pierwszy zostało wydane w 1938 roku. Autorka książki Jadwiga Migowa, pisząca pod pseudonimem Kamil Norden, była wtedy poczytną pisarką. Dziś mało kto o niej pamięta, a szkoda, bo jej powieści czyta się świetnie. Na szczęście mamy Wydawnictwo Nawias, które przypomina jej popularną niegdyś historię o Rycie Valdi. Drugi tom powieści jest równie wciągający jak pierwszy, choć może nieco bardziej gorzki.
Nowi wielbiciele, zaskakujące decyzje i jeszcze więcej skandali… A w tym wszystkim niezwykła kobieta, silna osobowość, femme fatale. Ryta Valdi. Kiedyś Małgorzata Kręcik, później gwiazda kina i teatru, teraz także hrabina Ralfowa Różatycka. Wydawać by się mogło, że osiągnęła wszystko. Jak jest naprawdę? Co tym razem opowie nam Kamil Norden, czyli Jadwiga Migowa?
„Małżeństwo gwiazdy”, czyli historia kobiety fatalnej i ambitnej
Główna bohaterka książka jest postacią tak barwną i ciekawą, że nie sposób oderwać się od tej powieści. Drugi tom przedstawia jej dalsze losy, niestety coraz bardziej burzliwe. „Małżeństwo gwiazdy” to przede wszystkim opowieść o kobiecie, która doświadczyła niezwykłego awansu społecznego i wciąż próbuje utrzymać się na szczycie.
Ryta to kobieta, która ciężko pracuje. Każdego dnia walczy o przetrwanie. Aktorka z uporem prze do przodu, chce spełniać swoje marzenia, osiągnąć wielki sukces. To kobieta niezwykle ambitna, pomysłowa i wiecznie nienasycona. Kapryśna, niestała, ale niegłupia. Wyrwała się z biedy, uzyskała sławę jako aktorka, a przez małżeństwo zdobyła tytuł hrabiowski. Chce jednak więcej. Czy utrzyma swoją pozycję? Czy spełni marzenia o zagranicznej karierze? Czy w końcu poczuje smak prawdziwej miłości?
Drugi tom powieści przybliża nam nie tylko życie kobiety, która doświadczyła awansu, ale też osoby pracującej w zawodzie aktorskim. Przyglądamy się w nim prawidłom rządzącym teatralnym światem, ale także otoczeniu gwiazdy. Na kartkach książki podążamy za kobietą, która z trudem utrzymuje swoją pozycję. Ryta ma sporą konkurencję, a poza tym nie pomagają jej przemijająca młodość, skomplikowane relacje damsko-męskie oraz rodzinne komplikacje.
Główna bohaterka książki jednak za wszelką cenę stara się utrzymać na powierzchni. Robi więc to, co umie najlepiej. Wykorzystuje swoje największe atuty. Ryta jest przecież świetną aktorką, zadbaną i świadomą swojej urody kobietą. Wie jak oczarować płeć przeciwną. Świadomie wykorzystuje więc mężczyzn. Igra ich uczuciami, ale nie robi tego wyłączenie dla zabawy. Chce utrzymać swoją pozycję społeczną. Drugi tom pokazuje nam jak bardzo złożona jest osobowość Ryty. Kobieta jawi się tutaj nie tylko jako kapryśna i pomysłowa gwiazda z tytułem hrabiowskim, ale też: kobieta fatalna. Przynosi mężczyznom zgubę i porażkę. Dąży po trupach do celu. Jak skończy się ta historia?
Kamil Norden, czyli błyskotliwie pisząca Jadwiga Migowa
Losy Ryty śledzi się z zainteresowaniem. „Małżeństwo gwiazdy” to powieść błyskotliwie napisana. Cechuje ją barwny język, wartka i wciągająca akcja, wnikliwość obserwacji społecznych. Na uwagę zasługują zwłaszcza bardzo dobrze napisane dialogi oraz scenki rodzajowe. Pisarka z dużą umiejętnością pokazuje w powieści różne strony życia gwiazdy. Drugi tom, podobnie jak pierwszy, to ciekawa podróż w przeszłość, do lat międzywojennych.
Książka jest świetną rozrywką czytelniczą. Ta pozycja to historia emocjonująca, niepozbawiona humoru, ale momentami także poruszająca. „Małżeństwo gwiazdy” jest po prostu dobrze napisaną powieścią obyczajową. Współczesna półka książek kobiecych zastawiona jest przede wszystkim pozycjami przeciętnymi i nie jest łatwo znaleźć tam coś wartościowego, oryginalnego i unikatowego. „Małżeństwo gwiazdy” jest takim wyjątkiem. Książka to perełka gatunkowa, po którą warto sięgnąć. Mimo upływu czasu czyta się ją z przyjemnością.
Dwudziestolecie międzywojenne, czyli sięgnij po przeszłość
Literatura dwudziestolecia jest bardzo ciekawa, choć większości znana jedynie z lektur szkolnych. Zazwyczaj nudnych, rozwlekłych i ciężkich. Tymczasem, to często także książki pełne humoru i ironii oraz wnikliwych spostrzeżeń. W literaturze dwudziestolecia międzywojennego mamy wiele świetnych portretów kobiecych. Spora liczba książek to doskonałe opowieści psychologiczne oraz społeczno-obyczajowe. Wśród przykładów warto tu wymienić np. „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej z niezapomnianą Barbarą i „Cudzoziemkę” Marii Kuncewiczowej z indywidualistką Różą. Poza prozą, można też spojrzeć na poetyckie obrazy kobiet w twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Warto sięgnąć więc po prozę dwudziestolecia. Literaturę, która sygnowała jest nazwiskiem Kamil Norden, polecam Wam szczególnie. To proza lekka, kobieca, z nurtu popularnej, ale bardzo dobrze napisana. Nie tylko dostarcza rozrywki, ale też wywołuje refleksję i pozwala na parę chwil przenieść się w barwne lata 20, lata 30. Warto to docenić.
Tytuł: Małżeństwo gwiazdy (tom 2)
Autor: Kamil Norden (Jadwiga Migowa)
Wydawnictwo: Nawias
Rok wydania: 2021 (1938)
Więcej recenzji w dziale Biblioteczka. Zachęcam także do przeczytania tekstu: Recenzja: „Małżeństwo gwiazdy” K. Norden.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pixabay
Spodobała mi się Twoja recenzja. Dwudziestolecie międzywojenne to jedna z mych ulubionych epok, łącznie z filmem “Jaśnie Pan Szofer”. Nie wykluczam, że sięgnę, i zachęcam też (wybacz tę autoreklamę ) do odwiedzenia Wielkiego Oczekiwania. A tak na marginesie Urocznico – w Sobotę wypada Nów Księżyca w znaku Ryb 🙂 Pozdrawiam po drobnych porządkach i wizycie w bibliotece 🙂
Dwudziestolecie to wiele świetnych filmów. 🙂 Mam nadzieję, że wizyta w bibliotece była udana.
Oj zdecydowanie takie pozycje maja coś w sobie, ten klimat tamtych czasów … Myślę ,że ta pozycja zdecydowanie będzie mi sie podobac 🙂
Jeśli lubisz takie klimaty: z pewnością. 🙂
Nie słyszałam o tej autorce, ale z chęcią przeczytałabym tę książkę 🙂
Polecam, warto. 🙂