Wielu z nas ceni książki, które skłaniają do refleksji. Często wspominamy literackie historie, jakie pozostawiły w nas ślad. Szczególnie, jeśli dotyczą uniwersalnych problemów i konfliktów, z którymi się identyfikujemy. Są takie książki, o których aż chce się rozmawiać! Taką lekturą dla wielu czytelników może być „Nauka gry na perkusji”. To książka o szarej codzienności, sytuacji na rynku pracy i relacjach międzyludzkich. Zachęcam do lektury recenzji.
Czy po przeczytaniu książki macie czasem ochotę by z bliską osobą porozmawiać na temat losów jej bohaterów, ich wyborów i decyzji? Jeśli tak, „Nauka gry na perkusji” to lektura, której powinniście przyjrzeć się bliżej.
Człowiek kontra życie
„Jestem outsiderem życia towarzyskiego. Stoję z boku, więc widzę więcej, pewnie też inaczej. Głębiej przeżywam, to powoli rozgrywa się w wyobraźni, a innym wszystko umyka podczas setnej z rzędu ekstazy…”: to fragment książki. Lektura ta dotyka ciekawej i aktualnej tematyki. „Nauka gry na perkusji” to książka nieoczywista, oryginalna, a także przemyślana.
Główny bohater to przeciętny człowiek, zmagający się ze zwyczajnymi sprawami. Trudna codzienność nie odbiera mu jednak marzeń. Pewnego dnia postanawia coś zmienić… Powieść opowiada o mężczyźnie podejmującym walkę o życiowy sukces. To książka o salowym, ratowniku medycznym, przedsiębiorcy… ale nie tylko! Ta historia to też opowieść o trudnej, często brutalnej codzienności i nieustannej walce o byt. „Nauka gry na perkusji” dotyka też tematyki osób pominiętych oraz wykluczonych.
Każdy z nas ma coś ciekawego do powiedzenia. I o tym między innymi jest ta książka. Każdy człowiek ma prawo, by szanowana była jego praca, godność i życie. Walka z wykluczeniem to jednak zaledwie jeden z wielu tematów, jakie podejmuje powieść.
Wielowątkowa opowieść
Książka „Nauka gry na perkusji” to powieść obyczajowa, realistyczna. Pojawiają się w niej takie tematy jak trauma, samotność, nieszczęśliwa miłość, ucieczka, praca, podróż… To książka poruszająca problematykę społeczną. Dotyka wielu istotnych kwestii. Porusza takie tematy jak bezrobocie, przemoc, rozpad więzi rodzinnych, emigracja, alkoholizm, agresja, ubóstwo, wykluczenie czy nierówności społeczne.
To książka życiowa, autentyczna. Bohaterowie są nieschematyczni, a fabuła – wielowątkową. Powieść cechuje realizm w odniesieniu do portretowanego świata. Mamy tu rozmaite problemy zwykłego człowieka. Ta książka to też odbicie wielu ludzkich cech: wad i zalet. Poza tym, przeplatają się w niej pesymizm i satyra. Humor oraz refleksja.
Mamy tu też motyw „książki w książce”, a nawet zmianę narracji. Momentami lektura ta przypomina też powieść szkatułkową. To typ historii, w której fabuła składa się z kilku opowiadań, których połączenie daje spójną całość. Pojawiają się one w tekście w sposób nieprzypadkowy. Powieść budzi dzięki temu liczne refleksje oraz przemyślenia.
Książka autentyczna
Jacek Wiatr to autor ciekawy. Niewiele zdradza na swój temat, ale ma dużą potrzebę dzielenia się z czytelnikami autentyczną treścią. Z pewnością ma dar opowiadania. „Nauka gry na perkusji” to opowieść barwna, żywa. Czasami jest „i śmieszno, i straszno”. Książkę czyta się z zainteresowaniem. Lektura jej niesie za sobą duży ładunek emocjonalny. Ta powieść może przez to przemawiać do szerokiego grona odbiorców.
„To jedna z najbardziej antymotywacyjnych powieści, jakie kiedykolwiek czytałem. Autor, sarkastycznie oprotestowując zalew literatury motywacyjnej, niebywale sprawnie zarządza groteskowym deficytem wielkich wydarzeń i pozytywnych bohaterów. Gdyby Michel Houellebecq zamieszkał w postkomunistycznym bloku z wielkiej płyty i zatrudnił się jako salowy, przypuszczalnie napisałby tę książkę”: napisał o powieści Iwo Kijewski.
„Nauka gry na perkusji” to książka, którą można interpretować na różne sposoby. Każdy wyciągnie z niej coś innego. Lektura tej powieści na pewno nie będzie czasem straconym! Istnieją książki, które skłaniają do przemyśleń i dyskusji na ich temat. To jedna z nich.
Tytuł: „Nauka gry na perkusji”
Autor: Jacek Wiatr
Wydawnictwo: AS PIK
Rok wydania: 2023
*artykuł sponsorowany, autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pexels
Brzmi ciekawie 😉 dodam do listy tytułów
🙂
Czuję że muszę przeczytać tę książkę… Bo życie jest piękne,ale i brutalne właśnie. Autor musiał być naprawdę odważny, by napisać o tym tak bezkompromisowo.
Tematyka bardzo aktualna, a książka autentyczna.
Pierwszy raz widzę tę książkę 😉
Zachęcam do lektury.
Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Zapowiada się ciekawie 🙂
Jeśli Cię zaciekawiła, zachęcam do lektury. 🙂