Chłodne miesiące to trudny czas dla skrzydlatych przyjaciół. Warto zadbać o ptaki. Pomóc im przetrwać zimne dni. Dokarmianie ptaków to sposób na wspieranie przyrody, a także okazja by cieszyć się widokiem różnorodnych skrzydlatych gości. Oczywiście warto to robić z rozwagą. Ptaki będą wdzięczne za czysty, bezpieczny karmnik, a także smaczny i zdrowy poczęstunek, czyli ziarna, orzechy oraz nasiona. Kto chętnie do nas zagląda w poszukiwaniu pożywienia? Z pewnością jednym z najczęstszych gości w karmnikach jest sikorka modraszka. Warto poznać tę ptaszynę bliżej!
Drobna, błękitno-żółta i waleczna. Taka jest sikorka modraszka. Oto garść ciekawostek na jej temat.
Mały, niebieski ptaszek
To najpiękniej ubarwiony gatunek spośród naszych sikor. W jej upierzeniu przeważa błękit (czapeczka, skrzydła, ogon), ale posiada też pióra w innych kolorach: granatowym, białym, żółtym, zielonkawym. Osobniki młode są nieco bledsze od dorosłych. Samce są niewiele większe od samic i posiadają upierzenie o intensywniejszej barwie niż one.
Modraszka to mały ptak, ruchliwy oraz zgrabny. Ma błękitną czapeczkę, czarną opaskę na oku, żółty brzuszek i błękitny fraczek. Sikora modra. Modraszka zwyczajna. Cyanistes caeruleus. Nazwa naukowa pochodzi z łaciny. Słowo caeruleus oznacza niebieską barwę czapeczki na głowie sikorki. Do tego koloru nawiązuje też polska nazwa – sikora modra. Zdrobniale: modraszka.
Co ciekawe, człowiek widzi modraszkę w niebiesko-żółtych barwach, ale same ptaki widzą siebie inaczej, w ultrafiolecie.
Modraszka a bogatka
Modraszka a bogatka – czym się różnią? M.in. wyglądem i wagą. Modraszki są mniejsze, drobniejsze, a w ich upierzeniu dominują odcienie niebieskie oraz żółte. Mają też nieco inny charakter niż bogatki. Te ptaszki są zadziorne, zawzięte i wojownicze. Bogatki natomiast bardziej radosne oraz towarzyskie.
Sikora modra jest mniejsza od wróbla. Szybka, zwinna. Czujna, gadatliwa. A mimo drobnej budowy ciała, jest bardzo waleczna! Z kolei jej trel ma dzwoniące brzmienie.
Modraszka pokarmu poszukuje zazwyczaj wśród drzew, ale w chłodnych miesiącach często odwiedza ogrody, przydomowe karmniki, a także nasze tarasy i balkony. W zimne dni skupia się w stadach. Razem z sikorą bogatką, jest jednym z najczęstszych gości w naszych karmnikach.
Co interesujące, sikora modra to prawdziwy czyścioch. Dba o swoje miejsce zamieszkania. W ciepłe miesiące sikory znoszoną do gniazda kwiaty i zioła, które mają działanie aromatyzujące oraz dezynfekujące. To nie koniec rewelacji! Sikorka modraszka potrafi wisieć do góry nogami i w ten sposób zajadać się ulubionymi przysmakami.
Sikora modra
Modraszka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. U nas występuje licznie. Te ptaki to często nasi bliscy, pierzaści sąsiedzi. Modraszki zamieszkują niemal całą Europę i część Azji. Spotkać je można w różnych środowiskach. Warto wiedzieć, że aby przeżyć zimę, sikora modra musi codziennie jeść tyle pokarmu, ile wynosi mniej więcej połowa masy jej ciała. Z karmników najchętniej zjada tłuste nasiona, np. słonecznik.
Należy pamiętać, o tym, że słonina to nie jedyny przysmak sikorek. Co jedzą modraszki? To, co inne małe ptaki. Owady, pająki, insekty, robaki. Są bardzo skuteczne w wyjadaniu szkodników. Lubią też nasiona, jagody, owoce drzew oraz krzewów. W zimne i mroźne dni, w czasie dokarmiania ptaków, chętnie skorzystają z pomocy człowieka. Dajmy im ziaren, orzechów, owoców. Warto zaoferować im coś więcej niż słoninę. Najlepiej postawić na różnorodną dietę. Mówi się, że barwy sikorek mają związek z ich siłami witalnymi. Im lepiej odżywiony ptak, tym mocniejsze kolory. A od tego zależy też atrakcyjność samców w oczach samic.
Niezwykłe zwierzę, prawda? Prawdziwy niebieski klejnot wśród polskich ptaków. Warto być gościnnym wobec sikorek, bo to dobry znak. W wielu kulturach ten ptak jest symbolem szczęścia, powodzenia, pomyślności. Zwiastuje dobre wiadomości. To też symbol waleczności.
autor: Urocznica, źródła: m.in. werandacountry.pl, lasy.gov.pl, wikipedia.org, zdjęcia
Wróbel, czyli ptak blisko ludzi
Czasem chyba do mnie zagląda, pozdrawiam Urocznico po zabieganym poranku 🙂 .
Sikorki to często nasi pierzaści sąsiedzi. 🙂
Jaka ona jest dostojna!
🙂
Jest po prostu przeurocza <3
To fakt. 🙂
Kocham sikorki:)
Wszystkie są niesamowicie interesujące a swoim zachowaniem mogą zadziwić:)
Obserwujemy je kiedy przylatują do karmnika. Początkowo są nieufne i lękliwe a kiedy przyzwyczaja się do naszej obecności, to gotowe jeść z ręki:)
Zawsze najpierw wybierają orzechy i słonecznik ale jak jest mróz, to chętnie sięgają po słoninkę:)
Przesympatyczne:)