Platany klonolistne to piękne, długowieczne drzewa. Wysokie, o rozłożystych koronach i efektownych liściach oraz owocach w postaci kolczastych orzeszków… Nie każdy wie, że słynie z nich Szczecin! Zapraszam na następny post łączący działy „Własne drogi” i „Zielnik”. Tym razem pójdziemy na spacer jesienny w jednym z najbardziej znanych zakątków stolicy Pomorza Zachodniego. W roli głównej – słynne drzewa na Jasnych Błoniach. Ruszamy? Szczecińska Aleja Platanów jest warta większego zainteresowania!
Jasne Błonia to wyjątkowej urody zieleniec. Miejsce cenione za wartości krajobrazowe, przyrodnicze oraz historyczne. To tam znajduje się wyjątkowy pomnik przyrody. Szczecińska Aleja Platanów. Największe w Polsce skupisko tych drzew.
Wyjątkowy pomnik przyrody
„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,/ W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,/ Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,/ Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem”: pisał Leopold Staff w wierszu „Wysokie drzewa”. Coś w tym zdecydowanie jest.
Szczecińska Aleja Platanów to jedno z ulubionym miejsc spacerowych w okolicy. Zakątek piękny o każdej porze roku. Wizytówka miasta. Aleja jest objęta ochroną jak pomnik przyrody. To duma Szczecina! Miejsce ciekawe z wielu względów.
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach to jeden z symboli miasta. Rośnie tam ponad dwieście drzew. W większości są to okazy ponad 100-letnie. Nierozerwalnie związane są z dziejami miasta. Przetrwały wiele zawirowań historii. Ze szczecińskimi platanami wiąże się więc mnóstwo legend oraz opowieści.
Platany tworzą niepowtarzalny klimat. Mieszkańcy Szczecina mówią, że od tych drzew bije niezwykła moc… Aleja prezentuje się efektownie w różnych porach roku. Zimą nagie platany ukazują w pełni majestat przyrody oraz swoją potęgę. Wiosną – tuż pod nimi rozkwitają barwne dywany krokusów. Latem użyczają spacerowiczom cienia oraz ochłody. Jesienią tworzą prawdziwą magię kolorów!
Pomorza Zachodnie platanami stoi
„Drzewa – to chmur zgęszczenia,/ pod nimi dzwoni ziemia,/ nad nimi rwą wezbrane/ planety z brązu lane”: stwierdził Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu „Drzewa”. Aleja Platanów na Jasnych Błoniach to nie jedyne ciekawe miejsce związane z tymi roślinami na Pomorzu Zachodnim! Czy wiecie, że…?
Od platanów z Jasnych Błoni starszy jest „Mateusz”. To także drzewo szczecińskie. Rośnie przy zjeździe z Trasy Zamkowej, nieopodal Zamku Książąt Pomorskich. Niektórzy mówią, że ten platan ma ponad 300 lat. Jego imponujący, dostojny wygląd robi wrażenie. Platan „Mateusz” budzi duże zainteresowanie turystów i wiąże się z ciekawą legendą o dzielnym mężczyźnie, który broniąc miasta, zamienił się w drzewo…
Szczecin, poza tym, może pochwalić się najliczniejszą populacją platanów w Polsce – to ponad 1000 okazów rosnących na terenie miasta! Najstarszy i najokazalszy egzemplarz platana w kraju rośnie także w województwie zachodniopomorskim. Tę wyjątkową roślinę można podziwiać w Chojnie. To „Platan Olbrzym” . Drzewo o obwodzie 1066 cm oraz wysokości 35 m. Najstarszy i najgrubszy platan w Polsce! Drzewo o prawdopodobnie wielokrotnym pniu. Rośnie w parku, nad rzeką Rurzycą.
Niezwykła ozdoba parków
„W drzewach, w koronach drzew, pod sutymi/ sukniami liści, pod sutannami blasku,/ pod zmysłami, pod skrzydłami, pod berłami,/ w drzewach kryje się, oddycha, kołuje/ ciche senne życie, szkic wieczności”: trafnie zauważył kiedyś Adam Zagajewski w utworze „W drzewach”.
Platany klonolistne to piękne rośliny ozdobne. Wyjątkowy gatunek jak na warunki klimatyczne w Polsce! Odmiana ta jest w stanie wytrzymać zimę w naszym kraju, ale dopiero w starszym wieku. Młode rośliny nie są zdolne do przetrzymania mrozów. W Polsce praktykuje się więc sadzenie dopiero kilkunastoletnich drzewek. A to kolejna ciekawostka!
To drzewa z rodu platanowatych i jedyny przedstawiciel tej rodziny w naszym kraju. Skrzyżowanie dwóch innych gatunków – wschodniego oraz zachodniego. Mieszaniec powstał prawdopodobnie w XVII wieku we Francji lub Hiszpanii. Platany klonolistne zazwyczaj sadzone są w parkach i dużych ogrodach. Dziko nie występują.
Słynne drzewa na Jasnych Błoniach, jak widać, to wspaniała atrakcja przyrodnicza. Jesienią aleja mieni się ciepłymi kolorami. To bajecznie widowisko! Ten spektakl natury zdecydowanie warto zobaczyć.
PS Byliście na Jasnych Błoniach jesienią? Czy w Waszych miejscowościach są podobne aleje drzew? Dajcie znać w komentarzach! Zapraszam też na Instagram, gdzie w rolkach można znaleźć kolejny spacer po moim mieście.
Wyświetl ten post na Instagramie
autor: Urocznica, źródła: m.in. poezja.org, wikipedia.org, szczecin.tvp.pl, stronypoezji.pl, polska-poezja.pl, medianauka.pl, zdjęcia: archiwum prywatne (listopad 2023)
Wiosenne Jasne Błonia: przechadzka wśród kwiatów i drzew
Wyglada przepiękne i jak ładnie to opisałaś
To wyjątkowe miejsce. 🙂
Nie byłem w samym Szczecinie – tylko obok jak wiesz ;-). Zdjęcia piękne , moje miasto ma być już wkrótce uzdrowiskiem, ale Park Miejski pochodzi z XIX wieku. Pozdrawiam 🙂 .
O, to musi być ładny park. 🙂
Piękna, polska jesień. Uwielbiam oglądać takie zdjęcia.
O tak, jesień bywa wspaniała i bardzo fotogeniczna.
tam jest iście magicznie:D:D
To prawda!
Piękna ta jesień
Też tak myślę.
Piękne są te jesienne widoki…
Zdecydowanie.
Piękna aleja. Ciekawa jest historia Mateusza.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
O tak, to platan z zapadającą w pamięć legendą. 🙂
Wspaniale prezentuje się aleja platanów w jesiennych brązach! Pamiętam też, jak prezentowałaś to miejsce wiosną, gdy zjawiskowo kwitną całe dywany krokusów :-))
My też mamy swoje “zielone płuca miasta,” czyli nadsańskie błonia, ale tam spacerować można głównie wśród starych topoli ;-))
Pozdrawiam ciepło!
Anita
Tak, jest tu też post wiosenny o tym miejscu. Super, tam także musi być miło spacerować. 🙂
Śliczna aleja jesienną porą!
Ma swój klimat, prawda? 😉
Przepiękne miejsce. Z pewnością doskonałe do spacerowania o każdej porze roku,a jesienią gdy jest dużo kolorów na drzewach to szczególnie. Wspaniale że tyle starych drzew zachowało się po dziś dzień . Ważne abyśmy chronili takie miejsca dla przyszłych pokoleń.
O tak, o takie miejsca trzeba dbać.
Wspaniałe te platany – dobrze że jest takie miejsce gdzie jest cała aleja platanowa.