Bujna roślinność, kręte ścieżki, malownicze ruiny dworu i bliskość wody… Majowe weekendy to idealny czas na długie spacery oraz małe wycieczki po okolicy. Zapraszam więc na kolejną odsłonę turystyki lokalnej. Stare Bukowo, niegdyś Alt Buchholz, znajduje się w lewobrzeżnej części Szczecina. To zielona oaza ciszy i spokoju, która skrywa wiele sekretów.
Niektórzy mówią, że tu straszy, ale to tylko jeszcze słabo znany kawałek historii mojego miasta. Bardzo ciekawy, piękny i tajemniczy. Jaką opowieść kryje w sobie Alt Buchholz? Zapraszam na zieloną przechadzkę po barwnym fragmencie szczecińskiej przeszłości.
Spis treści:
Alt Buchholz, Stettin – niemiecki folwark i dwór
Można tu dotrzeć z Warszewa lub Bukowa. Miejsce znajduje się nad strumieniem Gręziniec (zwanym też Grzęziniec, a wcześniej po niemiecku Rodbeek lub Rote Beek). Ścieżka prowadzi żółtym szlakiem, krętymi dróżkami, wśród drzew, łąk, pagórków i dolinek. Okolica jest naprawdę urokliwa.
Dawne Alt Buchholz musiało robić kiedyś ogromne wrażenie. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku. Osiedle, osada rolnicza, a później niezwykły majątek… W XIX wieku istniał tu dwór i folwark. Później zarządzał tym człowiek o wysokich wymaganiach estetycznych. Ówczesny właściciel musiał być romantykiem. Na początku XX wieku za dworem rozciągał się park angielski z alejami i stawem zasilanym źródełkiem, a przez malowniczy mostek wchodziło się zaś do ogrodu kwiatowego. Były tu podobno liczne fontanny, rzeźny aniołów, pawilon nad wodą, taras. Nieopodal, na wielkim kamieniu wyryto cytat z Schillera: „Przyroda jest nieskończenie dzielącym się Bogiem”. To tzw. Głaz Bukowski, który prócz słów niemieckiego poety, po drugiej stronie ma napis „Stare Bukowo, 1936”.
W 1939 roku miejsce stało się częścią Wielkiego Miasta Szczecin. Po II wojnie światowej Stare Bukowo niestety straciło swój blask. Zabudowania opustoszałe po wielkim konflikcie uległy zniszczeniu, dewastacji i rozbiórce.
Stare Bukowo, Szczecin – ciekawa trasa spacerowa
Na szczęście niezwykły majątek nie poddał się całkowicie próbie czasu. Zachowały się ruiny elementów architektonicznych, pozostałości dworu i parku. Alt Buchholz lata świetności ma za sobą, ale dzięki garstce aktywistów, miłośników miasta, zaczyna być ciekawym przykładem miejsca odpowiadającego amatorom turystyki przyrodniczej i historycznej. Spacery po zróżnicowanym terenie ułatwiają schodki oraz poręcze, nad strumieniem znajduje się kładka oraz ciekawa ławeczka. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to ciekawa atrakcja dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Stare Bukowo jest wciąż urokliwe oraz niezwykłe, choć niewiele zostało z jego najlepszych czasów. Można tu odpocząć od miejskiego zgiełku, pospacerować różnymi ścieżkami, spotkać leśne zwierzęta, a także podziwiać piękną roślinność oraz pozostałości ciekawej architektury i malownicze mokradła. Nad tym miejscem unosi się tajemnicza aura historii, pobudzając wyobraźnię, a także skłaniając do licznych refleksji. Niewiele jest takich zakątków!
Dolina strumienia Grzęziniec – urokliwa ostoja przyrody
Oby Stare Bukowo (a wcześniej Alt Buchholz) przetrwało i nie przegrało w walce ze śmieciami oraz miastem, które coraz śmielej wchodzi na te tereny. W ścisłym otoczeniu planowana jest podobno budowa obiektów mieszkalnych, a to może niestety negatywnie wpłynąć na przyrodę i unikatowość tego miejsca. Głośno przeciwstawiają się temu aktywiści miejscy, którzy stworzyli na Facebooku profil „Uratujmy Alt Buchholz”. Dolina strumienia Grzęziniec znajdująca się w pobliżu dawnego folwarku jest bowiem bardzo ciekawa pod względem przyrodniczym.
Rośnie tu wiele gatunków drzew, m.in. leszczyny, głogi, graby, jawory, olsze, dęby, topole, kasztanowce. Można na tym obszarze podziwiać też leśne kwiaty – np. kokorycz, zawilce, jaskry, fiołki. Cenną pozostałością do majątku dworskim są drzewne szpalery i aleje. Pośród tych gęstwin można również spotkać liczne leśne zwierzęta, np. sarny oraz objęte ochroną płazy. Żaby dają tu podobno głośne koncerty. Niedaleko stąd znajduje się zaś Wysoki Staw z piaszczystym kawałkiem plaży – to akwen polodowcowy, zlokalizowany na Wzgórzach Warszewskich.
Alt Buchholz to cenny przyrodniczo obszar, a wiele jego tajemnic nie zostało jeszcze odkrytych. To prawdziwy skarb szczecińskiej przyrody, zielona perełka, którą warto odwiedzić. Niegdyś osada rolnicza, później folwark z pięknym dworem, dziś rządzi tu natura…
Lokalizacja: Alt Buchholz/ Stare Bukowo, lewobrzeżna część Szczecina (styk Warszewa i Bukowa). Można dotrzeć tutaj z ulicy Górnej lub Łącznej.
autor: Urocznica, źródła: las.szczecin.pl, warszewo.org.pl, encyklopedia.szczecin.pl, szczecin.naszemiasto.pl, zdjęcia: Internet (plan majątku), warszewo.org.pl (archiwalna fotografia), archiwum prywatne (maj 2021)
Gałczyński w Szczecinie – miejski spacer śladami poety
Fascynujące miejsce 🙂
To fakt. 🙂
Świetny post Urocznico Doskonale nam przybliżyłaś to miejsce . Ja dziś na zewnątrz – z rana – 4 minuty śmieci, a potem 17 – to minutowy szybki spacer po obiedzie naokoło osiedla. I w Parku Miejskim byłem. W maseczce, ale “złapałem” powietrza. Od 15 -go maja ponoć bez masek na dworze/polu. I służby jeżdżą i sprawdzają – pod Parkiem Miejskim natknąłem się na “średni radiowóz”. Miałem komórkę, mogłem zrobić zdjęcia. Pozdrawiam 😉 Udanego nowego tygodnia 🙂 A w Twych stronach mieszka pewien astrolog ( w Szczecinie – tak na marginesie) – 🙂
Spacery w parkach miejskich uwielbiam. 🙂
Bardzo lubie takie miejsca…ile bym dala, zeby cofnac sie w czasie i zobaczyc te perelke w okresie jej pelnej swietnosci. Bardzo ciekawy post. pozdrawiam serdecznie 🙂
Ja też… 🙂
Lubię wycieczki w skali mikro. Zazwyczaj zbyt mało znamy własne regiony… Czasem warto zorganizować sobie podróż nie tak odległą 🙂
Ja też, często wybieram wycieczki po regionie i moim mieście, szczególnie teraz, w pandemicznym czasie, to przyjemny sposób na aktywność turystyczną. 😉
Warto chociaż dzięki fotografiom poznać takie miejsca 🙂
jestemsys.blogspot.com
Zawsze coś, zresztą zawsze można poszukać podobnych miejsc w swojej okolicy. 🙂
Dla Urzędu Miejskiego wszystko jest zbyt trudne do ogarnięcia, czy zagospodarowania. Muszą być rady, uchwały, sesja, by oczyścić teren dojścia do głazu Schillera (Bukowskiego). Najważniejsze, że Piotruś ma zawsze uśmiechniętą gębę. Byłem 27 lipca 2022 roku i chyba tylko dzięki panu Julianowi, który umieścił tabliczkę, trafiłem do głazu. Ścieżka dojścia jest tak zarośnięta, że niedługo tylko miejscowy trafi. Dalej przejścia nie ma. Najlepiej przyjechać na Bukowo (ach te zmyłki i ten nieporządek, bo jest jeszcze na prawobrzeżu Bukowe) no więc na Police, Szosa Polska, skręt w lewo i do końca do ulicy Górnej. Potem szeroką piaszczystą ścieżką prosto i po ok. 300 m. w lewo w mało widoczną ścieżynkę prowadzącą do potoku Gręziniec w wąwozie. I za mostkiem za ruinami z cokołami, znowu w lewo ok. 250 metrów.