
Co kraj, to obyczaj. Tradycje wielkanocne na świecie są niezwykle różnorodne. Niektóre mogą się nam wydawać zaskakujące, inne bliskie. Przeplatają duchowość z ludową zabawą. Nawiązują do wiosennej symboliki. Lokalne tradycje i wierzenia nadają wielkanocnym obchodom unikalny charakter w różnych zakątkach globu. Czas wybrać się w podróż szlakiem najciekawszych zwyczajów związanych z wiosennymi świętami!
Obrzędy chrześcijańskie, pogańskie wierzenia, bogata symbolika. Tradycje wielkanocne na świecie potrafią zaskoczyć. Czy znacie je wszystkie?

Pexels

Pexels
Spis treści:
Wielkanocne tradycje świata
- Grecja – bitwa na pisanki
Jak w wielu krajach, w Grecji również popularne jest malowanie jajek, zazwyczaj na czerwono. Do dekorowania pisanek zasiada wspólnie cała rodzina. W Niedzielę Wielkanocną, tuż przed śniadaniem, organizowana jest tzw. bitwa na pisanki. Wszystkie osoby zgromadzone przy stole uderzają się między sobą jajkami. Ta osoba, której jajko wyjdzie cało z tej potyczki, może liczyć na szczęście przez cały rok. W wielu polskich domach jest podobna tradycja.
- Czechy – rózga wielkanocna
W Poniedziałek Wielkanocny w Czechach mężczyźni przechadzają się z wierzbowymi rózgami wielkanocnymi. Kiedy spotkają na drodze jakąś kobietę, symbolicznie uderzają ją rózgą po nogach. Wierzy się, że dzięki temu zwyczajowi panie zachowają młodość i zdrowie oraz pomyślność w miłości. W ramach podziękowania kobiety przekazują panom pisanki.
- Hiszpania – rodzinna fiesta
W Hiszpanii w okresie wielkanocnym odbywają się uroczyste, widowiskowe procesje. Ulice w tym czasie są bardzo kolorowe, głośne, pełne muzyki, pokazów. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to czas na rodzinną fiestę, spożywane są wtedy hiszpańskie przysmaki świąteczne.
- Wielka Brytania – turlanie jajek
W Wielkiej Brytanii jajka są ważnym elementem konkursów świątecznych. Popularny jest zwyczaj easter egg rolling, to zawody w turlaniu jajek. Trzeba jak najszybciej doturlać jajko do mety, oczywiście musi dotrzeć całe, z nietkniętą skorupką. Innym zwyczajem, praktykowanym też u nas, jest easter egg hunting, czyli poszukiwanie słodkich jajek lub czekoladowych zajączków w ogrodach.
- Malta – pikniki i prezenty
Na Malcie w Poniedziałek Wielkanocny rodziny i przyjaciele spotykają się na piknikach na łonie natury i obdarowują prezentami. Tradycyjnym pokarmem nie są jajka, a wypieki z migdałami. W tym słynne ciasteczka, które nawiązują do wielkanocnej symboliki.
- Włochy – czas zabawy
Wielkanoc we Włoszech wiąże się z wieloma tradycjami. Mają miejsce procesje, uroczystości religijne. Główna część świąt to jednak biesiadowanie, wiosenne wycieczki i zabawy. Włoskie stoły w święta są suto zastawione. Można znaleźć na nich np. ciasto w kształcie gołębicy. W niektórych miastach organizowane są konkursy wielkanocne. Na przykład konkurencja, w której uczestnicy mają za zadanie zjeść jak największą liczbę jajek w ciągu trzech minut. Popularne są też zabawy powiązane z szukaniem pisanek.
- Australia – bilby zamiast zajączka
W Australii, ze względu na klimat i rodzimą faunę, zamiennikiem zajączka jest Easter Bilby. Wielkouch króliczy to sympatyczny torbacz o długich uszach. To on przynosi tutaj dzieciom łakocie. W australijskich sklepach nie zobaczycie zajączków wielkanocnych, można kupić jednie czekoladowe podobizny rodzimego wielkoucha.

Pexels
Ciekawe zwyczaje wielkanocne: ciąg dalszy
- Norwegia – wyjazdy i natura
Norwegowie w okresie wielkanocnym chętnie wybierają wyjazdy i wycieczki, by odpoczywać na łonie natury oraz podziwiać piękne krajobrazy. Chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, uprawiają sport z rodziną. To dla nich okazja do aktywnego spędzenia czasu razem.
- Bermudy – latawce
Na Bermudach w Wielkanoc puszczane są latawce. Podobno tradycję zapoczątkował katolicki nauczyciel, który próbował wytłumaczyć dzieciom, na czym polega Wniebowstąpienie Pańskie. Maluchy zapamiętały tę lekcję. I tak powstała tradycja.
- Szwecja – wiosenne wiedźmy
W Szwecji i innych krajach nordyckich dziewczynki przebierają się za wiedźmy i chodzą po domach, by ofiarować drobne wielkanocne podarki w zamian za słodycze i małe datki. Obyczaj jest pozostałością po dawnych wierzeniach, związanych z wiosennymi sabatami czarownic.
- Brazylia – kukła Judasza
W Brazylii tworzone są specjalne kukły, które symbolizują Judasza. Bije się je i pali. W ten sposób odżegnuje się złe moce, zapewnia pomyślność w dalszej części roku. Współcześnie kukły coraz częściej przypominają znane osobistości, które podpadły społeczeństwu.
- Stany Zjednoczone – wielkanocne kapelusze
Jedną z ciekawszych amerykańskich tradycji wielkanocnych jest ubieranie kreatywnie udekorowanych kapeluszy świątecznych (easter bonnet). Nakrycia głowy są fantazyjne, można na nich zobaczyć m.in. jajka, zajączki, kurczaczki. W Nowym Jorku odbywa się parada wielkanocna, która połączona jest z festiwalem kapeluszy. Tradycja easter bonnet jest też coraz bardziej popularna w Anglii.

Pexels

Pexels
Zwyczaje wielkanocne za granicą
To tylko kilka przykładów. Tradycje wielkanocne na świecie są różnorodne, bogate. Każdy kraj i region wnosi do świątecznych obchodów swoje unikalne zwyczaje, które łączą w sobie elementy religijne oraz świeckie. To tworzy niezapomnianą atmosferę wokół Wielkanocy.
PS Która z opisanych tradycji wielkanocnych zaskoczyła Cię najbardziej? Dlaczego? Która z tradycji wielkanocnych z całego świata najbardziej Ci się podoba i chciałbyś/chciałabyś ją wprowadzić u siebie? Daj znać w komentarzach!
autor: Urocznica, źródła: m.in. chillizet.pl, fly.pl, kukbuk.pl, alateia.pl, zdjęcia: Pexels
Koszyczek wielkanocny, czyli piękno świątecznej symboliki i tradycji
Turlanie jajek mi się podoba. Fajny zwyczaj.
Sympatyczny. 🙂
Bardzo ciekawe zwyczaje. Najbardziej podoba mi się jak świętują na Malcie lub w Norwegii.
Wielkanoc na świeżym powietrzu… Zdrowo. 🙂
Super informacje, wielu z tych tradycji wielkanocnych nie znałam.
U nas w Polsce także spotkałam się ze zwyczajem stukania się jajkami, choć powiem szczerze, że była to dla mnie nowość 🙂
W moim domu rodzinnym stukanie się jajkami to popularna, lubiana tradycja. 🙂
Idea turlania jajek zawsze mi się jakoś bardzo podobała 😉
🙂
Podoba mi się norweskie podejście i wykorzystanie tego czasu na relaks i aktywny wypoczynek na łonie natury 🙂
Miłe są wielkanocne spacery z bliskimi. 🙂
O wielu zwyczajach nie wiedziałam, ale turlanie jajek chyba najbardziej mi się podoba 🙂
🙂
wiosenne wiedźmy? A to dobre;D
Wielkanocne czarownice to faktycznie bardzo ciekawa skandynawska tradycja. 🙂
Urocznico, wszystkie przytoczone tradycje bardzo ciekawe. Najbardziej zaskoczyły mnie te pochodzące z Bermudów i Australii.
W Stanach Zjednoczonych można obserwować fantazyjne kapelusze na głowach pań w kościołach na mszy na Wielkanoc. Bardzo popularną tradycją jest również Egg Hunting i wspólne biesiadowanie.
Serdecznie pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt. 🤗
Dzięki za info. Pięknej Wielkanocy. 🙂