Wielkopolska to region, który wyróżnia się piękną przyrodą i ważnymi pamiątkami historycznymi. Graniczy z Pomorzem Zachodnim, Pomorzem Gdańskim, Kujawami, ziemią łęczycką, ziemią sieradzką, Górnym Śląskiem, Dolnym Śląskiem i ziemią lubuską. Budzi wiele skojarzeń… To tam była pierwsza historyczna stolica Polski. Stamtąd pochodzą m.in. słynna nalewka benedyktynka czy rogale świętomarcińskie. A także uwielbiane poznańskie koziołki! To nie wszystko. Wielkopolska jest szczególnie bogata w zamki, pałce i dwory! Zapraszam więc… na kolejny subiektywny przegląd atrakcji turystycznych oraz autorską propozycję niedługiej wycieczki w tamte strony.
Oto następny tekst z działu Własne drogi. W czerwcu tego roku miałam okazję wybrać się na kilkudniowy urlop. Tym razem postawiłam na sąsiedni region. I to był strzał w dziesiątkę!
Spis treści:
Atrakcje i zabytki Wielkopolski
Województwo wielkopolskie to region pełen atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawe miasta, festiwale, parki narodowe, puszcze, jeziora, nietypowe muzea i skanseny, piękne rezydencje arystokratyczne… To dobry wybór na city break czy odpoczynek w stylu slow life.
Do niedawna Wielkopolska wciąż była dla mnie w dużej mierze nieodkrytym terenem. Byłam w Poznaniu kilka razy, poza tym wcześniej odwiedziłam m.in. Gniezno i Jarocin. Tym razem zamiast dużych miast – postawiłam na małe miejscowości, ale też historyczne budowle, parki, ogrody oraz oryginalne muzea tego regionu.
Prym podczas tej wycieczki wiodły zamki, pałace i dwory. Tak poznałam liczne romantyczne miejsca w Wielkopolsce i idealne atrakcje na weekend. Co warto zobaczyć pod Poznaniem? Jak zwiedzać ten teren? Czym wyróżnia się region wielkopolski? Sprawdźcie!
Zamki, pałace, dwory (i nie tylko!)
Wielkopolska kraina to świetne miejsce na weekend czy urlop. Region jest zróżnicowany, klimatyczny. To teren o wielu obliczach. Mieszkańcy Wielkopolski reklamują swoje województwo jako „wielką historię, wielką przyrodę”. Wybierając się w te strony można zresztą odbyć prawdziwą podróż w czasie! To właśnie zachęciło mnie do małej wycieczki do sąsiedniego regionu.
Zwiedziłam m.in. zamek i arboretum w Kórniku, zamek w Rydzynie, a także pałace w Śmiełowie, Rogalinie oraz Dobrzycy. Dwór w Koszutach, Świętą Górę w Gostyniu, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, Skansen filmowy Soplicowo…. To tylko parę z wielu miejsc, jakie miałam okazję zobaczyć. Zajęło mi to 5 dni. Relacje z tych podróży można znaleźć na moim Instagramie.
Każdy kto kocha lokalizacje niezwykłe, historię, literaturę oraz sztukę ogrodniczą – powinien odwiedzić ten region. Poniżej kilka miejsc, które warto zobaczyć w Wielkopolsce!
Zamek w Kórniku – to miejsce obowiązkowe. Kórnik to niewielkie miasto położone w sercu Wielkopolski. Jest tam zamek, arboretum, urokliwy rynek, gotycki kościół, promenada, jezioro i ławeczka poetki…
Zamek położony jest w pobliżu Jeziora Kórnickiego. Budynek znajduje się na wyspie otoczonej fosą. Sąsiaduje z arboretum kórnickim, dawnym parkiem przyzamkowym, będącym najstarszym i najbogatszym dendrarium w Polsce. Zamek to budynek nawiązujący do stylów: gotyckiego, angielskiego, renesansowego oraz orientalnego. Rezydencja pełna jest cennych zbiorów bibliotecznych, dzieł sztuki oraz pamiątek rodzinnych i narodowych. Jedną z ważniejszych dla miejsca postaci był Tytus Działyński. A najbardziej okazałym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska!
To stąd wywodzi się też legenda o Białej Damie z obrazu. Kobieta co noc przed północą ożywa i wychodzi z malarskich ram, by spacerować po okolicy i spotkać się z pewnym rycerzem. Kim jest ten damski duch? To jedna z najbarwniejszych lokalnych postaci: Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Mówi się, że była to gospodarna kobieta, troszcząca się o zamek, ale też ludzi zamieszkujących zarządzane przez nią tereny. Z ciekawostek – podobno ta osiemnastowieczna bizneswoman hodowała wielbłądy i lubiła białe suknie.
Co jeszcze warto wiedzieć o Kórniku? To tu urodziła się noblistka Wisława Szymborska! Dom słynnej poetki znajduje się na Prowencie. W pobliżu budynku, nad brzegiem jeziora, przebiega promenada jej imienia, przy której znajduje się pomnik – ławeczka poświęcony literatce. To miasto całkowicie mnie zauroczyło. Mnóstwo zieleni, literacki klimat i ciekawa architektura. To jest to!
Zamek w Rydzynie – to jedna z największych tego typu budowli w Wielkopolsce. Znajduje się na sztucznej wyspie. Został zbudowany w XVII wieku, na murach gotyckiego zamku. Jego barokowy charakter jest dziełem Włochów osiadłych w Polsce. Otacza go morze róż, a blisko znajduje się rozległy park. Mieszkał tu polski król. Kto taki?
Jednym z najciekawszych mieszkańców zamku był… Stanisław Leszczyński. Po utracie korony udał się na emigrację. Ostatecznie zasłynął w Europie jako książę Lotaryngii, pisarz polityczny, filozof i tłumacz. Jego córka Maria była królową Francji, żoną Ludwika XV. Co ciekawe, był wielkim miłośnikiem sztuki kulinarnej. To on rozsławił ciastka magdalenki czy zupę cebulową z grzankami.
Z zamkiem są związani bohaterzy, którzy walczyli u boku Napoleona: Józef Sułkowski i Antoni Paweł Sułkowski. Poza tym, wnętrza rezydencji zwracają uwagę bogactwem sztukaterii oraz rzeźby. Znaleźć można tu także m.in. bogate zbiory przyrodnicze. Dziś w zamku znajduje się hotel, restauracja i organizowanie są różnego typu atrakcje. Z zamkiem związana jest mrożąca krew w żyłach legenda o Białej Damie i kościotrupach, ale tę opowieść zostawiam… bardziej dociekliwym.
Dwór w Koszutach – historyczne i zielone miejsce. Mnie szczególnie zachwyciła ukwiecona okolica parku przy budowli. Pierwsze informacje o istnieniu zieleńca pochodzą z XVIII wieku. To teren urokliwych rabat z kwiatami, stawów z liliami, wielogatunkowego drzewostanu, naturalnych alejek, a przede wszystkim pięknych róż. Sam dworek, czyli Muzeum Ziemi Średzkiej, jest ciekawy, ale jego otoczenia to już w ogóle… bajka.
Dwór w Koszutach to romantyczna, późnobarokowa siedziba szlachecka z XVIII wieku. W środku znajduje się ekspozycja przybliżająca życie ziemiaństwa w Wielkopolsce. Miejsce otacza malowniczy park, który tworzy naturalne, przyrodnicze otoczenie rezydencji. Obecnie zieleniec zajmuje powierzchnię 4,7 ha i cały czas w oparciu o istniejące środki oraz możliwości trwa jego rekonstrukcja. To miejsce z niezwykłym klimatem. Jeden z ciekawszych zakątków wielkopolskich.
Pałac w Rogalinie – to jest kolejne miejsce obowiązkowe. Obiekt niezwykły. Pałac, galeria obrazów, kościół z mauzoleum, ogród, park i słynne dęby… Rogalin to zakątek, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historycznej architektury, sztuki oraz przyrody. Teren ten znany jest głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich.
W Rogalinie krzyżują się polski duch, wielka przyroda oraz pokolenia ludzi niepospolitych. Ten zespół pałacowo-parkowy posiada status pomnika historii! Znajduje się tu wspaniała galeria obrazów. W tych zbiorach są dzieła takich artystów jak np. T. Axentowicz, O. Boznańska, A. Gierymski, J. Malczewski, L. Wyczółkowski i S. Wyspiański. To tu można podziwiać największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska”!
Przez to miejsce przewinęło się mnóstwo znanych Polaków. W Rogalinie był Adam Mickiewicz. Poza tym, pałac gościł wielu innych utalentowanych ludzi. Był tu też Henryk Sienkiewicz oraz całe grono słynnych malarzy (m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Michał Wywiórski). Jedną z najciekawszych postaci pałacu jest Edward Raczyński. Magnat, ekscentryk, fundator, mecenas sztuk i nauk. Wykształcony człowiek, podróżnik, bibliofil, propagator oświaty higienicznej, działacz polityczny i społeczny, patriota, wydawca… Mężczyzna wielu zainteresowań oraz pomysłów. Smutne jest to, że skończył tragicznie, targając się na własne życie, na wyspie jeziora w Zaniemyślu. Porównywano jego los do Hrabiego Henryka z „Nie-Boskiej komedii” Z. Krasińskiego.
To tu znajdują się też słynne dęby – Lech, Czech i Rus! Ten ostatni ma aż 800 lat. Drzewo jest najstarszym dębem w Polsce. Rośliny te są niezwykłe. Dla Słowian były święte, prócz tego to z nimi wiąże się legenda o trzech braciach. Drzewa te od wieków fascynują i pobudzają wyobraźnię.
Pałac w Śmiełowie – to miejsce, z którego Adam Mickiewicz zaczerpnął liczne inspiracje do „Pana Tadeusza”. Śmiełów to miejscowość położona w Szwajcarii Żerkowskiej. Bywało tu wiele wybitnych osobistości. Miejsce zasłynęło jednak dzięki pobytowi Mickiewicza. Spędził tu kilka miesięcy między 1831 a 32 rokiem, inspirując się wszystkim wokół.
Wieszcz wdał się tu w romans… z pewną damą. Konstancja Łubieńska, kojarzona z Telimeną, była piękna, oczytana, dowcipna i elokwentna. Literatka, publicystka, żona, matka. Dla słynnego poety była gotowa porzucić rodzinę i udać się z kochankiem na emigrację! Z czasem wzajemna fascynacja między tą dwójką przerodziła się jednak w długoletnią przyjaźń.
Dziś znajduje się tu Muzeum Adama Mickiewicza. Warto odwiedzić ten zakątek, można np. w ten sposób uczcić Rok Romantyzmu Polskiego. Otaczający pałac park zachęca zaś do romantycznych spotkań, spacerów i marzeń. Nie brakuje w nim uroczych, zacisznych zakątków.
Inne pałace warte zobaczenia – to pałac w Będlewie, zespół pałacowo-parkowy w Miłosławiu i pałac w Dobrzycy.
- Pałac Będlewo to XIX-wieczna budowla, w stylu neogotyku angielskiego, otoczona krajobrazowym parkiem. Rezydencję wybudował Bolesław Eulogiusz Potocki, herbu Szeliga. Polski hrabia ziemianin, działacz społeczny i gospodarczy. Pałac jest ośrodkiem badawczo-konferencyjnym stanowiącym część IM PAN.
- Pałac w Miłosławiu to kolejna XIX-wieczna rezydencja, ale w stylu neorenesansowym. Była wielokrotnie przebudowywana. Otacza ją park, w którym znajduje się najstarszy na ziemiach polskich pomnik J. Słowackiego. W tym miejscu gościło wielu wybitnych Polaków, m.in. pisarze, muzycy, malarze i działacze polityczni.
- Pałac w Dobrzycy to przykład architektury barokowo-klasycystycznej, z cechami romantycznymi. Otacza go park krajobrazowy w stylu angielskim, z rosarium i ptaszarnią. Mieści się tu Muzeum Ziemiaństwa. Jednym z najciekawszych mieszkańców pałacu był August Gorzeński, związany z królem S.A. Poniatowskim. W muzeum można podziwiać bardzo ciekawą wystawę „Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką. O kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach”.
Inspiracje podróżnicze
To tylko parę miejsc – ku inspiracji (lub dla przypomnienia). Jeśli nie zwiedziliście jeszcze tych zakątków, wpiszcie choć kilka na listę „do zobaczenia”. Naprawdę warto! Na koniec zostawiam cytat. „Nie tak, Panowie Bracia, w Wielkopolszcze było: Co za duch! co za zgoda! aż przypomnieć miło!”: pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.
Więcej inspiracji turystycznych znajdziecie we wspominanym dziale Własne drogi. Lubicie podróże szlakiem zamków, pałaców i dworów?
autor: Urocznica, źródła informacji: m.in. bkpan.poznan.pl, kornik.travel.pl, rogalin.mnp.art.pl, wikipedia.org, wielkopolska.travel, zdjęcia: archiwum prywatne (czerwiec 2022)
Pieniny, Gorce, Spisz: atrakcje wśród górskich szlaków
Bardzo ciekawy i zaskakujący post Urocznico. Miejsca przedstawione – w których nie byłem jeszcze. Ale wszystko przede mną. Pozdrawiam po zabieganym dniu – trochę jak w “Wielkim Oczekiwaniu ” 😉
Dokładnie, wszystko przed Tobą. 🙂
Dziękuję za polecenie. Uwielbiam zwiedzać zamki i dwory, więc z przyjemnością wybiorę się w podróż po Twoich śladach 🙂
Też uwielbiam zwiedzać historyczne budowle. 🙂
Takie miejsca niewątpliwie potrafią pobudzić wyobraźnię.
Zdecydowanie. 🙂
Super artykuł 😀
🙂
Niektóre te miejsca zwiedziałam kiedyś na koloniach i od jakiegoś czasu myślę by znowu do nich wrócić 🙂
Super. 🙂
Dziękuję za inspirujący post. Jeszcze kilka miejsc w Wielkopolsce mam do odwiedzenia 🙂
🙂