
Spacerując po Szczecinie, zawsze można natrafić na coś interesującego. Oto kolejna ciekawostka ze stolicy Pomorza Zachodniego. Przechadzając się po mieście, warto poznać bliżej okolice ulicy Świętego Ducha. Znajduje się tu jeden z ciekawszych zieleńców, jest też kilka zabytków i… Pasaż Williama Turnera. Ten wybity angielski malarz odwiedził kiedyś Szczecin. Co William Turner tutaj robił? Oto następny post z cyklu „Własne drogi”.
„Wspaniały w zamysłach – niezgłębiony w wiedzy – w swej potędze jedyny – żywioły mając na skinienie, a noc i brzask posłuszne jego władzy, wysłany jako prorok wszechświata, jawi się wielkim aniołem Apokalipsy, odzianym w obłok, z tęczą na głowie, słońce i gwiazdy dzierżąc w dłoniach”: napisał o artyście John Ruskin w książce „Współcześni malarze”.

Jeden z ciekawszych zieleńców Szczecina, zaaranżowany w rejonie ul. Wyszyńskiego i św. Ducha, archiwum prywatne

Pasaż Williama Turnera w Szczecinie, archiwum prywatne (wrzesień 2024)
Pasaż Williama Turnera
William Turner odwiedził Szczecin, podróżując po Europie. Pasaż to pamiątka wizyty wybitnego artysty. Pomysłodawcą jego nazwy jest prof. dr hab. Kamil Kuskowski. Pasaż łączy ulicę Podgórną i Świętego Ducha.
To niewielki przesmyk między zabytkowym budynkiem TRAFO Trafostacji Sztuki a współczesnym biurowcem Selsinu. Miejsce jest schowane, nie każdy o nim wie, ale wiąże się z nim bardzo ciekawa historia…

Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Jeden z obiektów, które w swoim szkicowniku uwiecznił Turner, Wikipedia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zabytek znalazł się w szkicowniku malarza, Wikipedia
Malarz światła
William Turner (1775 -1851) był słynnym angielskim malarzem i rysownikiem, znanym z romantycznych pejzaży. Uważany jest za prekursora impresjonizmu. Artysta odwiedził Szczecin w 1835 roku. Podczas pobytu uwiecznił ówczesne miasto na 21 szkicach. Rysunki znajdują się obecnie w kolekcji Tate Gallery w Londynie!
To nie lada gratka. W szkicowniku Turnera można znaleźć rysunki szczecińskiego zamku, kościoła św. Jakuba i portu. Turner był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych twórców romantyzmu. Jego znane dzieła to m.in. „Rybacy na morzu”, „Statek niewolniczy”, „Burza śnieżna: Hannibal przekraczający Alpy”, „Bitwa pod Trafalgarem” i „Deszcz, para, szybkość”.
Artystę nazywano „malarzem światła”. W 2014 roku powstał film biograficzny „Pan Turner”. Produkcja zdobyła wiele nagród. Obecnie można ją zobaczyć na popularnych serwisach streamingowych.

Port morski w Szczecinie. Turner to miejsce też upamiętnił w swoich szkicach, Wikipedia

Jedno z najbardziej znanych dzieł artysty. Obraz „Rybacy na morzu” (znany także jako Pejzaż morski z Cholmeley), 1796, Wikipedia
Pamiątka wizyty artysty
„Stworzył romantyczny pleneryzm: świty, zachody, mgły, burze, śnieżyce, tęcze, pożary, fosforencja, chmury i dymy – w tej swoistej ikonografii nikt Turnera nie przewyższył. (…) Ukazał on zjawiska atmosferyczne nigdy przedtem w malarstwie nie przekazane, a subtelność i trafność tego przekazu nie przewyższali impresjoniści francuscy, mimo zbiorowych poszukiwań i znakomitych talentów”: napisała o artyście Maria Rzepińska w książce „Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego”.
Pasaż Turnera to jedyne miejsce w Polsce, które upamiętnia u nas tego artystę. Przypomina o tym, jak barwną przeszłość ma Szczecin! To ciekawy wycinek z historii sztuki oraz dziejów miasta. Więcej zachodniopomorskich ciekawostek – niebawem. Sporo znajdziecie też w poprzednich postach i na Instagramie.

Jeden z najnowocześniejszych obrazów Turnera. „Deszcz, para, szybkość”, 1844, Wikipedia

W 2005 roku, w głosowaniu zorganizowanym przez BBC Radio 4, to dzieło zostało wybrane jako najwspanialszy obraz w Wielkiej Brytanii. „Ostatnia droga Temeraire’a”, 1839, Wikipedia
autor: Urocznica, zdjęcia: archiwum prywatne, Wikipedia, (foto główne: Autoportret Turnera z 1798 r., Wikipedia, budynek TRAFO przed II wojną światową, Wikipedia)
Wcześniej o tej postaci nie słyszałem, pozdrawiam .
Warto co nieco poczytać o Turnerze, uważany jest za największego malarza angielskiego romantyzmu. 🙂
Jak ja mogłam przeoczyć ten wpis? Wybacz, że komentuję z takim opóźnieniem. Twój wpis jest bardzo ciekawy.
Ja też nie słyszałam o tym artyście,a szkoda bo widzę że piękne dzieła tworzył. Bardzo dziękuję za ten post 😀
Pięknie malował, miał ciekawy życiorys, podróżował. Warto zapoznać się z biografią artysty nieco bliżej. 🙂
Ale pięknie wygląda Zamek Książąt Pomorskich z lotu ptaka 🙂
Ja również nie słyszałam o tej postaci
Koniecznie o nim poczytaj, albo obejrzyj wspomniany wyżej film, to ciekawa postać. 🙂
Oglądałam film o Williamie Turnerze . Cenie go również za cały artystyczny dorobek, choć w filmie przedstawiony był trochę niekorzystnie. Jego obrazy są niesamowicie tajemnicze, przesiąknięte mgła i angielskim klimatem.
Pozdrawiam Cię serdecznie.:))
Każdy geniusz ma swoje demony… Film jest ciężki w odbiorze, ale wart obejrzenia. A obrazy piękne, miał wielki talent. 🙂