
Wisteria to piękne i kwitnące pnącze. W maju ma swoje pięć minut! Właśnie w tym miesiącu obsypuje się kwiatami. Ten fioletowym deszcz to wspaniałe widowisko. Efektowne zasłony pachnących i spadających kaskadami kwiatów przyciągają wzrok wielu miłośników cudów natury. Warto poznać tę roślinę bliżej. Zapraszam na następną garść zielonych ciekawostek!
Glicynia to rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Naturalnie występuje w Ameryce i Azji. Rośnie w lasach, zaroślach, na terenach skalistych oraz nad rzekami. Uprawiana jest też jako roślina ozdobna. Wisteria to wspaniała dekoracja ogrodu, pergoli, bramy, tarasu, balkonu czy altany.

Pixabay

Pexels
Wyjątkowo słodki kwiat
Glicynia słodko wygląda i pachnie. Podobno jej nazwa pochodzi od greckiego słowa glykós. Czyli: słodki. Kwitnie w maju. Czasami powtarza swój spektakl późnym latem. Wisteria to długie liany, ale przede wszystkim motylkowe, zwisające grona kwiatów. Najczęściej fioletowe, czasem niebieskie, rzadziej białe lub różowe.
Roślina jest ciepłolubna, ekspansywna, okazała. To egzotyczna ślicznotka. Piękna, ale trująca. Żyje wiele lat, to roślina długowieczna. Wisteria wymaga przycinania. Podobno możną ją też formować w drzewka i krzewy, a nawet uprawiać jako bonsai.
Glicynia to nie tylko ozdobny kwiat! Wykorzystuje się jej olejki eteryczne. Kora zaś znalazła zastosowanie w włókiennictwie. Najpopularniejszą odmianą rośliny jest glicynia kwiecista. Bardzo znane są też glicynia chińska oraz amerykańska.

Pexels
Londyn w fioletowej powodzi
Glicynia kojarzy się z Londynem i serialem „Bridgertonowie”. Co roku na wielki spektakl kwiatów czeka cała stolica Anglii. Wisteria w Polsce jest znana, ale jej prawdziwym królestwem jest właśnie Londyn! W maju wielu anglików urządza specjalne spacery po swojej stolicy, by zobaczyć i uchwycić na zdjęciach cudowne widowisko natury. Niektórzy nazywają to „wisteria-histeria”.
Każdy region ma swoje florystyczne trendy. Glicynia kojarzy się właśnie ze stolicą Wielkiej Brytanii. Piękne wisterie można podziwiać np. w Kensington, Notthing Hill, Eastcote House Gardens i Chiswick. Temat dodatkowo stał się bardziej popularny dzięki serialowi „Bridgertonowie”, gdzie glicynia ozdabia arystokratyczne rezydencje głównych bohaterów produkcji.
Wisterię oczywiście można też podziwiać w wielu polskich zakątkach, w tym przydomowych ogrodach. Szczególnie piękne okazy tej rośliny są zaś np. w warszawskim ogrodzie wilanowskim, Nieborowie. Wspaniała jest również glicynia ze szczecińskiej Różanki.

Pixabay
Symbol szczęścia
Wisteria to piękna ozdoba natury, ale też pozytywny znak. Symbolizuje szczęście, owocną karierę zawodową oraz zgodne i udane małżeństwo. Kojarzy się ją z witalnością, sukcesem, miłością, powodzeniem.
W Azji wykorzystuje się ją w sztuce. Poleca się tę roślinę podczas ceremonii ślubnych, przy zakładaniu nowych firm czy przed narodzinami dziecka. Mówi się, że jest dobra na „nowe początki”. „Nabrzmiała tęsknotami/ w eksplozji płatków/ tonie wonnymi kaskadami/ w strugach kwiatów…”: a tak napisała o niej Aleksandra Baltissen w wierszu „Glicynia”.

Pixabay

Pexels
autor: Urocznica, źródła: well.pl, wikipedia.org, wiersze.annet.pl, clematis.com.pl, elle.pl, zdjęcia: Pixabay, Pexels
Kojarzyłem wcześniej tę roślinę, ale poza wyglądem nie wiedziałem o niej nic , pozdrowienia , po zabieganym przedpołudniu 😉 .
Wygląda bardzo efektownie, ale poza tym, kryje w sobie mnóstwo ciekawostek. 😉
Jakie piękne ujęcia. Bajkowo to wygląda.
To bajeczna roślina. 🙂
Cudna jest. Sporo rzeczy się o niej dowiedziałam z Twojego wpisu 🙂
Super. 🙂
Cudowna i wyjątkowa roślina.
Dziękuję za ciekawą lekturę 💖🌷
O tak, niezwykła roślina. 🙂
U mojej Mamy jest w ogrodzie, zachwycająco piękna, to roślina💜😊
Serdeczności przesyłam🤗🍀
Pięknie. 🙂
Maj jest cudny 🙂
Zdecydowanie, szkoda, że tak szybko mija…
Piękne fotografie!
Tak, kojarzę wiersze. Czytałam jej tomik “Wiersze wybrane” a mam w planach jeszcze dwa: mi.in. “Godziny nad ranem” 🙂
🙂
Cudnie się prezentują :).
raeszka.blogspot.com
🙂
Wspaniała roślina do dużego ogrodu ale też pięknie zdobi ulice.Powinno się więcej jej sadzić. Pozdrawiam :-).
Też tak uważam. 🙂