Mądre, sprytne, piękne. Wyróżniające się inteligencją i urodą. Kojarzone z magią oraz siłami nadprzyrodzonymi. Niepowtarzalne i zjawiskowe. Nic dziwnego, że od lat inspirują filmowców. Czarownice to kobiety niezwykle intrygujące, a od jakiegoś czasu widać, że zainteresowanie nimi znów wzrasta. Jednym z przejawów tego zjawiska jest spora ilość magicznych produkcji filmowych i serialowych. Czary-mary, hokus-pokus, abrakadabra… Seriale o czarownicach zdobywają coraz większą popularność, zapraszam więc na subiektywny przegląd kilku z nich.
Odważne czarodziejki, dobre wróżki, okrutne wiedźmy, tajemnice wieszczki… Magiczne kobiety mają wiele twarzy. Seriale o czarownicach z ostatnich lat pokazują zaś ich różnorodność. Jedne produkcje są lepsze, inne nieco słabsze, z pewnością jednak postacie magicznych kobiet zostały w nich ciekawe wykreowane. Oto 5 wartych uwagi seriali.
Spis treści:
Seriale o czarownicach: 5 produkcji z ostatnich lat
Magiczne seriale to obecnie jedne z najpopularniejszych pozycji w internetowych serwisach, choć można je znaleźć także w programach telewizyjnych. Liczne produkcje z magią w tle znajdują się na platformach typu Netflix oraz HBO GO, ale nie tylko. Przygody zarówno współczesnych, jak i dawnych czarodziejek cieszą się zaś sporym zainteresowaniem. Seriale są dość różnorodne, więc każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Poniżej subiektywne zestawienie prezentujące wybrane seriale o czarownicach z ostatnich lat. Kolejność przypadkowa.
1/ Księga czarownic (2018-?)
Produkcja to serialowy dramat romansowy w nurcie fantasty. Opowiada o współczesnej czarownicy, która próbuje odkryć tajemnicę starej księgi. Zdjęcia do produkcji były kręcone w Wenecji, Oksfordzie i Bristolu. Serial to historia pokazująca świat czarownic, demonów, wampirów, sekretów przeszłości, zagadek przyszłości oraz zakazanej miłości.
„Księga czarownic” opowiada o Dianie, badaczce historii, która wypiera się swojego magicznego pochodzenia. Pewnego dnia znajduje niezwykłą księgę. Odkrycie, jak i sama Diana, budzą zainteresowanie Matthew, wampira z długą przeszłością. Między kobietą a mężczyzną rodzi się zakazane uczucie. Oboje chcą chronić księgę, by nie wpadła w niepowołane ręce i nie zburzyła równowagi w świecie. Serial jest luźną adaptacją serii powieści „Księga wszystkich dusz” Deborah Harkness. „Czarownica” była pierwszym tomem cyklu, to międzynarodowy bestseller, który znalazł się m.in. na liście „Sunday Times”.
2/ Chilling Adventures of Sabrina (2018-2020)
Najnowsza wersja przygód nastoletniej czarownicy to serial z pogranicza horroru i fantasy. Opowiada o Sabrinie Spellman, która jest pół-śmiertelniczką, pół-czarownicą. Dziewczyna, w której żyłach płynie krew wiedźm i ludzi, próbuje łączyć życie zwykłej nastolatki z rodzinnymi, magicznymi tradycjami.
Serial jest luźną adaptacją komiksu o takim samym tytule, wydawanego przez Archie Comics. To kolejna wariacja na temat Sabriny. Wcześniej, w latach 90. i na początku XXI wieku sporą popularnością cieszył się amerykański sitcom dla młodzieży „Sabrina, nastoletnia czarownica”. Familijny serial fantasy w komediowym klimacie doczekał się 7 sezonów. Powstały też 3 filmy telewizyjne o przygodach Sabriny. „Chilling Adventures of Sabrina” nawiązuje do tamtej produkcji, ale to jednak zupełnie inna, mroczniejsza opowieść. Pojawiają się w niej wątki romantyczne i obyczajowe, serial skupia się jednak głównie na motywach grozy oraz efektach specjalnych.
3/ Good Witch (2015-?)
Serial to komediodramat w nurcie fantasy, w którym główną rolę gra Catherine Bell, będąca zarówno koproducentką, jak i gwiazdą produkcji. „Good Witch” opowiada o losach mieszkańców miasteczka Middleton, w tym Cassie oraz jej córki Grace. Czarująca wdowa o magicznych mocach samotnie wychowuje córkę, prowadzi pensjonat oraz sklep Bell, Book & Candle. Angażuje się w skomplikowaną relację z nowoprzybyłym do miasteczka lekarzem. Doktor Sam Radford i jego syn są pod ogromnym wrażeniem Cassie i Grace.
Serial to ciepła, zabawna oraz rodzinna opowieść o dobrej czarownicy, która ma niezawodną intuicję. Produkcja obecnie ma 6 sezonów, choć już zapowiadane są kolejne odcinki. „Good Witch” cieszy się w USA ogromną popularnością, losy Cassie śledzą tam podobno miliony widzów. Nic w tym dziwnego, to bardzo przyjemna, spokojna produkcja, która pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Serial był nominowany do nagrody Saturny 2019.
4/ Wieczna wiedźma (2019-2020)
Kolumbijski dramat fantasy to opowieść o Carmen, czarownicy i niewolnicy z XVII-wieku, która przenosi się do czasów współczesnych. Wiedźma podróżuje w czasie, aby uniknąć spalenia na stosie, a także uratować siebie oraz swojego ukochanego. Dziewczyna musi odnaleźć się we współczesnej Kartagenie, nie przesadzając przy tym z magią, a przy okazji odzyskać pewien tajemniczy przedmiot.
Serial zawiera wątki przygodowe, romansowe, detektywistyczne oraz humorystyczne. Akcja rozgrywa się zarówno w XVII-wiecznej, jak i dzisiejszej Kartagenie. Carmen we współczesnym świecie zdobywa nowych przyjaciół, idzie do szkoły, poznaje nowe technologie, nie zapomina jednak o tym, że ma pewną misję do wypełnienia. „Wieczna wiedźma” to produkcja lekka, w młodzieżowym stylu. Spodoba się fanom seriali w latynoskim klimacie. Mimo pewnych niedociągnięć, może być przyjemną rozrywką dla tych, którzy cenią niewymagające historie o miłości, magii oraz przyjaźni.
5/ Czarny księżyc (2020)
Włoski serial to kostiumowy dramat w stylu fantasy. Akcja obrazu rozgrywa się w XVII-wiecznych Włoszech. Nastoletnia położna oskarżona o czary musi wybrać między pechową miłością i swoim potężnym przeznaczeniem. Romantyczny serial fantasy to przede wszystkim opowieść o młodej kobiecie, która zmuszona jest zmierzyć się z wielkimi przeciwnościami losu.
Włoska produkcja zbiera różne opinie, ale z pewnością nie brak w niej pięknych krajobrazów, ładnej muzyki, ciekawej historii miłosnej oraz interesujących kostiumów. W tle mamy niepokoje polityczne, polowania na czarownice, czyhające niebezpieczeństwo. Prócz wątku miłosnego, romantycznego, w produkcji ważne jest też feministyczne przesłanie, pokazujące aspekty kobiecej solidarności. W serialu sporo miejsca poświęcono tematowi wsparcia od bliskich pań, opiekunek oraz przyjaciółek. Produkcja być może spodoba się fanom typowych kobiecych obrazów, ale osadzonych w magicznym, fantastycznym klimacie.
Seriale o magii i czarach
Lubicie seriale o czarownicach? Więcej niezwykłej tematyki w dziale: Czary mary. Zachęcam także do lektury tekstu: „Bridgertonowie” i podobne. Seriale kostiumowe na podstawie książek.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pexels