Dziś, 14 marca, obchodzimy Dzień Motyli! To dobry moment by przyjrzeć się tym kruchym i pięknym istotom skrzydlatym oraz zastanowić nad ekologią. Według niemieckiego naukowca Josefa H. Reichholfa w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 80% motyli! Co warto wiedzieć o tych owadach? Czym mogą nas zaskoczyć? Zapraszam na kilka ciekawostek.
Połowa marca to dobry moment na święto motyli, gdyż właśnie zaczynają pojawiać się na łąkach i w ogrodach. W ostatni weekend widziałam na spacerze kilka tych pięknych owadów, głównie cytrynków. Motyle to zwiastuny wiosny! Na tym blogu można znaleźć kilka poświęconych im tekstów. W ich święto także zachęcam do lektury paru informacji.
Spis treści:
Dzień Motyli w ciekawostkach
Wiele gatunków motyli możemy spotkać nie tylko na łąkach, polanach czy nad rzekami, ale również w miastach. Mimo, że to dla nich tereny mało przyjazne, do miejskiej fauny należą nie tylko bielinki i rusałki, ale także wiele innych gatunków. Co jeszcze warto wiedzieć o tych owadach?
Motyle są ulubieńcami niektórych kwiatów
Wśród motyli znajdziemy gatunki szkodliwe, pożyteczne oraz takie, które nie mają wpływu na gospodarkę człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie one, obok pszczół i trzmieli, zapylają najwięcej roślin. Przenoszą pyłek kwiatowy. Wielu tym owadom zawdzięczamy więc owoce i warzywa. Poza tym, gąsienice są potrzebne ptakom, które karmią nimi swoje potomstwo.
Co ciekawe, wiele gatunków roślin wyspecjalizowało się w wytwarzaniu kwiatów dostosowanych do zapylania właśnie przez motyle! Chodzi m.in. o kielisznik, wiesiołek lepnica, wiciokrzew czy podkolan. Istnieją nawet motyle, które zachowują się jak kolibry. W trakcie wysysania nektaru z kwiatów umieją zawisnąć w powietrzu, utrzymywane przez bardzo szybki ruch skrzydeł! Popularnym przedstawicielem tej grupy jest fruczak gołąbek.
Z pozoru kruche, a tak naprawdę silne i sprytne
Motyle wydają się delikatne i kruche, ale tak naprawdę są silne oraz sprytne. Te owady są zmiennocieplne, wykorzystują skrzydła jak panele słoneczne. Potrafią nawet odbywać dalekie podróże. Niektóre migrują na ogromne odległości, nie ustępując w tym ptakom. Umiejętnie uzupełniają swoją dietę. Kiedy brakuje im składników, prócz nektaru kwiatów, sięgają np. po fermentujące owoce, a nawet błoto.
Poza tym, potrafią chronić się przed naturalnymi wrogami. Udają uschnięte liście, dostosowują się do kory drzew, straszą kolorami i wzorami skrzydeł. Co więcej, gatunki nocne udają dzienne i na odwrót! Niektóre potrafią piszczeć, odstraszając drapieżcę, np. nietoperze. Zazwyczaj ich życie jest krótkie, trwa kilka dni lub tygodni, ale niektóre żyją nawet rok. Rekordziści z Ameryki Północnej podobno to prawdziwie długowieczne owady. Żyją nawet kilkanaście lat!
To jedna z najliczniejszych grup owadów na świecie
Motyle, zaraz po chrząszczach, stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów, jaka żyje na świecie. Na całym globie mamy około 170 tysięcy gatunków motyli. W Polsce występuję ich ponad 3 tysiące gatunków. Stanowcza większość z nich to motyle nocne, czyli ćmy. Na terenie kraju objętych ochroną ścisłą jest 20 gatunków, a ochroną częściową: 16 gatunków.
Wiosna jest idealną porą roku, żeby zacząć swoją przygodę z motylami. Można wtedy stopniowo nauczyć się je rozpoznawać. Obserwacja motyli dostarcza cennych danych, ponieważ owady te są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Warto też zwrócić uwagę na polskie nazwy motyli, które czasami brzmią bardzo ciekawie.
PS Widzieliście już w tym roku pierwsze motyle? Lubicie te owady? Znacie inne ciekawostki idealne na Dzień Motyli? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: piorin.gov.pl, focus.pl, wikipedia.org, tvn24.pl, uwb.edu.pl, naukawpolsce.pl, zdjęcia: Pixabay
Cytaty o motylach: z książek, wierszy i nie tylko
Ja jeszcze nie widziałam w tym roku motyla, ale moja Kalinka była na weekend u dziadków i widziała już motylka. Piękne są te małe stworzonka.
Piękne i potrzebne. 🙂
Nie wiedziałam, że jest taki dzień, ciekawie się czytało. Widziałam ostatnio cytrynka 🙂
Cytrynki są urocze. 🙂
W tym roku widziałem już motyle – poza tym pełno w okolicach , w których mieszkam – jest dużo ciem. Pozdrawiam serdecznie, faktycznie nietypowe święto 🙂 .
To ważne święto z ekologicznym przesłaniem. 🙂
Uwielbiam motyle, tę ich lekkość. Widziałam i tak pomyślałam, że chyba zwiastuje wiosnę :D, prawdziwą. Czyli jednak nie jaskółki a motyle zwiastują wiosnę 😀
Wiele jest zwiastunów wiosny. 🙂
Małe stworzenia, a tak ważne i piękne jednocześnie 🙂
Dokładnie. 🙂