Smak lata. Słodycz wakacji… Trwa sezon na czereśnie! Słodkie, aromatyczne, bogate w składniki odżywcze. To wspaniałe owoce lata. Skoro teraz jest ich czas, warto przyjrzeć się im bliżej. Zapraszam więc na garść ciekawostek, cytatów i informacji o właściwościach tych owoców. Te czerwone cuda są nie tylko smakowite, miłe dla oka, ale bywają również inspiracją! To coś dla ciała i ducha. Budzą miłe wspomnienia, kojarzą się z ciepłymi miesiącami… Co jeszcze? Sprawdźcie.
„W czereśniowych kolczykach/ Tańczę z wiatrem walczyka/ Czereśniowe kolczyki/ Czarodziejskie kamyki”: to fragment niegdyś popularnej piosenki „Czereśniowe kolczyki” z repertuaru grupy Afrik. Tekst do utwory napisał Andrzej M. Grabowski. To jednak nie jedyny utwór z tymi owocami w tle, który warto wymienić. Więcej poniżej. Czereśnie kryją wiele ciekawostek!
Spis treści:
Ciekawostki i cytaty o czereśniach
Te owoce idealnie smakują solo. Nadają się do przetworów, deserów, ciast, likierów oraz syropów. Niektórzy stosują je jako dodatek do mięs, inni uwielbiają w wersji kandyzowanej. Jednak mają zastosowanie nie tylko spożywcze! Co warto jeszcze o nich wiedzieć?
To owoce wiśni ptasiej
Czereśnie to jadalne owoce wiśni ptasiej. Znanej też jako trześnia. Czereśnia inaczej nazywana jest również: wiśnia dzika. Znanych jest ponad tysiąc odmian tej rośliny!
Jej owoce mogą mieć barwę żółtą, czerwoną, aż do bardzo ciemnoczerwonej, niemal czarnej. Zbierane są u odmian wczesnych na początku czerwca. Sezon na te owoce kończy się u odmian późnych w końcu lipca.
„Ustom ich jeno te czereśnie…/ Złamana gałąź szepcze weź mnie…/ a słodki kwiat usypia wolno/
jak jeden z onych którym wolno/ znać życie jeno we śnie”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Ustom ich jeno te czereśnie…”
Czereśnie mają właściwości lecznicze
Owoce te w większości składają się z wody. Czereśnie mają jednak liczne właściwości prozdrowotne. Bogate są w składniki mineralne i witaminy!
Zawierają dużo jodu, wapnia, żelaza, witaminy A, C i B. Ponadto: przeciwutleniacze. Zalecane są kobietom w ciąży, osobom z problemami trawiennymi i chorobami tarczycy. Dobrze wpływają na nerki oraz układ krążenia. Pozytywnie wpływają także na wygląd skóry.
W dawnej medycynie ludowej przygotowywano wywary z liści i kwiatów czereśni. Co więcej, ze zmiażdżonych pestek wytłaczano olejek, który wykazywał działanie rozkurczające.
„W Leluchowie miła czereśnie dziko krwawią/ Tam granicy pilnuje całkiem wesoły anioł/ W Leluchowie miła zaczyna się koniec świata/ Tam anioł traci głowę, z brzozami się brata”. Adam Ziemianin, „Leluchów” (piosenka z repertuaru zespołu Stare Dobre Małżeństwo)
Owoce te można znaleźć w sztuce i literaturze
Sezon na czereśnie w Polsce trwa krótko, jednak ich zbiory są zawsze obfite. Poza tym, czereśnie od wieków pojawiają się w sztuce! Znaleźć je można na obrazach mistrzów dawnego malarstwa. Piękne dzieło z nimi stworzył np. włoski malarz Salvatore Postiglione („Czas zbioru czereśni”).
Prócz tego – owoce te to ozdoba wielu wierszy. Można je znaleźć w utworach wielu polskich poetów. Opisywali je np. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim i Andrzej Ziemianin. Agnieszka Osiecka poświęciła im piosenkę „Apetyt na czereśnie”!
„Rwałem dziś rano czereśnie,/ Ciemno-czerwone czereśnie,/ W ogrodzie było ćwierkliwie,/ Słonecznie, rośnie i wcześnie”. Julian Tuwim „Czereśnie”
PS Lubicie czereśnie?
autor: Urocznica, źródła: wkipedia.org, polskieradio.pl, zywienie.medonet.pl, poezja.org, wikiquote.org, zdjęcia: Pixabay
Ciekawostki i cytaty o truskawkach
Tak, lubię i – nieodmiennie kojarzą się z latem 🙂 . Pozdrowienia, na południu deszcz i parno 🙂 .
To jedne z najlepszych owoców lata. 🙂
kocham czereśnie, właśnie zajadam je w pracy:)
A widzisz, też je lubię, u mnie dziś są na śniadanie. 😉
Sporo co tu przeczytałam mnie zaskoczyło .
🙂
Jak zawsze bardzo ciekawy post 🙂
🙂
O prosze, zatem i przyjemne i pożyteczne, nic tylko się zajadać na zdrowie!:)
Dokładnie. 🙂