Herbata to napój dla ciała i duszy. Szlachetny, leczniczy, pokrzepiający. W Azji ten napar jest ceniony od wieków. Na Dalekim Wschodzie jest czymś więcej niż tylko napitkiem. Herbata uznawana jest za lek, a także element stylu życia. To część tamtejszej kultury, historii, tożsamości. Nic dziwnego, że w Japonii wokół herbaty zbudowano niezwykłą ceremonię. O tym właśnie opowiada ta książka, choć nie tylko! To też niezwykły poradnik. Pełny tytuł publikacji brzmi bowiem „Mądrość herbaty. Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej”.
Książka to światowy bestseller. Na jej podstawie powstał nawet film! „Mądrość herbaty” jest idealną lekturą dla osób zainteresowanych nie tylko napojem z teiną i kulturą azjatycką, ale też poszukiwaniem sposobu na dobre życie.
Japońska ceremonia picia herbaty
Ceremonia parzenia herbaty w Japonii to niezwykła tradycja. Ten obyczaj polega na piciu naparu w eleganckiej atmosferze i przy zachowaniu ścisłych reguł etykiety. Rytuał łączy m.in. tradycję, filozofię oraz wrażliwość na przyrodę. Obyczaj ten wywarł ogromny wpływ na całą Japonię.
Jego ślady można znaleźć m.in. w architekturze, rzemiośle, zasadach urządzania i dekoracji wnętrz. To prawdziwa sztuka. Coś wyjątkowego. Japońska ceremonia herbaciana to bowiem obrzęd, rozrywka, medytacja i estetyka w jednym.
Rytuał jest skomplikowany, zawiły oraz oryginalny. Ceremonia kusi i interesuje ludzi z całego świata. To w końcu obyczaj tajemniczy oraz egzotyczny! Jak pokazuje „Mądrość herbaty” nawet dla Japończyków może być zagadką…
Kobieta i rytuał
Główna bohaterka i autorka książki to Noriko. Pewnego dnia zgodnie z zaleceniem matki zaczyna uczyć się ceremonii parzenia herbaty. Na zajęcia przychodzi razem z kuzynką Michiko. Naukę pobiera od sensei Takedy. Początkowo Noriko jest sceptycznie nastawiona do staroświeckiego rytuału. Z czasem ceremonia odmienia jej życie… I od pierwszej lekcji mija dwadzieścia pięć lat.
Wtedy autorka postanowiła napisać „Mądrość herbaty”. Od momentu pierwszego wydania książki minęło już trochę czasu, ale publikacja wciąż cieszy się popularnością. Zasłużenie! To ciekawa, wartościowa pozycja. Można z niej wiele wyciągnąć, ale należy ją czytać spokojnie, bez pośpiechu, delektując się lekturą jak dobrą herbatą.
Wszystko dlatego, że ta książka to oryginalny poradnik. Łączy motyw herbaty z tematyką szczęścia, motywacji oraz samodoskonalenia. Autorka publikacji to dziennikarka, eseistka i reportażystka. Napisała wiele artykułów oraz książek. Ten tekst uważa za jeden z najważniejszych w swoim życiu.
Sposób na szczęście
W ceremonii chodzi o coś więcej niż zaparzenie napoju. A z japońskiej kultury picia herbaty można czerpać naukę i inspirację! Autorka książki stara się to pokazać jak umie najlepiej. Być może nie jest to lektura dla każdego, ale wiele osób znajdzie tu coś interesującego. Noriko Morishita przez swoją osobistą opowieść pokazuje jak uważnie obserwować rzeczywistość, skupiać się na tym co istotne, dać sobie czas na rozwój, żyć teraźniejszością, a także z nadzieją patrzeć w przyszłość…
Czy ceremonia herbaciana może pomóc odnaleźć sens życia i szczęście? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami. Wcześniej jednak zachęcam do lektury tej publikacji. Dla mnie było to ciekawe doświadczenie czytelnicze. Z pewnością „Mądrość herbaty” zostawiła we mnie ślad. Nie mogło być inaczej. „Droga herbaty” interesuje mnie od dawna!
Na koniec trzeba dodać, że na podstawie książki powstał film o tytule „Każdy dzień to dobry dzień”. To dramat z 2018 roku. Obraz dostał wiele wyróżnień i obejrzał go ponad milion widzów! Film wyreżyserował Tatsushi Ômori.
Tytuł: „Mądrość herbaty. Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej”
Autor: Noriko Morishita
Tłumacz: Maria Borzobohata-Sawicka
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2022
PS Na tym blogu można znaleźć wiele tekstów o tematyce herbacianej. W tym recenzje książek z motywem teiny: znajdziecie je w dziale BIBLIOTECZKA. Braliście kiedyś udział w takiej ceremonii? Ja niestety nie, oglądałam ją tylko na filmach czy w telewizji, ale mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zobaczyć herbaciany rytuał na żywo.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pexels
Recenzja: „Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego nap…
Uwielbiam książki o kulturze azjatyckiej lub osadzone w niej. Te rytuały są dla mnie tak bardzo odległe, ale bardzo fascynujące, kiedy o nich czytam. Coś mnie przyciąga… Samą herbatę zaś kocham, praktycznie pod każdą postacią 🙂
Na pewno zapamiętam tę pozycję, chętnie przeczytam 🙂
Koniecznie sięgnij po tę książkę! 🙂
Nie brałem udziału w ceremonii picia / zaparzania herbaty, ale widziałem lata temu w telewizji. Pozdrawiam Urocznico 🙂 . Teraz z kolei telewizji nie oglądam, heh 😉 .
🙂
Coś w tym jest . Gdy mam atak związany IBS czyli nadwrażliwością jelita grubego sięgam po rumianek . On zawsze mnie ratuje lub łagodzi bol
Herbaty i napary ziołowe często pomagają łagodzić różne dolegliwości. 🙂
Mnie również fascynuje ta ceremonia chociaż nie brałam w niej udziału. Nie wiedziałam, ze aż tyle kroków trzeba odbyć, aby zaparzyć herbatę.
To bardzo zawiła ceremonia. 🙂