Hans Christian Andersen miał niezwykłą wyobraźnię i talent do opowiadania różnych historii. Duński autor najbardziej znany jest ze swojej twórczości baśniopisarskiej, a jego utwory dla dzieci należą do klasyki światowej literatury. Nie każdy jednak wie, że Andersen sportretował się w „Brzydkim kaczątku”, a pisał nie tylko dla najmłodszych! W tym tekście znajdziecie 5 ciekawostek na temat duńskiego literata.
Andersen to jeden z najbardziej znanych twórców baśni. Mimo, że żył w XIX wieku wciąż budzi ogromne zainteresowanie zarówno starszych, jak i młodszych miłośników literatury. Być może niektóre z poniższych informacji Was zaskoczą.
Spis treści:
Hans Christian Andersen: ciekawe fakty
Duńczyk jako pisarz zasłynął empatią, umiejętnością gawędzenia oraz filozofią życia, która mieszała optymizm z melancholią. Pisał prosto, z serca, a szarej rzeczywistości umiał dodać uroku i niezwykłości. Nic dziwnego, że jego utwory zrobiły międzynarodową karierą, a on sam od kilku wieków jest jednym z najbardziej lubianych twórców literatury baśniowej.
Babcia wprowadziła pisarza w krainę baśni
Babcia zaczepiła w Andersenie miłość do baśni, gdy był dzieckiem. Hans Christian bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem i gdzie później przebywał jego dziadek. Kilka motywów z opowieści babci wykorzystał w swoich utworach. Prawdopodobnie to ona była inspiracją dla baśni „Bzowa babuleńka”. W jednym z tekstów, pt. „Kalosze szczęścia” napisał: „By mi dogodzić, gdym prosił o czary, Dała mi babcia swoje okulary”.
Hans Christian uwielbiał podróżować
Hans Christian Andersen był niezwykle ciekawy świata. Zwiedził niemal całą Europę. Mawiał „Podróżować to żyć”. W 1842 roku opublikował książkę „Bazar poety”, która była opisem jego pobytu w Niemczech, Włoszech, Grecji oraz Turcji. Był także w Holandii, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Szwecji oraz Norwegii. Odwiedził też m.in. Rumunię, Węgry, Czechy i Austrię. W czasie swojego życia nie zwiedził ziem polskich, ale w 1844 roku zatrzymał się na noc w Szczecinie, w hotelu Preussenhof. Podróżom poświęcił wiele miejsca w swoich dziennikach.
Pisał nie tylko baśnie (choć one są najpopularniejsze)
Twórczość baśniopisarska przyniosła Andersenowi rozgłos i sławę, ale ten utalentowany mężczyzna wydał też kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, powieści, a nawet sztuki teatralne. Prowadził także dziennik. Jednak to właśnie bajeczne utwory najbardziej spodobały się odbiorcom jego twórczości. Ile baśni napisał Andersen? Ponad 150. Utwory te można podzielić na 4 grupy: teksty oparte na motywach ludowych, mitologii słowiańskiej, wzorowane na źródłach obcych oraz będące wyłącznie wytworem fantazji autora. Baśnie Andersena przetłumaczona na ponad 80 języków.
Andersen miał wielu przyjaciół
Duński baśniopisarz miał wielu słynnych przyjaciół. W gronie bliskich mu osób byli Charles Dickens, Henrik Ibsen, Jenny Lind, Honoré de Balzac, Bertel Thorvaldsen oraz bracia Grimm. W 1857 roku Andersen gościł w domu Dickesa, gdzie nocował przez… 5 tygodni. Hans Christian miał przyjechać jedynie na krótki pobyt, ale go przedłużył i niestety dał się we znaki słynnemu angielskiemu twórcy. Pisarze wcześniej wymieniali ze sobą mnóstwo listów, obu panów wiele łączyło (podziw dla siebie nawzajem, zainteresowanie teatrem, tematyka smutnego dzieciństwa), ale po wyjeździe duńskiego baśniopisarza Dickens poskarżył się znajomemu na uciążliwego gościa i przerwał korespondencję z Andersenem.
Najstarsza baśń pisarza powstała w 1823 roku
W 2012 roku historyk-amator przeglądając dokumenty archiwum Odense, rodzinnego miasta Hansa Christiana, natrafił na tekst „Świeca łojowa”. Znalazł go na dnie ważącego 15 kilogramów pudła, wypełnionego po brzegi starociami. Okazało się, że to rękopis Andersena z 1823 roku, będący najprawdopodobniej jego pierwszą baśnią. Napisał ją jako osiemnastolatek, dla wdowy po lokalnym pastorze. Pierwsza baśń Andersena opowiada o lekceważonej świecy, której piękno zostaje odkryte dopiero po jakimś czasie.
Więcej tekstów dotyczących literatury znajdziecie w dziale Biblioteczka.
autor: Urocznica; zdjęcia: Pixabay, Wikipedia; źródła: „Hans Christian Andersen – król bajek”, „Przypadkowe odkrycie: to najstarsza baśń Andersena”, polskieradio.pl; „HCA – historia smutnego Duńczyka”, niestatystyczny.pl; „Andersen narzekał na ten hotel, ale i tak warto upamiętnić jego szczeciński epizod”, szczecin.wyborcza.pl; „Andersen Hans Christian”, encyklopedia.pwn.pl; wikipedia.org