Rozgrzewająca herbata w chłodny dzień…To jest to. Zazwyczaj większą uwagę zwracamy na ten napój właśnie w okresie jesienno-zimowym. To doskonały czas by przyjrzeć się mu bliżej. Najlepiej przy aromatycznej filiżance! Czarna herbata to doskonała propozycja na zimowe dni. Towarzyszy nam od najmłodszych lat. Niektórzy z nas piją ją codziennie. To najpopularniejszy rodzaj herbaty. Co w sobie kryje? Warto to wiedzieć!
Czy czarna herbata jest zdrowa? Jak najbardziej! Ten napój ma szereg drogocennych właściwości. Herbata czarna to bowiem naturalny produkt prozdrowotny. Dlaczego warto ją pić? Sprawdźcie.
Spis treści:
Ceremonia parzenia herbaty to część kultury
Podobno dziennie wypija się na świecie około 3 miliardów filiżanek herbaty. Po wodzie to drugi najpopularniejszy napój na świecie! Istnieje kilka tysięcy różnorodnych odmian z całego globu. To jeden z najstarszych napojów na świecie. Szlachetny, wyjątkowy. Dla wielu jednak – powszedni i zwykły. Niektórzy piją herbatę jako zamiennik kawy albo z przyzwyczajenia czy dla smaku. Mało kto zastanawia się nad prozdrowotnymi właściwościami tego napoju. Czarna herbata jest niedoceniana! A to napój dla ciała i duszy…
Najwięcej wiedzą o niej Azjaci. Na Dalekim Wschodzie jest czymś więcej niż tylko zwykłym napojem. Herbata uznawana jest za lek, a także element stylu życia. Uprawia się, pije oraz sprzedaje ją tam od wieków. Japończycy zbudowali wokół niej piękny rytuał. Łączy on tradycję, filozofię oraz wrażliwość na przyrodę. Ciekawie opisała to Noriko Morishita w książce „Mądrość herbaty”. Ta japońska ceremonia to bowiem obrzęd, rozrywka, medytacja oraz estetyka w jednym.
Herbata jest też jedną z chińskich świętości! Co wspaniałe z kolei opisała Lisa See w książce „Herbaciana dziewczyna”. Nic dziwnego! Tamtejsza ziemia to kolebka herbaty. Ten napój przenika życie codzienne, jest ważnym elementem interakcji społecznych, rodzinnych chwil, świąt… Poza tym, niedawno świat obiegła wieść, że chińska ceremonia parzenia herbaty została wpisana na listę UNESCO! To więc idealny moment, by zanurzyć się głębiej w aromatycznym napoju.
Czarna herbata jest najpopularniejszym napojem w Polsce
Według badań: uwielbiamy ten napój! Niedawno Polacy znaleźli się na czwartym miejscu w Europie, w statystyce dotyczącej ilości wypitej herbaty. Większość z tego jest właśnie herbatą czarną. Nic w tym zaskakującego. Czarna herbata – ulubienica europejskich podniebień – jest smaczna, aromatyczna, łatwa w przygotowaniu.
Ma na ogół mocniejszy smak niż inne napoje tego typu. Powstaje z liści krzewu Camellia sinensis. Krajami jej produkcji są m.in. Chiny, Sri Lanka, Indie, Kenia i Wietnam. Ten rodzaj suszu występuje w czterech formach – całych liści, łamanych liści, tych bardzo rozdrobnionych oraz w postaci pyłu herbacianego.
Najpopularniejsze odmiany czarnej herbaty to m.in. Yunnan, Ceylon, Assam i Darjeeling. Każda z nich charakteryzuje się nieco innym aromatem czy nasyceniem smaku, dlatego wybór należy uzależnić od indywidualnych preferencji. Popularne są również mieszanki tego suszu z innymi roślinami, aromatami, wyciągami z ziół i owoców, jak np. Earl Grey.
Warto znać właściwości herbaty czarnej
Herbata to źródło wielu związków o korzystnym wpływie na zdrowie. Pomaga przy wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Zimą – świetnie rozgrzewa. Poza tym, pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia w organizmie. Podobno picie herbaty wzmacnia też zęby i pozytywnie wpływa na wygląd skóry.
Napój działa przeciwzapalnie i odkażająco. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Czarna herbata chroni układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom złego cholesterolu. Pomaga w trawieniu ciężkich posiłków, a także sprzyja utrzymaniu formy. Wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn. Pozytywnie działa na układ pokarmowy.
Poprawia koncentrację, pamięć, myślenie. Sprawdza się przy wzmożonym wysiłku umysłowym. Zmniejsza zmęczenie, orzeźwia, poprawia nastrój. Działa też przeciwstarzeniowo. Mówi się, że ma również właściwości cenione w diecie przeciwnowotworowej.
Warto pamiętać, że czarna herbata to nie tylko napój. Można ją też wykorzystać na inne sposoby. Np. w kosmetyce! Usuwa oznaki zmęczenia, wygładza i ujędrnia skórę, nadaje włosom głębszego koloru. Sprawdza się np. w okładach na oczy (niweluje obrzęki). To też składnik w płukankach do włosów (wzmacnia kolor, odżywia).
Prawidłowe parzenie herbaty to podstawa
Czarna herbata to napój wyjątkowy i tak powinna być traktowana. By poznać głębię jej smaku oraz wszystkie walory prozdrowotne najlepiej sięgnąć po wysokiej jakości produkt. Zamiast herbat ekspresowych, z torebki, które większość ludzi stosuje na co dzień, dobrze jest sięgnąć po wersję liściastą. Najlepiej kupić ją w profesjonalnym sklepie z herbatą. To się opłaca. Zakup dobrej jakościowo herbaty to jednak nie wszystko. Należy ją odpowiednio przechowywać (w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym, dość chłodnym miejscu) i zaparzać!
Temperatura istotnie wpływa na smak, zapach i właściwości naparu. Źle dobrana potrafi zniszczyć wiele! Powoduje inny smak. Może negatywnie wpływać na aromat i właściwości suszu. Znawcy i miłośnicy napoju podkreślają, że herbaty czarne powinniśmy zalewać, nie wrzątkiem, ale wodą, która ma 93-95 stopni! To woda dopiero co zagotowana, świeża. Ale nie bulgocząca! Musi się ona uspokoić po zagotowaniu. Przyjmuje się, że po upływie 3-4 minut woda osiąga temperaturę ok. 95 stopni Celsjusza. To nie wszystko! Herbaty czarne zaparzamy przez 3-5 minut.
Warto pamiętać, że ten napar to też świetna podstawa do tworzenia smacznych, atrakcyjnych napojów na chłodne dni. Herbata czarna idealnie komponuje się z wieloma dodatkami – przyprawami, ziołami, owocami, miodem czy syropem malinowym. Jak widać, ma mnóstwo zalet, jest zdrowa, ale oczywiście ma również przeciwwskazania (np. ze względu na teinę), dlatego warto ją pić z umiarem oraz według ogólnych zaleceń. Wtedy odkryje przed nami wachlarz smaków oraz właściwości!
PS Lubicie ten napój? Jaka jest Wasza ulubiona herbata czarna? Moją ulubienicą jest Golden Yunnan, cenię też Japan Benifuki i słynną mieszankę English Breakfast.
autor: Urocznica, źródła: doz.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, zywienie.abczdrowie.pl, dziendobry.tvn.pl, wikipedia.org, czasnaherbate.net, zdrowie.wprost.pl, spirulina.pl, zdjęcia: Pexels
**Blog ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjno-hobbystyczny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, należy skonsultować się z ekspertem.
Herbata wschodniofryzyjska – idealna na śniadanie
Tężnie solankowe i groty solne. Odkryj siłę naturalnej terapii solą!
Czarną pijam rzadko, zazwyczaj aromatyzowaną. Na co dzień od pewnego czasu Inka i zielona, zrezygnowałem całkowicie z kaw rozpuszczalnych i sypanych. Pozdrawiam w śnieżny dzień 🙂 .
🙂
jestem ogromną fanką herbaty earl grey:)
Wiele osób ją lubi. 🙂
Od czasu do czasu lubię wypić taką mocną czarną herbatę, ale nie za często.
A ja bardzo lubię czarną herbatę, ale musi być dobrej jakości. 🙂
Rzadko piję czarną, zdecydowanie wolę zieloną i herbatki owocowe…
Każdy ma inny gust, a zielona herbata też ma mnóstwo dobrych właściwości.
Ps. Wróciłem Urocznico do ulubionej rozpuszczalnej na mleku:-> dwie małe łyżeczki rozpuszczalnej do kubka, 1/3 lub 1/2 wrzątku, na to zimne mleko. Co do czarnej – dzięki Twemu postowi znalazłem u siebie czarną Big Active i zaparzyłem, ale słabą. Kawa u mnie jest zamiast alkoholu – tego jak wiesz – nie pijam od początku 2017 roku, i nawet łyk szampana by mnie mógł uśmiercić 😉 . Pozdrawiam 🙂 .
🙂