Hibiskus, ketmia, róża chińska. Czaruje wdziękiem, tropikalnym urokiem, kojarzy się z latem. Charakteryzuje się dużymi, efektownymi kwiatami o niezwykle bogatej kolorystyce. To ozdoba ogrodów, balkonów oraz tarasów. Często kwitnie na pożegnanie wakacji. To egzotyczny, lubiący słońce kwiat. Zapraszam na kilka zielonych ciekawostek.
Hibiskus to rodzaj krzewów i roślin z rodziny ślazowatych. Do tej rodziny zaliczanych są setki gatunków.
„Bardzo lubię hibiskusa,/ chociaż z niego psotnik,/ gdyż płata często psikusa,/ da kwiat i znika zalotnik…”. A. Baltissen, „Hibiskus”
Spis treści:
Hibiscus: kwiat z ciepłych krajów
Roślina słynie z pięknych, okazałych kwiatów, choć jej ozdobą są też zielone liście. Wyglądem przypomina spokrewnione z nią malwy. Pochodzi z cieplejszych rejonów świata. W Azji, w formach naturalnych można spotkać formy drzewiaste, w Polsce to zazwyczaj krzew. Hibiskusy kwitną często od wiosny do jesieni.
Istnieją różne rodzaje tych roślin. Popularny jest m.in. hibiskus syryjski, ogrodowy czy błotny.
Ogrodowa piękność
Ze względu na swoje piękno, kwiaty te są często uprawiane w ogrodach, na balkonach i tarasach. Sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Hibiskus nazywa się niekiedy kwiatem pantofelkiem, kwiatem jednego dnia oraz malwą różaną. Ta efektowna roślina wabi pszczoły, motyle i kolibry. Lubi miejsca ciepłe i zaciszne oraz żyzną glebę. Nie toleruje suszy.
Kwiaty przypominające malwy są kolorowe i efektowne, jednak bardzo nietrwałe. Cieszą oko zaledwie kilkanaście godzin (maksymalnie 2-3 dni), po czym więdną i opadają. Na szczęście na ich miejscu dość szybko pojawiają się nowe.
W ogrodzie, na rabacie, hibiskus piękne komponuje się z hortensjami, budleją, floksami, astrami.
Herbata i kosmetyk
Pojawia się w indyjskiej sztuce, a na Hawajach jest tradycyjnie ofiarowywany gościom. W Afryce (a także m.in. na Karaibach oraz w Tajlandii) robi się z niego specjalną herbatę. To też kwiat narodowy Korei Południowej i Malezji.
Ketmia słynie również z leczniczych właściwości. Napar z hibiskusa wpływa na trawienie i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Działa moczopędnie, przeczyszczająco, wspiera układ odpornościowy. Roślina znajduje również zastosowanie w kosmetyce.
Magiczna roślina
Kwiat ten jest symbolem wielu kultur. To bardzo ciekawa roślina. W niektórych krajach azjatyckich uważa się go za kwiat miłości i piękna. Na Hawajach bywa często traktowany jako kobieca ozdoba.
Róża chińska pojawia się w kilku legendach. Dawniej wykorzystywano ją także w magii miłosnej. W mowie kwiatów oznacza delikatne piękno, szacunek, łagodność, miłość, odwagę i bogactwo. Hibiskus od wieków jest też natchnieniem artystów, pojawia się w wierszach oraz na obrazach. Na swoich płótnach często umieszczał go np. malarz Paul Gauguin.
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, fajnyogrod.pl, swiatkwiatow.pl, zielonyogrodek.pl, medonet.pl, wiersze.annet.pl, zdjęcia: Pixabay
Astry: ciekawostki i cytaty o gwiezdnych kwiatach
Pierwsze co kojarzę z Hibiskusem – to herbata właśnie. Niegdyś pijałem. Serdeczne pozdrowienia z deszczowego południa Polski i znad wielu lektur 🙂
Też piłam kiedyś taką herbatę. 🙂
Mam identyczne skojarzenie 🙂
W Meksyku bardzo popularna jest lemoniada z hibiskusa, z dużą ilością lodu i sokiem z limonki 🙂
O, dobrze wiedzieć. Musi mieć ciekawy smak. 🙂
Mnie hibiskus kojarzy się przede wszystkim z herbatą, którą z resztą bardzo lubię.
Ta herbata jest bardzo aromatyczna. 🙂