Chcesz wyrazić swoją opinię, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Umiejętność pisania dobrych recenzji może przydać się zarówno w szkole, życiu prywatnym, jak i zawodowym. Warto mieć tę zdolność. Recenzja to omówienie dzieła literackiego, filmu, spektaklu, koncertu, wystawy, płyty muzycznej, gry i tak dalej. Może przybierać różne formy. Jak napisać dobrą recenzję? Tu znajdziesz garść wskazówek!
Recenzja to analiza i ocena dzieła. Pełni funkcję informacyjną, wartościującą, perswazyjną. Zadaniem recenzenta jest zapoznanie odbiorcy z utworem i przekazanie opinii na jego temat. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź.
Spis treści:
Co powinna zawierać dobra recenzja?
Recenzja zawiera elementy informacyjne, analityczno-krytyczne oraz oceniające. Należy do form publicystycznych, tekstów luźnych i wymyka się sztywnym ramom oraz kryteriom. Zostawia dużą swobodę autorowi. Powinna jednak zawierać kilka kluczowych elementów. Co musi znaleźć się w recenzji?
- Wstęp – może np. zawierać informacje podstawowe, wprowadzenie, tezę.
- Rozwinięcie – w tym miejscu można zawrzeć m.in. opis, analizę, porównanie.
- Zakończenie – tu powinny znajdować się np. podsumowanie oraz ocena końcowa.
Istnieją różne rodzaje recenzji. Wypowiedzi krytyczne często są mieszane z gatunkami publicystycznymi. Spotyka się zarówno recenzje informacyjne, jak i oceniające czy eseistyczne. Wiele zależy od typu oraz charakteru treści.
Na co zwrócić uwagę przy pisaniu recenzji?
Dobra recenzja powinna przybliżyć przedmiot opinii oraz zawierać ocenę. Może przedstawiać zalety i wady. Recenzję można zacząć od krótkiej informacji o dziele. W tekście warto uwzględnić podstawowe wiadomości o przedmiocie opinii, ale też omówić jego tematykę, styl, sięgnąć po konteksty.
Dobra recenzja powinna zawierać wnikliwe przemyślenia i uwagi. To wypowiedź krytyczna. Powinna być napisana w sposób oceniający, subiektywny, indywidualny. Dobra opinia wymaga komentarza odautorskiego. Powinien to być tekst oryginalny, konkretny, napisany samodzielnie, interesujący, przystępny.
Recenzja musi mieć przemyślany układ i konstrukcję. Nie ma tu miejsca na chaos. Tekst powinien być spójny. Warto też pamiętać, że recenzja to nie streszczenie fabuły! Lepiej pisać ogólnikowo. Nie powinno się też zdradzać zakończenia. Najlepiej przybliżyć najważniejsze wątki i tematykę. Recenzja przede wszystkim analizuje, interpretuje, ocenia.
Warto zwrócić uwagę na to, czym wyróżnia się dane dzieło na tle innych. Umieścić też je w różnych kontekstach. Przy pisaniu recenzji należy mieć na uwadze również to, że kształtuje ona świadomość odbiorców. Taki tekst pełni funkcję dydaktyczną i perswazyjną. Każdy ma prawo do własnego zdania, warto jednak pamiętać o zasadach etyki i unikać obraźliwych treści!
W zakończeniu najlepiej podsumować recenzję. Można wyrazić swoją jednoznaczną opinię lub nie. Wiele zależy od charakteru tekstu.
Jak poprawnie napisać recenzję?
Warto zastanowić się na tym, co chcemy przekazać. Ważne jest to, by zebrać informacje, zwrócić uwagę na szczegóły. Trzeba też ustalić strukturę. Warto zredagować szkic, skupić się na swoich myślach. Po napisaniu całego tekstu dobrze jest go uważnie przeczytać, wprowadzić niezbędne poprawki. Można czytać inne recenzje, by się inspirować, a nie kopiować treści. Niektórzy proszą kogoś o przeczytanie tekstu oraz szczerą opinię. To również pomaga w pisaniu dobrych recenzji.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Kilku rzeczy warto się wystrzegać… Jakie są najczęstsze błędy popełnianie przy pisaniu recenzji? Brak obiektywizmu, zbyt ogólne stwierdzenia, brak struktury, zbyt długie streszczenia, błędy językowe, schematyczne sformułowania, zdradzenie zbyt wielu szczegółów fabuły, brak kontekstu. To oczywiście nie wszystko.
Podsumowując, recenzja ocenia, informuje, wartościuje. Powinna być subiektywna, oryginalna, mieć logiczną strukturę. Jak każdy tekst literacki, recenzja, musi zawierać: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że pisanie może być świetną zabawą! Rozwija umiejętności, pozwala poznać nowe perspektywy i daje okazję do tego, by dzielić się swoją pasją z innymi. Pisanie recenzji to umiejętność, którą można doskonalić z czasem. Im więcej napiszesz, tym lepiej będziesz w stanie wyrażać swoje opinie oraz ubierać je w słowa. Proste. Jak napisać dobrą recenzję? Teraz już wiesz.
Więcej podobnych tekstów w dziale „Biblioteczka”. Wejdź też na Instagram. Lubisz pisać recenzje? Co według Ciebie czyni opinię dobrą? Czy recenzje z sieci wpływają na Twoje decyzje zakupowe? Daj znać w komentarzach!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Jak poprawnie cytować? 6 najważniejszych zasad!
Cenne wskazówki 🙂
🙂
Ja szukam osobistych wrażeń i smaczków.
Pozdrawiam 🤗
Super. 🙂 Jaką książkę ostatnio recenzowałaś?
Witaj lipcowym porankiem
A u mnie dzisiaj niby też odrobina recenzji wplotła się w opowieść.
Pozdrawiam słoneczną sobotą
szimena.blogspot.com
Brzmi ciekawie. 🙂
Cenne wskazówki, choć raczej nie pisuję recenzji, staram się pisać o własnych wrażeniach, każdy lubi co innego…
Jak najbardziej. Zresztą osobiste wrażenia są bardzo cenne w sztuce recenzowania. 🙂
Cały czas się tego uczę
I o to chodzi.:)