Mamy karnawał. Niegdyś był to czas bali, maskarad, ucztowania i wspólnego śpiewania. Dawniej bawiono się hucznie, często, beztrosko. Karnawał dziś bywa niedoceniany. Pozwala jednak znaleźć właściwą perspektywę na resztę roku. Warto czerpać z niego inspirację! Można na przykład połączyć karnawałowe świętowanie z fascynującą literaturą. Ten czas to idealny moment na ucieczkę od rzeczywistości. Oto książki na karnawał, które sprawią, że będzie on jeszcze bardziej magiczny. Zapraszam na małe, subiektywne zestawienie.
Karnawał ma wciąż wiele do zaoferowania. Może być natchnieniem dla współczesnych rozrywek, ciekawym tematem do rozmów, chwilą relaksu i odprężenia. To sposób na urozmaicenie zimowych dni. Karnawał sprawia, że świat na nowo nabiera smaku oraz koloru. Jakie lektury dodadzą barw temu okresowi? Oto książki na karnawał – zdecydowanie warte polecenia (na ten czas i nie tylko!).
Spis treści:
Książkowy karnawał dla dorosłych
Bale i przyjęcia, maskarady i gry, romanse i miłostki, przygody i awantury, magia i tajemnica… Jakie książki przychodzą na myśl w związku z karnawałem? Na pewno każdy ma kilka skojarzeń! Jedną z lektur może być „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To wspaniała klasyka literatury. Mamy tam przyjęcia, bogactwo, romanse i tajemnice elity. W tym wszystkim jest jednak także miejsce na refleksję oraz opowieść o marzeniach, upadku moralności czy samotności. Na pewno ta książka kojarzy się z zabawą i szaleństwem, ale też mądrą refleksją nad ludzką kondycją. Co jeszcze? Które tytuły mogą być odpowiednią lekturą na ten czas? Jakie inne książki nasuwają skojarzenia z karnawałem? Oto 3 subiektywne propozycje.
„Pamiętniki” G. Casanova
Słynny pożeracz serc niewieścich i niespokojny duch. Casanova, synonim uwodziciela, był niezwykle barwną postacią! Awanturnik, podróżnik, literat. Mężczyzna kontrowersyjny. Egotyk, skupiony na własnych pragnieniach i przyjemnościach. W swoich wspomnieniach brawurowo opisał przygody w osiemnastowiecznej Europie. Był to człowiek o niezliczonych obliczach! Miał dar opowiadania, fantazję, czerpał z życia garściami. Lektura wspomnień słynnego wenecjanina to świetny pomysł na karnawałowy czas. Kawał dobrze napisanej literatury, dokument historyczny oraz autobiograficzny portret bawidamka.
„Bal szalonych kobiet” V. Mas
XIX wiek, szpital psychiatryczny, kostiumowa zabawa. Kobieta w roli głównej. Wciągająca akcja. Niepokojąca atmosfera. Psychologiczny rys. Piękny styl, mnóstwo emocji, ciekawy przekaz. Wiele intrygujących bohaterek. „Nie ma tu histeryczek tańczących boso na zimnych korytarzach, dominuje natomiast niemal codzienna walka o normalność”. Książka opowiada o szaleństwie pod różnymi postaciami. To także historia o samotności, niezrozumieniu, zniewoleniu i kobiecej sile. Powieść nagrodzona, wspaniale zekranizowana, warta polecenia. Jak się skończy bal dla pacjentek? Koniecznie sprawdźcie!
„Upiór w operze” G. Leroux
Książka opowiada historię Eryka, zdeformowanego fizycznie genialnego kompozytora, żyjącego w piwnicach Opery Paryskiej, którego łączy dziwny oraz tajemniczy związek z młodą solistką opery, Krystyną. Groza. Romans. Humor. Piękno i brzydota. Mroczny klimat. Muzyka. Motyw maski. To historia doskonale napisana, pełna emocji i ciekawych myśli. Dostarcza rozrywki, dreszczyku, skłania do refleksji. Nasuwa skojarzenia z „Piękną i Bestią” czy „Dzwonnikiem z Notre-Dame”. Porusza, wciąga, daje do myślenia. Pozycja obowiązkowa. Wielokrotnie adaptowana i interpretowana. To znacznie więcej niż gotycki romans…
Gorączka literackiego szaleństwa
Karnawał to okazja do tego, by oderwać się od codzienności. Czas przeżywania niezapomnianych chwil. Książka stanowi doskonałą bramę do nowych światów i przygód. Lektura może być wspaniałym towarzyszem karnawałowych dni! Dobre książki wzbogacą nasze doświadczenia i poszerzają horyzonty. Niektóre doskonale wpisują się w klimat tego okresu, czas świata na opak, chwilę zabawy i szaleństwa… Wiele pozycji czytelniczych bywa ciekawym urozmaiceniem zimowych dni i nocy. Magia literatury może być częścią karnawałowego świętowania. Warto znaleźć czas na moment z dobrą lekturą.
Recenzje wszystkich wymienionych pozycji można znaleźć w dziale Biblioteczka. PS Jakie książki Wy proponujecie na karnawał? Albo: co teraz czytacie? Dajcie znać w komentarzach. Udanego karnawału!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, Pixabay, mat. pras. wyd.
Karnawałowe zwyczaje – na przekór zimowej szarudze
Nie wiem, jakie zaproponować, bo siedzę w książkach i podręcznikach do historii. Z powyższych jednak – przeczytałbym z chęcią “Upiora w operze”. Pozdrawiam po zabieganym poranku i znad lektur 😉 .
„Upiór w operze” to wspaniała klasyka literatury. Gorąco polecam. 🙂
Najbardziej zaciekawił mnie „Bal szalonych kobiet”, ale chętnie przeczytam też pozostałe pozycje bo z żadną nie jestem zaznajomiona ^^
„Bal szalonych kobiet” to bardzo ciekawa książka. Polecam też ekranizację! 🙂
Jakie ciekawe propozycje. Chyba się na coś skuszę.
Zachęcam. 🙂
Zainteresowała mnie powieść “Bal szalonych kobiet”. Postaram się przeczytać 🙂
Gorąco polecam! Świetna książka i film. 🙂
Ja teraz czytam “Oddaj mi dzieci”… taka nie za bardzo karnawałowa pozycja.
Ale ten “Bal szalonych kobiet” mnie zaintrygował…
Zachęcam, to bardzo dobra literatura.
Dostałam pod choinkę dwie książki sensacyjne to na początek roku jest co czytać :-). Pozdrawiam :-).
Super, miłego czytania.
„Bal szalonych kobiet” czytałam i bardzo mi się podobała ta powieść! Lubię takie pokręcone;)
Reszta przede mną:))
To świetna książka. Polecam resztę. 🙂
Ja obecnie czytam “dom z kamienia” ale niewiele on ma wspólnego z karnawałem… W sumie nawet nie pomyślałam żeby w tym czasie sięgnąć po taką literaturę ;).
raeszka.blogspot.com
Warto szukać różnych powiązań literackich. 😉
Ciekawe propozycje czytelnicze na karnawał przedstawiasz. Ja aktualnie czytam książkę Davida Fidelera “Śniadanie z Seneką”.
Udanej lektury. 🙂
Nie spodziewałam się “Upiora” w takim zestawieniu, ale dobrze mówić o tym, że ta książka istnieje!
Motyw maski! Myślę, że to pasuje do takiego zestawienia. 🙂