Słodka, kolorowa, budząca uśmiech… Laska cukrowa jest jednym z najpopularniejszych motywów świątecznych. Przybiera różne formy. Stanowi wyraźny dodatek w gwiazdkowych kompozycjach. Może znaleźć się wśród świątecznych słodyczy, prezentów lub dekoracji. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Laska cukrowa to jeden z symboli świąt, szczególnie za granicą. Okazuje się, że jest bardziej interesująca niż się na pozór wydaje! Zapraszam na garść ciekawostek.
Pomysł chórmistrza
Podobno ta świąteczna laska wywodzi się z Niemiec. Co więcej – ma dłuższą i ciekawszą historię niż można się spodziewać! Powstała prawdopodobnie kilka wieków temu. Według legendy na jej pomysł w XVII wieku wpadł chórmistrz z Kolonii.
Miał to być sposób na to, by dzieci spokojnie i w ciszy przetrwały długą mszę świąteczną. Pomysłowy człowiek poprosił więc zaprzyjaźnionego cukiernika, by ten stworzył cukierek w kształcie laski pasterskiej, kojarzonej z atrybutem świętego Mikołaja.
Laski rozprzestrzeniły się na inne części Europy. Były rozdawane dzieciom podczas świątecznych uroczystości. Mówi się też o niemiecko-szwedzkim imigrancie z XIX wieku. Zamieszkał on w USA. Według opowieści, ozdobił swoją choinkę cukrowymi laskami. Pomysł się spodobał i upowszechnił. Tak laski stały się ważną częścią amerykańskich świąt. W XIX wieku pisano o nich m.in. w prasie oraz książkach kucharskich. Później zawojowały filmy świąteczne.
Dzień Laski Cukrowej
Nie każdy wie, że ta słodkość ma swoje święto. Dzień Laski Cukrowej przyda 26 grudnia. Poza tym, w krajach zachodnich te cukierki rozdaje się dzieciom w mikołajki. Podobno najpierw słodkości miały miętowy smak i kolor jedynie biały, a później biało-czerwony.
Teraz można znaleźć też laski o różnych barwach oraz aromatach. W tym np. wiśniowe, karmelowe czy czekoladowe. Amerykanie podobno stworzyli nawet świąteczną laskę o smaku… bekonu. Cukrowe słodkości mogą być też ciekawym elementem wielu deserów gwiazdkowych.
Cukierek i dekoracja
Tradycyjna laska cukrowa to dziś jeden z najpopularniejszych elementów dekoracji świątecznych na całym świecie! Można nią ozdobić choinkę, wieniec, stół, girlandę, prezent… Ten świąteczny motyw pojawia się też na wielu przedmiotach.
Mamy nie tylko lizaki cukrowe, ale też m.in. dekoracje z tworzywa sztucznego, materiału, drewna, szkła, porcelany czy papieru. Każdy znajdzie coś interesującego z tym motywem. Przy okazji – nie zaszkodzi wiedzieć co nieco o ich historii.
PS Sięgacie po laski cukrowe? Dla mnie to świetna dekoracja. Używam ich m.in. w ozdabianiu prezentów gwiazdkowych.
autor: Urocznica, źródła: en.wikipedia.org, bimkal.pl, bawelna-tkaniny.pl, zdjęcia: Pexels
Dziadek do orzechów: klasyczna ozdoba świąteczna
I znów powróciły czasy dzieciństwa. Pozdrawiam Urocznico, po zabieganym poranku i końcówce sprzątania. Miłego weekendu 🙂 .
Ps. Nie sięgam po laski cukrowe, tj. w moich stronach są raczej rzadkie. Ale pamiętam czasy , gdy słodyczy w sklepach prawie nie było, a cukierki były rarytasem 🙂 .
Ja sięgam po nie jako element dekoracji. 🙂
Moja córka uwielbia je podjadać
🙂
ja kupuję i wieszam na choince , a później sprawdzam jak szybko znikają…ale nie wiedzialam, że ma taką długą historię:)
🙂
Nie sięgam po nie, ale rzeczywiście są doskonałym symbolem świąt 🙂
Jako dekoracja świetnie się sprawdzają. 🙂
Faktycznie nie wiedziałam, że ma swoje święto 🙂
🙂
Zawsze kojarzyła mi się ze świętami, ale raczej tymi z oceanem 🙂
Tak się kojarzą, a jak widać, ich historia ma europejskie źródła. 🙂
Ile niesamowitych ciekawostek <3
Takie cukrowe laski kojarzą mi się z dzieciństwem 🙂
🙂
Z “laseczką” mam dużo pozytywnych wspomnień 🙂
🙂
Słodki symbol Świąt 🙂
🙂
Bardzo lubię ten symbol świąt. Dzięki za ciekawostki, miło poczytać , gdy święta za progiem.
Wesołych Świąt, Urocznico.
Radosnego świętowania! 🙂