Ciekawa i pięknie wydana książka to świetny prezent na zakończenie roku szkolnego, urodziny, imieniny, święta czy inną okoliczność. Literatura poszerza horyzonty. Budzi ciekawość i kreatywność. To źródło wiedzy oraz rozrywki. Książki rozwijają zdolności językowe i rozbudzają wyobraźnię. Pozytywnie wpływają na zdolność odczuwania empatii oraz rozumienia emocji. Kształtują światopogląd. Książki to – po prostu – często podarunki wartościowe i rozwijające. Lektura na prezent? Czemu nie?! Te książki nie trafiły do kanonu przypadkowo.
Lektury, poza szkolną ławą, czyta się zupełnie inaczej! Często zachwycają pięknem języka, czarują plastycznymi opisami, zaskakują trafnością myśli oraz spostrzeżeń. Wśród nich można znaleźć treści i motywy atrakcyjne dla zróżnicowanego grona czytelników. Lektura na prezent to naprawdę warty rozważenia pomysł.
Mądra książka na prezent
Dobre książki uczą nas wiele o życiu, ludziach i świecie. Zachęcają do samodzielnego myślenia. Pomagają zrozumieć świat wokół nas. Motywują, dodają sił. Niekiedy pouczają i budzą głęboką refleksję. Literatura bywa też ostoją w najczarniejszych godzinach naszego życia. Dlatego to doskonały prezent na różne okazje.
Klasyczne powieści, książki edukacyjne, opowiadania, tomiki wierszy i zbiory bajek, albumy, komiksy… Dobra książka to prezent, który zostaje w pamięci na długo. Pięknie wydana, kolorowa i bogato ilustrowana – może być doskonałym prezentem zarówno dla młodszego, jak też starszego czytelnika. Warto też poszerzać czytelnicze horyzonty. Powinno się sięgać po różne gatunki literackie i tematy.
Nie należy stronić również od pozycji z listy lektur szkolnych! Klasyki są nazywane klasykami nie bez powodu. Wywarły wpływ na miliony czytelników. To dzieła uniwersalne, ponadczasowe. Często nie pozwalają czytelnikowi pozostać obojętnym. To zazwyczaj mądre oraz piękne książki. Klasycznie dzieła i lektury szkolne nie są banalne ani prymitywne. Mają głębszą treść. Wiele wniosły do dorobku kulturowego.
Prezent z listy lektur to – jak najbardziej – dobry pomysł. Dzieła polskiej i światowej literatury, które kojarzymy z kanonu, są często niedoceniane. Na ich odbiór rzutują szkolne lata. Tymczasem warto sięgać po uniwersalną klasykę. Te książki potrafią zaskoczyć!
Upominek z listy lektur
Lektury nie trafiły do kanonu przypadkowo. Wiele z nich ma określoną wartość. Niosą za sobą treści literackie, emocjonalne, poznawcze. Warto je czytać, a czasem i dać im drugą szansę. Znajomość klasyki literatury przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak też zawodowym.
Wiele osób w czasach szkolnych traktuje czytanie lektur jako uciążliwy obowiązek. Warto jednak znać wybitne dzieła literatury. Czytać je i zachęcać do sięgania po nie innych. Dostarczają zarówno rozrywki, jak też refleksji. Często pełne są wartości moralnych. To często książki budujące lub skłaniające do wielu przemyśleń. Mają też walory edukacyjne. Wzbogacają słownictwo, wpływają pozytywnie na sprawność językową. To również często lekcja historii. Można też czytać klasykę choćby dla samej przyjemności obcowania ze sztuką wyższą! Ale nie tylko…
Odwołania do klasycznych dzieł i lektur szkolnych pojawiają się we współczesnej kulturze znacznie częściej, niż przypuszczamy. Znajdziemy je np. w filmach, piosenkach, reklamach czy mediach społecznościowych. Lektury są świadectwem naszej kultury. Warto znać choć najpopularniejsze. Nie od dziś wiadomo też, że czytanie książek czyni bardziej elokwentnym. To nie wszystko!
Czytanie lektur szkolnych, choćby po latach, przynosi mnóstwo korzyści. Warto do niektórych książek wracać, odświeżać je sobie, sięgać po nie na nowo. Nie zaszkodzi też czytać pozycje z kanonu, na które wcześniej nie miało się czasu czy ochoty…
Lektury to ciekawy literacki upominek. Prezent praktyczny, sprawdzony, pożyteczny. Wiele z nich pomaga lepiej poznać naszą historię, kulturę, mentalność. A nawet teraźniejszość! Ułatwiają one poruszanie się wśród kodów kulturowych oraz książkowych. Pozwalają lepiej rozumieć współczesne motywy. Dzisiejsze wytwory kultury bardzo często nawiązują do klasyki i czerpią z niej całymi garściami – znajomość podstaw pozwala to wychwycić. To, co pozornie wydaje się nowatorskie, często tak naprawdę jest wtórne. Dawno już o tym było… I to właśnie w kanonie lektur.
Literacki podarunek
Książka na prezent to zawsze dobry pomysł. Warto ją jednak dopasować do wieku i zainteresowań obdarowywanej osoby. Przemyślany upominek literacki może sprawić wiele radości lub skłonić do myślenia. To dobry prezent dla osób, na którym nam zależy. Książka działa niczym przekaz – wybierając odpowiedni tytuł możemy wysłać komunikat!
Lektura na prezent? Jak najbardziej! Lista lektur szkolnych zawiera przecież wiele perełek literackich. W ładnym wydaniu taka książka to prezent praktyczny, ale też efektowny. Doskonale będzie prezentować się w domowej biblioteczce. Z takiego prezentu skorzysta zarówno uczeń, mól książkowy, bibliofil, jak też osoba, która na co dzień stroni od lektury… Kto wie? Może zmieni dzięki temu swoje podejście do książek.
Na koniec warto przypomnieć sobie niektóre lektury, które doskonale nadają się na prezenty! „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy czy „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne to wspaniała i wciąż żywa klasyka dla dzieci. „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy „Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta są książkami pełnymi życiowej mądrości, przemawiającymi zarówno do małych, jak i dużych czytelników.
„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, „Księga dżungli” Josepha Rudyarda Kiplinga, „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett czy „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery doskonale rozbudzają wyobraźnię, a także zachęcają do tego by marzyć i nigdy się nie poddawać. „Dziady” i „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredy czy „Kordian” Juliusza Słowackiego ukazują piękno polszczyzny, kunszt słowa i są lekcją historii oraz obyczajów. To w nich zapisany jest kod naszej kultury – rodzima tożsamość. Doceni je każdy miłośnik polskiej klasyki.
„Romeo i Julia” Williama Szekspira jest najsłynniejszą historią miłosną. To symbol oraz znak kulturowy, znany na całym świecie. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa jest natomiast książką, która wymyka się prostym interpretacjom, a obecnie jej wymowa jest jeszcze silniejsza niż przed laty. Autor urodził się w Kijowie, ale pisał po rosyjsku, jednak jego życie i twórczość były ściśle związane z Ukrainą. Zapoznając się z literaturą Bułhakowa, warto znać poglądy pisarza, kontekst historyczny i pamiętać, że całe życie szedł pod prąd…
Podobnie bardzo ciekawe są dzieła oraz losy innych pisarzy z listy lektur szkolnych. Dlatego warto m.in. sięgnąć po „Lorda Jim” Josepha Conrada, autora, o którym myślimy jako o Polaku, ale jego twórczość zaliczana jest do literatury angielskiej. Ciekawą lekturą jest też np. „Dziennik 1954” Leopolda Tyrmanda, buntownika i kolorowego ptaka z czasów PRL-u, zafascynowanego kulturą amerykańską. A to tylko parę przykładów!
Publikację można też spersonalizować. Warto uzupełnić książkę o dedykację. Najlepiej napisać coś od serca. Może to być motywujący cytat, osobiste przesłanie lub motto. Dobra dedykacja powinna być dopasowana do osoby, której wręczamy prezent. Czytanie klasyki nigdy nie wyjdzie z mody. Mądra książka na prezent? Może to być właśnie lektura szkolna…
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Kultowe i klasyczne książki dla dzieci oraz młodzieży
“Mistrz i Małgorzata” – sam bym chciał dostać w prezencie, czytałem przed pisemnym językiem polskim w 2001 roku 🙂 . Wrażenia niesamowite, pozdrawiam 🙂 .
To książka do której warto wracać.
Książka to zawsze najlepszy prezent, pod warunkiem, że obdarowany lubi czytać:-)
Zawsze można spróbować kogoś zachęcić do czytania… 😉
Lubię czytać książki i dzisiaj zaczęłam kolejną, którą dostałam na urodziny ale nie jest lekturą ;).
Nie czytam dwa razy tej samej książki ale myślę, że bez problemu wśród lektur znalazłoby się coś co mnie zaciekawi :).
raeszka.blogspot.com
Z pewnością, listy lektur ulegają zmianom, więc na pewno znajdziesz w szkolnym kanonie książki, których nie znałaś. 😉
Mi przychodzi tyle miesięcznie książek, że ja nawet w prezencie kolejnych nie chcę 😀 Ciężko by też było trafić, by mi się coś nie zdublowało :p
Zawsze można kupić czy oddać ciekawą książkę bliskiej osobie. ;p
Bardzo lubię otrzymywać i obdarowywać książkami, chociaż ostatnio przyznam się, że częściej czytam e-booki niż papierowe książki 🙂
Super. 🙂
Właśnie. Ciekawa i wartościowa książka to dobry prezent. Niestety rynek wydawniczy zalany jest książkami nieciekawymi i o małej wartości (a czasem nawet o wartości zerowej…).
Dlatego właśnie warto sięgać po klasykę i lekturowy kanon. 🙂
Witam serdecznie ♡
Książka to wspaniały prezent a taka z dedykacją od serca, to już w ogóle genialny pomysł na podarek. Fajnie jest znać czytelnicze gusta obdarowywanego, ale zawsze można spróbować zachęcić go do poznania czegoś nowego. Jest tyle ciekawych gatunków 🙂 Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego 🙂 Bardzo ciekawy i inspirujący wpis!
Pozdrawiam cieplutko ♡
Lubię dawać w prezencie książki, acz tym osobom, o których wiem, że są pasjonatami czytania.
Czasem dobrą i odpowiednio dobraną do osoby lekturą można też zachęcić kogoś do większego zainteresowania się czytelnictwem. 🙂
O tak! Najbardziej cieszę się z książek. To najlepszy prezent!
Wspaniale. 🙂
🙂