Symbole szczęścia pod różną postacią pojawiają się od tysięcy lat. Talizmany czy amulety są częścią wielu kultur, regionów czy tradycji. Jednym z ciekawszych symboli szczęścia, który zyskał światowy rozgłos, jest maneki-neko. Kot zapraszający, wabiący. Kojarzony z krajami azjatyckimi, szczególnie: Japonią, Chinami i Tajlandią. Najczęściej przedstawiany jest jako figurka w pozycji siedzącej, z krótkim ogonem oraz podniesioną łapką. Jakie znaczenie ma japoński kot szczęścia? Dla kogo będzie to dobry symbol? Zapraszam na następny tekst z działu „Czary-Mary”.
Wiele osób posiada własny symbol szczęścia, którzy przynosi otuchę w trudnych momentach. Najpopularniejsze znaki pomyślności to m.in. żelazna podkowa, czterolistna koniczna, słonik z podniesioną trąbą, bocian, złota rybka czy drzewko szczęścia. Wśród wielu symboli warto zwrócić też uwagę na maneki-neko. Japoński kot szczęścia to niezwykle interesujący i popularny ostatnio znak.
Spis treści:
Azjatycki symbol szczęścia: mruczek zapewniający dobrobyt
Kultura azjatycka i orientalna fascynuje nas od wieków. Często przenika też do naszego życia codziennego. Ma wkład w kulturę masową. Lubimy też azjatyckie symbole. Chiński smok dodający dobrej energii, żółwie oznaczające harmonię, ropuchy przynoszące radość, czerwień jako kolor pomyślności, lojalności oraz odwagi, cyfra 8 oznaczająca bogactwo, bambus jako nieugiętość, sosna czyli długowieczność, śliwa będąca symbolem budzącej się wiosny – to tylko kilka przykładów.
Od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszy się też u nas maneki-neko. Można go spotkać w sklepach, biurach, restauracjach, a także prywatnych domach. Japoński kot machający łapką przywołuje nas. Zachęca do podejścia. Kot z podniesioną prawą łapą zaprasza „pieniądze”, a wzywający lewą łapką przywołuje „ludzi, klientów i szczęście”. Można też spotkać figurki z podniesionymi obydwoma łapkami, choć są traktowane lekceważąco, zwłaszcza przez Japończyków. Taki gest uważa się bowiem za przesadzony, ujawniający zachłanność. Co za dużo – to niezdrowo!
Kot szczęścia strzeże swojego właściciela, odstrasza od jego domostwa lub biura złą energię i przyciąga samych przyjaciół oraz osoby pozytywnie nastawione. Posiadanie maneki-neko według azjatyckich wierzeń zapewnienia pomyślność. Współczesne figurki swoim wyglądem nawiązują zaś do japońskich kotów bobtail. Zwierzęta te od stuleci występują w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie uważa się, że przynoszą szczęście domowi oraz domownikom, zwłaszcza trójkolorowe.
Japoński kot machający łapką: do sklepu, biura, domu
Maneki-neko to częsty widok w wielu tradycyjnych witrynach sklepowych. Zapraszający, powitalny kotek jest figurką, która cieszy się sympatią całego świata. Łapką przywołuje do siebie powodzenie, zdrowie, bogactwo i wiele innych dóbr. W Japonii maneki-neko można spotkać niemal wszędzie w wielu rozmiarach: od kilkucentymetrowych figurek do wielkich, wielometrowych kotów. Szczególną popularnością cieszą się w dzielnicach handlowych oraz rozrywkowych.
Wiele osób pyta często „gdzie postawić maneki-neko?”. Koty szczęścia są ważne przede wszystkim dla przedsiębiorców. W sklepach umieszczane są w pobliżu kasy, w drzwiach, miejscach, gdzie się pracuje. Przyciągają bogactwo. Dlatego właśnie tak często można je spotkać w biurze czy sklepie. Zapewniają powodzenie finansowe w biznesie. Skinieniem przyciągają klientów, pozytywnie wpływają na powodzenie handlowe. Stoją też w restauracjach czy punktach sprzedaży losów. Kolejne miejsce, gdzie można postawić figurkę szczęśliwego kota to dom. W prywatnej przestrzeni przyciągają one dobrobyt i oddalają nieszczęścia. Podobno nie lubią samotności, dlatego powinno się je ustawiać w miejscach, gdzie pojawia się wiele osób (np. w salonie, przedsionku). Poza tym, im wyżej siedzą, tym więcej szczęścia są w stanie dostrzec i przyciągnąć.
Maneki-neko: legendy, mity, anegdoty
Tradycja mówi, że kot szczęścia to wcielenie azjatyckiego bóstwa płodności, miłosierdzia i litości. W Japonii legendy i anegdoty o mruczkach przynoszących pomyślność są przekazywane od wieków. W Chinach także są popularne. To stamtąd wywodzi się przekonanie, że myjący się kot, który podniesie łapkę ponad uszy, oznacza przyjście gości. Gest mycia według chińskiej tradycji przywołuje też deszcz. Z kolei w japońskiej kulturze kot machający łapką niekiedy był traktowany jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
Zainteresowanie figurkami maneki-neko w krajach azjatyckich rozpoczęło się w okresie gwałtownego rozwoju tych państw. Koty były strażnikami dobytku, chroniły przed szkodnikami, więc przynosiły bogactwo. Były uwielbiane jako pogromcy myszy oraz czujne zwierzęta domowe. Jeśli ktoś nie miał prawdziwego zwierzęcia, kupował figurkę, podobizna miała zapewnić powodzenie. Zainteresowanie nimi związane jest też podobno z popularyzacją kotów bobtail, które hodowano na japońskim dworze cesarskim. Niektórzy uważają, że to tam rozkwitła wiara w niezwykłe właściwości tych zwierząt.
Z maneki-neko wiąże się wiele opowieści. Jedna z najważniejszych legend japońskich dotyczy świątyni Gotokuji, znajdującej się obecnie na przedmieściach Tokio. Według niej, to szczęśliwy kot przyczynił się do ocalenia podupadającego miejsca i stał się ważną częścią tamtejszej historii. To on jest podobno pierwowzorem kocich figurek. Inna legenda mówi o samuraju, który w czasie wojny na swej drodze spotkał kota. Ten zaprowadził go do świątyni, a mężczyzna odwrócił losy konfliktu. Kolejna opowiada o gejszy, którą ukochany kot uratował przed jadowitym wężem. Po jego śmierci kobieta na otarcie łez otrzymała ceramiczną figurkę przypominającą pupila. Jeszcze inna o kociarze, która popadła w długi. Zaczęła tworzyć gliniane wizerunki swoich ulubieńców, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a jej przyniosły sukces finansowy.
Japoński kot szczęścia: amulet, inspiracja lub dekoracja
Dziś maneki-neko robią furorę w branży ezoterycznej, pamiątkarskiej i wnętrzarskiej. Mogą być miłą ozdobą domu, jak też świetnym pomysłem na prezent. Kot szczęścia bywa wspaniałą dekoracją wnętrza, dodając mu odrobinę orientalności. Tradycyjne figurki są tworzone z glazurowanej ceramiki i ręcznie malowane. Obecnie można dostać też mnóstwo produktów z tworzyw sztucznych, ale istnieją nawet modele pozłacane!
Motyw maneki-neko jest bardzo lubiany i popularny. Prócz figurek, można kupić np. doniczki, skarbonki czy kubki z motywem szczęśliwego kota, a także breloczki, obrazki, koszulki oraz plakaty. Japońskie koty szczęścia mogą mieć różne formy i wygląd. W ofertach sklepów zajmujących się ich sprzedażą znajdują się m.in. figurki modernistyczne, z ornamentami czy humorystyczne. Często mają złoty dzwoneczek przy szyi i w jednej łapce trzymają płytkę opatrzoną życzeniami ogólnej pomyślności.
Kot maneki-neko może zagościć w domu jako opiekun domowego szczęścia, dekoracja, a także podarunek i życzenie, by osobie, której go damy powodziło się jak najlepiej. Ważne znaczenie ma też kolorystyka figurki. Koty występują w różnych barwach. Trójkolorowy oznacza powodzenie, szczęście, bogactwo i pomyślność. Biały symbolizuje czystość, niewinność. Złoty – bogactwo, dobrobyt. Czarny – bezpieczeństwo, oddala zło, chroni przed niebezpieczeństwem, jest szczególnie popularny wśród kobiet. Czerwony to ochrona przed złym losem, chorobą. Niebieski i zielony sprzyjają powodzeniu w nauce. Różowy przyciąga zaś miłość oraz wzmacnia relacje.
Co ciekawe, maneki-neko był wzorem dla Hello Kitty oraz inspiracją dla pokemonowej postaci Meowth. Niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w niezwykłą moc, którą rzekomo ma japoński kot szczęścia, czy nie – te figurki są oryginalną oraz lubianą ozdobą różnych wnętrz. Wystarczy na nie spojrzeć… i człowiek od razu się uśmiecha. Dla jednych są urocze, dla innych kiczowate. Trudno przejść obok nich obojętnie. To ich prawdziwa siła.
Czy japoński kot szczęścia jest Wam znany? Lubicie kocie dekoracje? Dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: news.yahoo.pl, sklep.nasushi.pl, houseofasia.pl, nagomi.pl, kochamjaponie.pl, wikipedia.org, zdjęcia: Pixabay, Pexels
Symbolika ptaków: co zwiastuje sikorka
Gdzieś już czytałam o tym symbolu. Ja mam dwa żywe koty, może przyniosą mi jeszcze więcej szczęścia 🙂
Podwójne szczęście. 😉
Bardzo ciekawe, świetny talizman
Ciekawy, prawda? 😉
Ale ciekawie napisane! O wielu faktach nie miałam pojęcia 🙂
Maneki-neko ma bardzo interesującą symbolikę i tradycję. 🙂
Nie wiem dlaczego, ale figurka maneki-neko sprawia we mnie irytację. Na ogół wszystko, co jest spokojne, powolne i ciche doprowadza mnie do szału.
Nie każdy lubi figurki kotów. 😉
Słyszałem i czytałem gdzieś wcześniej o tym symbolu 😉 . Ale u Ciebie zgłębiłem wszystkie te tajniki. Serdecznie pozdrawiam, nieco zalatany dzień i burza śnieżna w tle 😉 . Ps. Mam w kolekcji słonika z podniesioną trąbą, żółwie – oczywiście sztuczne, i drzewko szczęścia zrobione z jakichś minerałów. A kociarzem jestem okropnym 😉
Spora kolekcja. 🙂
Widziałam już takiego kota, ale nie znałam anegdot na jego temat 🙂
A jest ich sporo! 🙂
Mam wrażenie, że ten kotek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli pomyślności, szczęścia i dobrobytu na świecie i ogólnie powszechnie się podoba – i wcale się nie dziwię 😉
Fakt, powszechnie wzbudza sympatię. 🙂
Ciekawy symbol i interesujące informacje 🙂
Maneki-neko sporo w sobie kryje. 🙂